1. خانه
 2. درمان و علت تبخال
درمان و علت تبخال

درمان و علت تبخال

 • 21 مرداد 779
 • 0 لایک
 • 749 بازدید
 • 0 دیدگاه

تبخال ناشی از عفونت با ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) است و باعث ایجاد زخم یا تاول در داخل یا اطراف دهان یا اندام تناسلی و همچنین بروز علائم دیگر می‌شود. دو نوع HSV وجود دارد:

 • HSV-1 باعث تبخال دهانی می‌شود که معمولاً دهان و پوست اطراف آن را درگیر می‌کند.
 • HSV-2 باعث تبخال تناسلی می‌شود که معمولاً از راه جنسی منتقل می‌شود.

اگر فردی عفونت HSV داشته باشد، تا پایان عمر به آن مبتلا خواهد بود، این درحالیست که برخی از افراد هرگز علائمی را بروز نمی‌دهند. اگر علائم رخ دهد، نشان دهنده نوع HSV است. هیچ درمانی برای تبخال وجود ندارد، اما درمان می‌تواند به مدیریت علائم و کاهش احتمال عود آنها کمک کند.

HSV یک ویروس رایج است. بر اساس منبع مورد اعتماد سازمان جهانی بهداشت (WHO)، حدود 67 درصد از مردم در سراسر جهان به عفونت HSV-1 و 11 درصد به عفونت HSV-2 مبتلا هستند. در این مقاله علائم تبخال تناسلی و دهان، نحوه درمان و پیشگیری از این عفونت‌ها را بیان می‌کنیم. برای مشاوره پزشکی رایگان تماس باگیرید.

علائم تبخال کدامند؟

افرادی که علائم تبخال را نشان می‌دهند ممکن است ابتدا احساس سوزن سوزن شدن، خارش یا سوزش کنند، سپس متوجه ایجاد زخم یا تاول در اطراف دهان یا اندام تناسلی شوند. علائم معمولا 2 تا 20 روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر می‌شوند.

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/10/CTA-Mobile.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/10/004-1.png”]

تبخال دهان

تبخال دهان باعث ایجاد تاول‌هایی می‌شود که گاهی اوقات تبخال یا هرپس نامیده می‌شود، در داخل یا اطراف لب و دهان ایجاد می‌شود. گاهی اوقات این تاول‌ها در جای دیگری روی صورت یا زبان و به ندرت در سایر نواحی پوست ایجاد می‌شوند. زخم‌ها معمولاً 2 تا 3 هفته طول می‌کشند.

تبخال ناحیه تناسلی

این زخم ها تمایل دارند روی آلت تناسلی، اطراف یا داخل واژن، روی باسن یا مقعد ایجاد شوند، اگرچه ممکن است در سایر نواحی پوست ایجاد شوند. تبخال همچنین امکان دارد باعث درد در هنگام ادرار و تغییر در ترشحات واژن شود. اولین باری که فرد دچار زخم می‌شود، ممکن است 2 تا 6 هفته طول بکشد.

بلافاصله پس از شیوع اولیه، علائم ممکن است به طور مکرر عود کنند. با گذشت زمان، شیوع بیماری ممکن است کمتر رخ دهد و علائم کمتری بروز دهند.

علائم اولیه

علائم اولیه این بیماری زمانی رخ می‌دهند که فرد برای اولین بار دچار عفونت می‌شود. در کنار زخم یا تاول، تبخال ممکن است باعث ایجاد موارد زیر شود:

 • درد و خارش
 • تورم غدد لنفاوی
 • تب
 • خستگی و احساس ناخوشی

در بیشتر موارد، ضایعات بدون ایجاد اسکار به صورت طولانی مدت بهبود می‌یابند.

 • علائم تکرار شونده

علائمی که دوباره ظاهر می‌شوند مشابه علائم اولیه هستند، اگرچه شدت کمتری دارند و برای دوره‌های کوتاه‌تری باقی می‌مانند. منبع معتبری که تحقیقات متعددی را انجام داده است، نشان می‌دهد که حدود 33٪ از افراد مبتلا به تبخال دهان و 50٪ از مبتلایان به تبخال تناسلی علائم عود کننده را تجربه می‌کنند. طبق گفته انجمن سلامت جنسی آمریکا، در طول هر عود، علائم تبخال دهان 8 تا 10 روز طول می‌کشد.

علائم عود تبخال تناسلی نیز 8 تا 10 روز طول می‌کشد و زخم‌های کمتری نسبت به فاز اولیه وجود خواهد داشت. در طول عود، فرد قادر است به مدت 2 تا 5 روز تبخال تناسلی را منتقل کند.

علل ایجاد تبخال

هنگامی که HSV روی پوست وجود دارد، می‌تواند به راحتی از طریق تماس با پوست مرطوب دهان و اندام تناسلی، از جمله مقعد، از فردی به فرد دیگر منتقل شود. این ویروس ممکن است از طریق تماس با سایر نواحی پوست و چشم نیز پخش شود. فرد نمی‌تواند با لمس یک شی یا سطحی مانند سینک ظرفشویی یا حوله به HSV مبتلا شود. جهت مشاوره تلفنی رایگان با کلبه سلامتی تماس بگیرید.

عفونت می‌تواند به روش‌های زیر رخ دهد:

 • داشتن رابطه جنسی واژینال یا مقعدی بدون استفاده از محافظ مانند کاندوم
 • به اشتراک گذاری اسباب بازی‌های جنسی
 • داشتن هرگونه تماس دهانی یا تناسلی با فردی که تبخال دارد

این ویروس بین زمانی که علائم برای اولین بار ظاهر می‌شوند و زمانی که بهبود می‌یابند بسیار مسری است. به ندرت، زمانی که علائم وجود ندارد، فرد می‌تواند ویروس را منتقل کند. اگر زن مبتلا به تبخال تناسلی هنگام زایمان زخم داشته باشد، ویروس می‌تواند به نوزاد منتقل شود.

HSV و HIV

افراد مبتلا به تبخال تناسلی در معرض خطر بیشتری برای ابتلا و انتقال HIV هستند، زیرا زخم‌های پوستی می‌توانند انتقال HIV به داخل و خارج از بدن را تسهیل کنند.

HSV-2 تعداد سلول‌های CD4 را در پوشش دستگاه تناسلی افزایش می‌دهد، که می‌تواند خطر عفونت را در صورت قرار گرفتن در معرض HIV افزایش دهد. همچنین افراد مبتلا به HIV سیستم ایمنی ضعیفی دارند و این خطر عوارض شدیدتر را افزایش می‌دهد.

برای مثال، اگر فردی تبخال دهانی داشته باشد و سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشد، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کراتیت، نوعی التهاب چشم، یا آنسفالیت، التهاب مغز باشد.

اگر فردی دارای سیستم ایمنی ضعیف و تبخال تناسلی باشد، به ندرت خطر ابتلا به التهاب مغز، چشم، مری، ریه یا کبد و همچنین عفونت گسترده وجود دارد

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/10/CTA-Mobile1.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/10/003-1.png” ]

 

راه‌های درمان تبخال

چندین گزینه درمانی برای هرپس دهان و تناسلی وجود دارد.

درمان‌های خانگی

موارد زیر می‌تواند به کاهش علائم تبخال برای برخی افراد کمک کند:

 • نشاسته ذرت را روی ناحیه آسیب دیده بمالید
 • ریختن آب از بطری روی تاول‌ها برای کاهش درد هنگام ادرار کردن
 • استفاده از ژل آلوئه ورا روی زخم‌ها

با این حال، هیچ تحقیقی نشان نمی‌دهد که این درمان‌ها موثر هستند. همچنین ممکن است فردی از موارد زیر نیز برای درمان تبخال استفاده کنند:

 • مصرف داروهای مسکن مانند استامینوفن یا ایبوپروفن
 • حمام کردن در آب کم نمک یا غوطه ور شدن در حمام سیتز گرم
 • استفاده از وازلین روی نواحی آسیب دیده
 • پوشیدن لباس‌های گشاد برای جلوگیری از تحریک
 • خودداری از فعالیت جنسی، حتی با محافظت، تا زمانی که علائم از بین بروند
 • استفاده از کرم یا لوسیون روی مجرای ادرار قبل از ادرار کردن، مانند کرمی که حاوی لیدوکائین است

برخی افراد متوجه می‌شوند که استفاده از کیسه یخ کمک کننده است. هرگز یخ را مستقیماً روی پوست قرار ندهید، ابتدا آن را در یک پارچه بپیچید. فرد می تواند کرم لیدوکائین را از داروخانه‌ها یا به صورت آنلاین خریداری کند.

دارو

هیچ دارویی نمی‌تواند ویروس تبخال را از بین ببرد. با این حال، پزشک ممکن است یک داروی ضد ویروسی مانند آسیکلوویر را برای جلوگیری از تکثیر ویروس تجویز کند. در همین حال، درمان‌های بدون نسخه تبخال، که اغلب کرم هستند، می‌توانند به مدیریت گزگز، خارش و درد کمک کنند. برای کاهش قابل توجه مدت زمان شیوع، درمان را در عرض 24 ساعت پس از علائم اولیه شروع کنید، به عنوان مثال، به محض شروع گزگز.

اگر فردی از داروهای ضد ویروسی استفاده کند، علائم ممکن است 1 تا 2 روز سریعتر از زمانی که هیچ درمانی استفاده نکرده باشد برطرف شود. دارو همچنین ممکن است شدت علائم را کاهش دهد.

اگر فردی کمتر از شش بار در سال عود تبخال تناسلی داشته باشد، پزشک ممکن است در هر عود یک داروی ضد ویروسی تجویز کند.

اگر فرد به دفعات عود را تجربه کند، پزشک ممکن است مصرف یک ضد ویروسی را برای 6 تا 12 ماه هر بار توصیه کند.

مصرف هر روز این داروها برای مدت طولانی‌تر می‌تواند خطر انتقال تبخال را به شریک جنسی به میزان قابل توجهی کاهش دهد، اگرچه با این وجود احتمال انتقال وجود دارد.

نکات پیشگیری

استراتژی‌های زیر می‌توانند خطر ابتلا به تبخال یا انتقال آن را کاهش دهند:

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/10/CTA-Mobile2.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/10/001.png”]

 • استفاده از محافظت در هنگام برقراری رابطه جنسی مانند کاندوم
 • اجتناب از رابطه جنسی در حالی که علائم وجود دارد
 • پرهیز از بوسیدن و رابطه جنسی دهانی در صورت وجود تبخال در اطراف دهان
 • شستن کامل دست‌ها، به ویژه پس از لمس ناحیه آسیب دیده در طول شیوع بیماری
 • افراد می‌توانند کاندوم را در بسیاری از فروشگاه‌ها و همچنین به صورت آنلاین خریداری کنند.
 • برخی افراد همچنین متوجه می‌شوند که استرس، خستگی، بیماری، اصطکاک پوست و آفتاب گرفتن می‌تواند باعث عود علائم شود.

شناسایی و اجتناب از این محرک‌ها می‌تواند به کاهش تعداد شیوع این بیماری کمک کند. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره پزشکی جهت درمان تبخال با کلبه سلامتی همراه باشید ، همچنین می توانید با مشاوره پزشکی تلفنی تبخال را هر چه سریعتر و قبل از انتشار و گسترش آن درمان کنید.

 • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید