1. خانه
 2. تغییر رنگ ناخن نشانه چیست؟
تغییر رنگ ناخن نشانه چیست؟

تغییر رنگ ناخن نشانه چیست؟

 • 26 آبان 779
 • 0 لایک
 • 695 بازدید
 • 0 دیدگاه

ناخن‌ها اغلب به‌عنوان پنجره‌ای برای وضعیت سلامتی یا بیماری بدن شناخته می‌شوند. به دلیل بیماری‌های سیستمیک بدن که بر رشد طبیعی تاثیر می‌گذارند، شکل و رنگ ناخن‌ها ممکن است تغییراتی را تجربه کنند. بنابراین، تغییر رنگ ناخن می‌تواند اطلاعات زیادی به شما و پزشکتان بدهد. اگر اخیرا متوجه تغییر رنگ ناخن‌های خود شده‌اید لازم است در این مورد با پزشک صحبت کنید تا در مورد علت و درمان آن آگاه شوید. از سوی دیگر، در این مقاله با علل تغییر رنگ ناخن‌ها آشنا می‌شوید. بنابراین، اگر می‌خواهید با این علل آشنا شوید در ادامه با ما همراه باشید.

تغییر رنگ ناخن نشانه چیست؟

اگر اخیرا متوجه تغییر رنگ ناخن‌های خود شده‌اید، فورا نگران نشوید. برخی از علل تغییر رنگ ناخن‌ها نسبتا مضر نیستند. بنابراین، مهم است با دریافت مشاوره پزشکی تلفنی رایگان کلبه سلامتی با پزشک در این مورد صحبت کنید. از سوی دیگر، علت تغییر رنگ ناخن با توجه به رنگ آن می‌تواند متفاوت باشد. به همین دلیل در ادامه با علل تغییر رنگ ناخن بسته به رنگ آن آشنا می‌شوید.

 

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/10.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/7.png”]

 

ناخن‌های سبز

سندرم ناخن سبز که به آن کلرونیشیا (chloronychia) نیز گفته می‌شود، درنتیجه عفونت قارچی ناخن‌ها ایجاد می‌شود. در این شرایط، رنگ ناخن می‌تواند از خاکستری مایل به آبی تا سبز تیره متفاوت باشد. این رنگ که هم بر روی ناخن‌های دست و هم بر روی ناخن‌های پا دیده می‌شود و به‌جای اینکه بر روی صفحه ناخن باشد در قسمت بستر ناخن ظاهر می‌شود و حتی پس از تمیز کردن ناخن‌ها نیز مشاهده می‌شود.

علت سندرم ناخن سبز، عفونت باکتریایی سودوموناس آئروژینوزا (Pseudomonas aeruginosa) است که رنگ‌دانه‌های سبز پیوسیانین و پیووردین را تولید می‌کند. این عفونت از طریق محیط‌های مرطوب ازجمله اسفنج حمام یا سینک حمام منتقل می‌شود. عوامل خطر ابتلا به سندرم ناخن سبز شامل کار در محیط مرطوب و آسیب‌دیدگی ناخن می‌شوند.

ناخن‌های آبی

اختلال ناخن سیانوز (cyanosis) به شکل تغییر رنگ آبی یا بنفش در بستر ناخن بروز پیدا می‌کند. این بیماری می‌تواند در هر بیماری‌ای که باعث اختلال در تامین خون اکسیژن‌دار کافی به نوک انگشتان می‌شود ایجاد شود. این بیماری‌ها شامل سرمازدگی، نارسایی احتقانی قلب، بیماری عروق محیطی (PVD) و قرار گرفتن در معرض سرما می‌شوند که در همه آن‌ها جریان خون به اندام‌ها کاهش پیدا می‌کند.

رنگی آبی لاجوردی هلال ناخن با درمان با کوئیناکرین، بیماری ویلسون و مسمومیت با نقره ارتباط دارد. بنابراین، اگر ناخن‌های شما آبی شده‌اند لازم است در این مورد با پزشک مشورت کنید که در این شرایط استفاده از مشاوره پزشکی رایگان می‌تواند برای شما مفید باشد.

ناخن‌های سیاه

ملانونیشیا (Melanonychia) اصطلاحی است که برای تغییر رنگ ناخن‌ها به رنگ قهوه‌ای مایل به سیاه استفاده می‌شود. اگرچه این مسئله اغلب به‌عنوان ارتباطی طبیعی با پوست تیره دیده می‌شود اما می‌تواند با لیکن پلان نیز دیده شود. علاوه بر این، ناخن‌های سیاه می‌تواند نشان‌دهنده ملانوم سابونگوال، خال و همچنین، تاثیر نامطلوب برخی از داروها مانند پسورالن، فنی‌توئین، سولفونامیدها و داروهای ضد مالاریا باشد.

شرایط دیگری که می‌توانند با ناخن‌های سیاه همراه باشند شامل سوءتغذیه، اختلالات تیروئید، سیگار کشیدن و هموکروماتوز (hemochromatosis) یا زیادی آهن باشند. تروما یا ضربه نیز می‌تواند باعث خونریزی زیر ناخن شود و موجب سیاه شدن ناخن‌ها شود.

 

ناخن‌های سفید

لکه‌های سفید روی ناخن که به آن لوکونیشیا (leukonychia) نیز گفته می‌شود در بسیاری از شرایط دیده می‌شود. علل آن به طبقات زیر تقسیم می‌شود:

 • لوکونیشیای واقعی به دلیل بیماری ماتریکس ناخن
 • لوکونیشیای ظاهری به دلیل بیماری بستر ناخن
 • لوکونیشیای کاذب به دلیل بیماری‌های صفحه ناخن مثل اونیکومیکوزیس (onychomycosis)

انواع خاص ناخن‌های سفید شامل موارد زیر می‌شوند:

 • خطوط میس: خطوط میس بر روی ناخن اغلب در اثر مسمومیت با آرسنیک ایجاد می‌شوند. این خطوط شامل نوارهای سفید باریکی هستند که به‌صورت عرضی بر روی ناخن‌ها مشاهده می‌شوند. این خطوط ممکن است به‌صورت تکی یا چندتایی بروز پیدا کنند. علاوه بر مسمومیت با آرسنیک، خطوط میس می‌توانند در اثر مسمومیت با آنتیموان، بیماری هوچکین، بیماری‌های مایکوباکتریایی، زونا و نارسایی کلیوی و سایر بیماری‌ها نیز ایجاد شوند.
 • خطوط مورک: این خطوط شامل خط عرضی سفید دوتایی است که در وضعیت هایپوآلبومینمیک (hypoalbuminemic) مشاهده می‌شود. وضعیت هایپوآلبومینمیک، زمانی است که سطح آلبومین سرم به کمتر از دو گرم در دسی لیتر می‌رسد. از سوی دیگر، این وضعیت بیشتر در بیماری‌هایی مثل بیماری‌های کلیوی مانند سندرم نفروتیک (nephrotic syndrome) یا گلومرولونفریت (glomerulonephritis) و همچنین در بیماری کبدی و سوءتغذیه اتفاق می‌افتد. شیمی‌درمانی نیز می‌تواند خطوط مورک را ایجاد کند.
 • ناخن‌های لیندسی: این ناخن‌ها نشان‌دهنده لوکونیشیای ظاهری هستند. در این ناخن‌ها، نیمه ناخن‌ها صورتی‌رنگ است اما قسمت انتهایی ناخن‌ها قهوه‌ای است. این ناخن‌ها در نارسایی کلیه اورمیک اتفاق می‌افتد.
 • ناخن‌های تری: ناخن‌های تری با نارسایی احتقانی قلب، نارسایی کبدی و بیماری عروق محیطی ارتباط دارند. سایر بیماری‌هایی که باعث ایجاد این ناخن‌ها می‌شوند عبارت‌اند از:
 • سوءتغذیه
 • پرکاری تیروئید
 • دیابت در بزرگسالی
 • همودیالیز
 • HIV
 • بیماری عروق محیطی

 

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/10/CTA-Mobile.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/10/004-1.png”]

 

ناخن‌های زرد

سندرم ناخن زرد بیشتر در بزرگسالان دیده می‌شود اما گاهی اوقات ممکن است در کودکان نیز رخ دهد. در این سندرم، ناخن‌ها ضخیم و سبز مایل به زرد هستند. از سوی دیگر، لونولای ناخن دیگر قابل‌مشاهده نیست. علاوه بر این، در ناخن هم به‌صورت عرضی و هم به‌صورت طولی خمیدگی بیش‌ازاندازه ای مشاهده می‌شود و کوتیکول از بین می‌رود. این وضعیت با مشکل تنفسی در پلورال افیوژن و لنف ادم ارتباط دارد.

بیماری کبدی نیز می‌تواند منجر به زردی شود و ممکن است منجر به زرد شدن ناخن‌ها نیز بشود. نیکوتین نیز می‌تواند باعث ایجاد لکه‌های زرد بر روی ناخن‌ها شود که این مسئله می‌تواند نشان‌دهنده سیگار کشیدن زیاد باشد. بیماری‌های دیگری که می‌توانند باعث زرد شدن ناخن‌ها شوند عبارت‌اند از:

 • برونشکتازی (Bronchiectasis)
 • روماتیسم مفصلی
 • سندرم نفروتیک
 • سینوزیت
 • بیماری سل
 • سندرم رینود
 • نقص ایمنی

 

چه زمانی لازم است به پزشک مراجعه کنید؟

اگر شرایط زیر را در ناخن‌های خود مشاهده می‌کنید، لازم است در مورد آن با پزشک صحبت کنید:

 • تغییرات غیرقابل‌توضیحی را در رنگ ناخن‌های خود مشاهده می‌کنید.
 • ناخن‌های شما به‌طور نابهنجاری ضخیم به نظر می‌رسد.
 • اطراف ناخن‌هایتان دردناک، حساس به لمس یا متورم به نظر می‌رسد.
 • به نظر می‌رسد ناخنتان از بستر آن جدا شده است.
 • تغییر رنگ ناخن‌هایتان ارتباطی با لاک ناخن و سیگار کشیدن ارتباط ندارد.

شما می‌توانید به این منظور از مشاوره تلفنی پزشکی رایگان کلبه سلامتی استفاده کنید.

چگونه از تغییر رنگ ناخن‌های خود پیشگیری کنید؟

خبر خوب این است که بسیاری از دلایل تغییر رنگ ناخن قابل‌پیشگیری است. راهکارهایی که در ادامه مطرح می‌شود می‌تواند در این مورد برای شما مفید باشد. مشورت با پزشک و دریافت مشاوره تلفنی پزشکی در این زمینه نیز می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

ناخن‌های خود را تمیز نگه دارید

یکی از بهترین راه‌ها برای محافظت از سلامت ناخن‌ها این است که پیش از خواب پاها و دست‌های خود را با آب و صابون آنتی‌باکتریال بشویید و سپس دست و پای خود را به‌صورت کامل خشک کنید. این کار مانع از ابتلای ناخن‌ها به عفونت‌های باکتریایی و قارچی می‌شود.

در محیط‌های آلوده، کفش بپوشید

اگر مستعد ابتلا به عفونت‌های قارچی هستید، راه رفتن در محیط‌های آلوده باعث ابتلای شما به عفونت‌های قارچی می‌شود. بنابراین، همیشه در محیط‌های عمومی مثل باشگاه، حمام‌های عمومی و استخرهای عمومی، کفش یا دمپایی بپوشید.

ناخن‌های پای خود را کوتاه نگه دارید

ناخن‌های بلند پا می‌توانند به چیزها گیر کنند و سپس از بستر خود جدا شوند. این مسئله باعث می‌شود که احتمال ابتلای شما به عفونت‌های باکتریایی افزایش یابد.

 

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/10.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/7.png”]

 

دست‌های خود را به‌صورت مکرر بشویید

عفونت‌های قارچی می‌توانند به‌راحتی از پا به دست‌ها منتقل شوند. بنابراین، اگر مشکوک به آلوده بودن پای خود، پس از لمس پایتان دست‌های خود را به‌سرعت بشویید.

از بیس کت استفاده کنید

مطمئن شوید که قبل از استفاده از لاک ناخن از بیس کت استفاده می‌کنید. استفاده از بیس کت به شما کمک می‌کند که مانع از تغییر رنگ ناخن‌های خود در اثر لاک زدن شوید.

درنهایت، تغییر رنگ ناخن‌ها که در این شرایط، ناخن‌ها سبز، زرد، سیاه، سفید و آبی به نظر می‌رسند می‌تواند ناشی از عفونت‌ها و بیماری‌های مختلف باشد. در حدود 50 درصد از موارد تغییر رنگ ناخن‌ها درنتیجه عفونت با قارچ‌های معمولی اتفاق می‌افتد که در هوا، گردوغبار و خاک وجود دارند. اگرچه عللی مثل سیگار کشیدن و لاک زدن نیز می‌توانند در تغییر رنگ ناخن‌ها نقش داشته باشند اما اگر فکر می‌کنید ناخن‌های شما به‌صورت غیرطبیعی تغییر رنگ داده‌اند و همراه با آن، علائم دیگری را نیز تجربه می‌کنید مهم است که در این مورد با پزشک صحبت کنید. شما می‌توانید به این منظور از مشاوره پزشکی تلفنی کلبه سلامتی استفاده کنید.

 • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید