1. خانه
 2. علائم سرطان رحم کدام اند؟ آیا سرطان رحم در دختر هم وجود دارد؟
علائم سرطان رحم کدام اند؟ آیا سرطان رحم در دختر هم وجود دارد؟

علائم سرطان رحم کدام اند؟ آیا سرطان رحم در دختر هم وجود دارد؟

 • 27 دی 778
 • 0 لایک
 • 865 بازدید
 • 0 دیدگاه

سرطان رحم از سلول‌های غیرطبیعی در پوشش رحم (آندومتر)، بافت عضلانی (میومتر) یا بافت همبند حمایت‌کننده آندومتر (استروما) شروع می‌شود. بیشتر سرطان‌های رحم از پوشش رحم (آندومتر حدود 95٪ از کل سرطان‌های رحم) شروع می‌شوند و به آن‌ها سرطان‌های آندومتر گفته می‌شود.

سرطان دهانه رحم (سرطان آندومتر)

سرطان آندومتر نوعی سرطان رحم است که از پوشش داخلی رحم شروع می‌شود. این پوشش آندومتر نامیده می‌شود. طبق گفته انستیتوی ملی سرطان، تقریباً از هر 100 زن 3 نفر در برخی از مراحل زندگی خود به سرطان رحم مبتلا می‌شوند. بیش از 80 درصد افراد مبتلابه سرطان رحم پس از دریافت تشخیص برای پنج سال یا بیشتر زنده می‌مانند. اگر سرطان آندومتر دارید، تشخیص و درمان به‌موقع احتمال بهبودی شمارا افزایش می‌دهد.

پیشنهاد می‌شود اگر خود را مشکوک به سرطان رحم می‌دانید، و باتوجه به وجود بیماری، مشاوره زنان و زایمان تلفنی را جدی بگیرید. برای اینکار می‌توانید از مشاوره تلفنی پزشکی رایگان استفاده کنید. به این طریق به راحتی می‌توانید بدون اتلاف وقت با بهترین پزشکان صحبت کنید. مشاوره تلفنی رایگان هم می‌تواند به شما در تشخیص پزشک مناسب کمک کند تا پس از آن با بهترین متخصص مشورت کنید.

سرطان دهانه رحم (آندومتر) دو نوع اصلی دارد:

سرطان‌های نوع 1 (مرتبط با بیش‌ازحد استروژن) که معمولاً سرطان آندومتریوئید نامیده می‌شوند. سرطان‌های نوع 1 رایج‌ترین انواع سرطان آندومتر هستند که انواع فرعی شامل آدنوکارسینوما، آدنوآکانتوما و سرطان ترشحی است و رشد آن‌ها معمولاً کند بوده و احتمال شیوع آن‌ها کمتر می‌باشد. آن‌ها معمولاً به درمان فشرده كمتری نیاز دارند.

سرطان‌های نوع 2 (مرتبط با استروژن نیستند) سرطان‌های نوع 2 بسیار کمتر مشاهده می‌شوند. آن‌ها شامل سرطان رحم (که به‌عنوان تومورهای بدخیم مخلوط مولر نیز شناخته می‌شود)، کارسینوم سروز و سرطان سلول شفاف است. آن‌ها سریع‌تر از سرطان‌های نوع 1 رشد می‌کنند و احتمال گسترش آن‌ها بیشتر است. درمان معمولاً شامل جراحی گسترده‌تری و به دنبال آن رادیوتراپی و شیمی‌درمانی است.

 

علت سرطان رحم

پزشکان نمی‌دانند چه عواملی باعث سرطان آندومتر می‌شود؛ اما آنچه شناخته‌شده است که چیزی برای ایجاد تغییرات (جهش) در DNA سلول‌های درون آندومتر پوشش رحم رخ می‌دهد. این جهش سلول‌های سالم و طبیعی را به سلول‌های غیرطبیعی تبدیل می‌کند. سلول‌های سالم با سرعت تعیین‌شده رشد و تکثیر می‌کنند و درنهایت در یک‌زمان مشخص می‌میرند. سلول‌های غیرطبیعی خارج از کنترل رشد و تکثیر می‌یابند و در یک‌زمان مشخص نمی‌میرند و این سلول‌های غیرطبیعی تجمع یافته، توده های رحمی(تومور) تشکیل می‌دهند. سلول‌های سرطانی به بافتهای مجاور حمله کرده و می‌توانند از تومور اولیه جداشده و درجاهای دیگر بدن پخش شوند (متاستاز کنند).

 

علائم سرطان رحم چیست

سوال اصلی این است که علائم سرطان رحم چیست؟ در پاسخ به این سوال مهم باید بگوییم، شایعترین علامت سرطان رحم خونریزی غیرطبیعی از واژن است. این می تواند شامل موارد زیر باشد:

تغییر در طول یا سنگینی دوره های قاعدگی،

خونریزی واژینال یا لکه بینی بین دوره های قاعدگی هم از علائم ظاهری سرطان رحم هستند

 1. خونریزی واژینال پس از یائسگی،
 2. ترشحات واژن آبکی یا آغشته به خون،
 3. درد در پایین شکم یا لگن،
 4. درد در هنگام رابطه جنسی

اگر هرکدام از این علائم را تجربه کردید، به پزشک مراجعه نمایید هرچند این علائم لزوما نشانه های سرطان رحم در وضعیت جدی نیستند، اما مهم است که آنها را چک کنید خونریزی غیرطبیعی واژن اغلب به دلیل یائسگی یا سایر بیماری های غیر سرطانی ایجاد می شود؛ اما در برخی موارد، این‌ها علائم سرطان رحم و تخمدان هستند.

پزشک می تواند در شناسایی علت سرطان رحم به شما کمک کند و در صورت لزوم درمان مناسب را توصیه کند. نشانه هایی نیز مثل نفخ شکم، کمردرد، درد با مقاربت، یبوست، بی نظمی قاعدگی، درد لگن یا شکم، مشکل در خوردن غذا یا احساس سیری سریع وعلائم ادراری مانند وجود خون در ادرار (فوریت یا تکرار) از علائم سرطان تخمدان است.

علت سرطان رحم

 

مراحل سرطان آندومتر

باگذشت زمان، سرطان آندومتر می‌تواند به‌طور بالقوه از رحم به سایر قسمت‌های بدن گسترش یابد.

سرطان بر اساس میزان رشد یا گسترش در چهار مرحله طبقه‌بندی می‌شود:

مرحله 1: سرطان فقط در رحم وجود دارد.

مرحله 2: سرطان در رحم و دهانه رحم وجود دارد.

مرحله 3: سرطان در خارج از رحم گسترش‌یافته است، اما نه به‌اندازه راست‌روده یا مثانه. ممکن است در لوله‌های رحمی، تخمدان‌ها، واژن و / یا غدد لنفاوی مجاور وجود داشته باشد.

مرحله 4: سرطان فراتر از ناحیه لگن گسترش‌یافته و ممکن است در مثانه، راست‌روده و یا بافتها و اندام‌های دور وجود داشته باشد.

هنگامی‌که فرد مبتلابه سرطان آندومتر تشخیص داده می‌شود، مرحله سرطان بر گزینه‌های درمانی و چشم‌انداز طولانی‌مدت تأثیر می‌گذارد. درمان سرطان آندومتر در مراحل اولیه بیماری آسان‌تر است.

 

نحوه تشخیص

اگر علائمی یافتید که ممکن است سرطان آندومتر باشد، حتماً به پزشک متخصص مراجعه نمایید. پزشک از شما در مورد علائم و سابقه پزشکی شما سوال خواهد کرد. آن‌ها معاینه لگن و آزمایش HPV را برای بررسی و احساس ناهنجاری در رحم و سایر اندام‌های تولیدمثل انجام می‌دهند. برای بررسی تومورها یا سایر ناهنجاری‌ها، ممکن است آزمایش سونوگرافی از طریق واژن را انجام دهند. معاینه سونوگرافی نوعی آزمایش تصویربرداری است که با استفاده از امواج صوتی تصاویری از داخل بدن شما ایجاد می‌کند. برای انجام سونوگرافی از طریق واژن، پزشک یا متخصص بهداشت دیگر یک میله سونوگرافی را به واژن شما وارد می‌کند. این کاوشگر تصاویر را به یک مانیتور منتقل می‌کند. اگر پزشک در حین معاینه سونوگرافی ناهنجاری را تشخیص دهد، ممکن است یک یا چند آزمایش زیر را برای جمع‌آوری نمونه‌ای از بافت برای آزمایش تجویز کند:

تست پاپ اسمیر: یکی از راه های اصلی تشخیص سرطان رحم، انجام دوره‌ای آزمایش پاپ اسمیر است. در این روش، نمونه‌ای از دهانه رحم برداشته و وضعیت سلول‌های رحمی در زیر میکروسکوپ بررسی می‌شود. اگر تغییرشکل سلول‌های پوششی دهانه رحم، بیش از حد معمول باشد، نشانه‌ای از علائم دهانه سرطان رحم است و پزشک باید معاینات بعدی را انجام دهد.

بیوپسی آندومتر: در این آزمایش، پزشک شما یک لوله انعطاف‌پذیر نازک را از طریق دهانه رحم وارد رحم می‌کند که این لوله مکش را انجام می‌دهد تا یک قطعه کوچک از بافت را از طریق لوله از آندومتر خارج کنند.

هیستروسکوپی: در این روش، پزشک یک لوله انعطاف‌پذیر نازک با دوربین فیبر نوری را از طریق دهانه رحم شما وارد رحم می‌کند. آن‌ها از این آندوسکوپی برای بررسی بصری آندومتر و نمونه‌های بیوپسی از ناهنجاری‌ها استفاده می‌کنند.

اتساع و کورتاژ (D&C): اگر نتایج نمونه‌برداری مشخص نباشد، ممکن است پزشک شما با استفاده از D&C نمونه دیگری از بافت آندومتر را جمع‌آوری کند. برای این کار، آن‌ها دهانه رحم شمارا گشاد می‌کنند و از یک ابزار خاص برای تراشیدن بافت از آندومتر استفاده می‌کنند.

پس از جمع‌آوری نمونه‌ای از بافت از آندومتر، پزشک آن را برای آزمایش به آزمایشگاه می‌فرستد. یک متخصص آزمایشگاه نمونه را زیر میکروسکوپ بررسی می‌کند تا بفهمد حاوی سلول‌های سرطانی است.

درمان قطعی سرطان رحم فقط با رعایت مشاوره های پزشکی

درمان سرطان رحم

راه های درمان سرطان رحم، چندین گزینه است و برنامه درمانی توصیه ‌شده پزشک به سن سرطان رحم و همچنین سلامت کلی شما بستگی دارد.

عمل جراحي

سرطان آندومتر اغلب با نوعی جراحی درمان می‌شود و آن را می‌توان درمان قطعی سرطان رحم به حساب آورد. این روش تحت عنوان عمل جراحی رحم هم شناخته می‌شود و در حین جراحی برداشتن رحم، یک جراح رحم را خارج می‌کند. پزشک همچنین ممکن است تخمدان‌ها ولوله‌های رحمی را از بین ببرند، در یک روش شناخته‌شده به‌عنوان salpingo-oophorectomy دوطرفه (BSO). هیسترکتومی و BSO معمولاً در طی همان عمل انجام می‌شوند. برای آگاهی از گسترش سرطان، جراح غدد لنفاوی اطراف را نیز برمی‌دارد. این به‌عنوان تشریح غدد لنفاوی یا لنفادنکتومی شناخته می‌شود.

 

پرتودرمانی

 1. در پرتودرمانی از پرتوهای پرانرژی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود. برای درمان سرطان آندومتر دو نوع پرتودرمانی وجود دارد:
 2. پرتودرمانی با پرتوی خارجی: یک ماشین خارجی پرتوهای پرتوی را از خارج بدن به رحم متمرکز می‌کند.
 3. پرتودرمانی داخلی: مواد رادیواکتیو در داخل بدن، در واژن یا رحم قرار می‌گیرند که این روش به نام براکی تراپی نیز شناخته می‌شود.

پزشک شما ممکن است یک یا هر دو نوع پرتودرمانی را پس از جراحی توصیه کند. این می‌تواند به از بین بردن سلول‌های سرطانی که ممکن است پس از جراحی باقی بمانند کمک کند. در موارد نادر، آن‌ها ممکن است پرتودرمانی را قبل از جراحی توصیه کنند. این می‌تواند به کوچک شدن تومورها کمک کند تا برداشت آن‌ها آسان‌تر شود. اگر به دلیل سایر شرایط پزشکی یا سلامت کلی ضعیف نمی‌توانید عمل جراحی انجام دهید، پزشک ممکن است پرتودرمانی را به‌عنوان درمان اصلی شما توصیه کند.

 

شیمی‌درمانی

شیمی‌درمانی شامل استفاده از داروهایی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی است. برخی از انواع شیمی‌درمانی شامل یک دارو است، درحالی‌که برخی دیگر شامل ترکیبی از داروها است. بسته به نوع شیمی‌درمانی که دریافت می‌کنید، داروها ممکن است به‌صورت قرص باشند یا از طریق داخل وریدی (IV) تجویز شوند. پزشک شما ممکن است شیمی‌درمانی را برای سرطان آندومتر که به سایر نقاط بدن گسترش‌یافته است، توصیه کند. آن‌ها همچنین ممکن است این روش درمانی را برای سرطان آندومتر که پس از درمان گذشته بازگشته است، توصیه کنند.

 یکی از مراحل درمان سرطان رحم

 

هورمون درمانی

هورمون درمانی شامل استفاده از هورمون‌ها یا داروهای انسداد هورمون برای تغییر سطح هورمون‌های بدن است. این می‌تواند به کاهش رشد سلول‌های سرطانی آندومتر کمک کند. پزشک شما ممکن است هورمون درمانی را برای مرحله III یا مرحله IV سرطان آندومتر توصیه کند. آن‌ها همچنین ممکن است آن را برای سرطان آندومتر که پس از درمان بازگشته است، توصیه کنند. هورمون درمانی اغلب با شیمی‌درمانی ترکیب می‌شود.

 

درمان خانگی سرطان رحم

توصیه می‌شود به مواردی مانند درمان گیاهی سرطان رحم، توجه‌ای نشود. چرا که اگرچه استفاده از گیاهان دارویی می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند، اما موارد جدی سرطان رحم، نیاز به دارو درمانی و ویزیت مداوم با پزشک دارد.

 

پاسخ به یک سوال درباره سرطان رحم

آیا سرطان رحم در دختر هم وجود دارد؟ افرادی که رابطه جنسی تجربه نکرده‌اند، احتمال ابتلا به سرطان رحم در آنها بسیار پایین است و حتی بعد از انجام رابطه جنسی نیز توصیه می‌شود دو سال بعد از گذشت رابطه جنسی، تست پاپ اسمیر را برای بررسی رحم و تشخیص سرطان احتمالی انجام دهند. در این مقاله تلاش کردیم سرطان رحم چه علائمی دارد. امید است پس از مطالعه این مقاله، تحولی در زندگی شما در راستای مراقب و پیشگیری از این بیماری بی رحم باشد.

 • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید