1. خانه
 2. لکه بینی در بارداری بیانگر چه خطراتی برای مادر و جنین است؟
لکه بینی در بارداری بیانگر چه خطراتی برای مادر و جنین است؟

لکه بینی در بارداری بیانگر چه خطراتی برای مادر و جنین است؟

 • 8 بهمن 778
 • 0 لایک
 • 2558 بازدید
 • 0 دیدگاه

هر مادری که قصد باردار شدن دارد، باید با نشانه‌های خاصی که بارداری سالم را تهدید می‌کند، آشنا باشد. لکه بینی در بارداری، یکی از این علائم است که گاهی دلیل نگران کننده‌ای برای آن وجود ندارد و گاهی برای تشخیص علت آن باید به پزشک مراجعه کرد. این مقاله تلاش می‌کند، اطلاعات کاملی از این علامت در بارداری ارائه دهد. با ما همراه باشید.

لكه بيني چيست؟

مشاهده لکه بینی یا خونریزی خفیف در دوران بارداری ممکن است ترسناک باشد، اما همیشه نشانه یک مشکل جدی و خطرناک نیست. بسیاری از زنانی که لکه بینی در بارداری را تجربه کرده‌اند، خوشبختانه کودک خود را سالم به دنیا آورده‌اند.

خونریزی در بارداری اغلب سبک‌تر از خونریزی قاعدگی است. به گونه‌ای که ممکن است مادر در هنگام استفاده از سرویس بهداشتی تنها چند قطره خون یا لکه را مشاهده کند. لکه بینی در بارداری به صورت خون صورتی، قرمز یا قهوه‌ای تیره است.

علت لکه بینی در بارداری به عوامل متعدد و مختلفی بستگی دارد. بدین ترتیب، درصورت تجربه این عارضه باید فورا با پزشک یا مشاوره پزشکی تلفنی تماس گرفت. زیرا ممکن است نشانه یک مشکل جدی باشد.

مشاهده لکه بینی یا خونریزی خفیف

 

چه موقع با پزشک تماس بگیریم؟

اگر در هر زمان از بارداری لکه بینی یا خونریزی مشاهده شد، باید به مشاوره پزشکی زنان تلفنی شبانه روزی اطلاع داد. زیرا می‌تواند تعیین کند که آیا لازم است مادر به مطب پزشک مراجعه نماید و مراحل معاینه را پشت سر گذارد یا خیر. در مشاوره تلفنی رایگان نیز سوالاتی از قبیل علائم دیگری مانند گرفتگی عضلات یا تب از بیمار پرسیده می‌شود.

همچنین اطلاع از خونریزی واژینال به پزشک بسیار مهم است، زیرا برخی از زنان با گروه خونی خاص اگر در هر زمان از بارداری خود دچار خونریزی واژن شوند، به دارو نیاز دارند. اگر در سه ماهه دوم یا سوم خونریزی رخ دهد، باید فوراً پزشک را در جریان گذاشت یا به دنبال مراقبت‌های پزشکی فوری بود.

لکه بینی در سه ماهه اول بارداری

حدود 25 درصد زنان باردار لکه بینی در اوایل بارداری (12 هفته اول بارداری)  را تجربه می‌کنند. تحقیقات و مطالعات نشان داده است که لکه بینی در بارداری بیشتر در هفته‌های ششم و هفتم بارداری دیده می‌شود. اما لازم است بدانید، بروز این حالت همیشه نشانه سقط جنین نیست. لکه بینی در سه ماهه اول بارداری ممکن است به این موارد نسبت داده شود:

آنچه درمورد این علل احتمالی باید بدانید در اینجا آمده است:

خونریزی ناشی از لانه‌گزینی جنین در رحم

خونریزی لانه‌گزینی 6 تا 12 روز پس از بارداری اتفاق می‌افتد. اعتقاد بر این است که این حالت بدین معناست که جنین در دیواره رحم کاشته شده است. هر زنی خونریزی لانه‌گزینی را تجربه نخواهد کرد، اما برای زنانی که آن را تجربه می‌کنند، این یکی از اولین علائم بارداری است.

خونریزی لانه‌گزینی معمولاً به صورت لکه بینی قهوه‌ای در بارداری است و همانطور که در ابتدا اشاره شد، با خونریزی دوره قاعدگی متفاوت است زیرا فقط به صورت لکه بینی است. خونریزی لانه‌گزینی به مدت چند ساعت یا حداکثر 3 روز طول می‌کشد و به خودی خود متوقف می‌شود.

 

حاملگی خارج از رحم

حاملگی خارج از رحم اغلب یک فوریت پزشکی است و زمانی اتفاق می‌افتد که تخمک بارور شده خود را به خارج از رحم متصل کند. اغلب در این حالت این سوال ایجاد می‌شود که آیا لکه بینی نشانه بارداری است؟ در جواب باید گفت که حاملگی خارج از رحم اغلب پایان خوشی را به همراه ندارد و لکه بینی در این حالت ممکن است نشان دهنده سقط جنین باشد. خونریزی یا لکه بینی در دوران بارداری خارج رحمی معمولا با موارد زیر همراه است:

 • درد شدید در ناحیه شکم یا لگن
 • ضعف، سرگیجه یا غش کردن
 • فشار مقعدی

درد شدید در ناحیه شکم یا لگن در بارداری

 

از دست دادن بارداری یا سقط جنین در اوایل بارداری

بیشتر سقط‌ها در 13 هفته اول بارداری اتفاق می‌افتد. اگر می‌دانید که باردار هستید و خونریزی قهوه‌ای یا قرمز روشن با گرفتگی یا بدون گرفتگی دارید، باید با پزشک صحبت کنید. علائم زیر را ممکن است به همراه سقط جنین تجربه کنید:

 • کمر درد خفیف تا شدید
 • کاهش وزن
 • مخاط سفید و صورتی
 • گرفتگی یا انقباض
 • عبور بافتی با مواد لخته مانند از واژن
 • کاهش ناگهانی علائم بارداری

هنگامی که سقط جنین آغاز شود، کارهای کمی برای نجات بارداری می‌توان انجام داد. با این حال، باید با پزشک تماس گرفت تا از بروز مشکلات جدی و احتمالی جلوگیری شود.

پزشک احتمالاً دو یا چند آزمایش خون برای بررسی سطح هورمون بارداری تجویز کند. این هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) نامیده می‌شود. فاصله آزمایشات 24 تا 48 ساعت خواهد بود. دلیل اینکه بیمار به بیش از یک آزمایش خون نیاز خواهید داشت این است که پزشک با استفاده از آزمایشات قادر است تعیین کند که آیا سطح hCG وی کاهش می‌یابد یا خیر. کاهش سطح hCG از دست دادن بارداری را نشان می‌دهد.

 

علل ناشناخته و سایر موارد

لکه بینی در بارداری همچنین ممکن است مربوط به یک دلیل غیرقابل شناسایی باشد. در اوایل بارداری بدن تغییرات زیادی را تجربه می‌کند. به عنوان مثال، تغییرات دهانه رحم می‌تواند لکه بینی در ماه دوم بارداری را به همراه داشته باشد. تغییرات هورمونی نیز از دیگر مواردی است که منجر به بروز لکه بینی در بارداری می‌شود.

همچنین خونریزی بعد از نزدیکی نشانه بارداری می‌تواند باشد. البته خونریزی اغلب بسیار خفیف است. یکی دیگر از دلایل احتمالی لکه بینی در بارداری، عفونت است. به همین دلیل مهم است که با دکتر در مورد لکه بینی در دوران بارداری صحبت کرد. آنها می‌توانند علل جدی‌تر را بررسی، تائید یا رد کنند.

 

لکه بینی بارداری چگونه است؟

لکه بینی در ماه‌های مختلف بارداری دلایل متفاوتی خواهد داشت که هر کدام از آنها در ادامه به اختصار اشاره شده است:

لکه بینی در سه ماهه دوم

خونریزی خفیف یا لکه بینی در سه ماهه دوم ممکن است ناشی از تحریک دهانه رحم باشد. این حالت معمولاً پس از رابطه جنسی یا معاینه دهانه رحم بروز می‌دهد و امری معمول است و اغلب جای نگرانی ندارد.

پولیپ دهانه رحم (رشد یک توده بی‌خطر در دهانه رحم است) یکی دیگر از دلایل احتمالی لکه بینی در بارداری در سه ماهه دوم است. ممکن است به دلیل افزایش تعداد رگ‌های خونی در بافت اطراف دهانه رحم، لکه بینی مشاهده شود.

اگر خونریزی واژینالی مانند یک دوره قاعدگی شدید باشد، باید فوراً به پزشک اطلاع داده شود. خونریزی شدید در سه ماهه دوم ممکن است نشانه‌ای از یک فوریت پزشکی باشد، مانند:

 • جفت سرراهی
 • زایمان زودرس
 • سقط جنین دیرهنگام

 

لکه بینی در سه ماهه سوم

خونریزی خفیف یا لکه بینی در اواخر بارداری ممکن است بعد از رابطه جنسی یا معاینه دهانه رحم رخ دهد که امری معمول است و اغلب جای نگرانی ندارد. همچنین می‌تواند نشانه شروع زایمان باشد.

اگر فرد در اواخر بارداری دچار خونریزی شدید از واژن شود، لازم است به مراقبت‌های پزشکی فوری اطلاع داد زیرا علت خونریزی می‌تواند:

 • جفت سرراهی
 • قطع جفت

لکه بینی خفیف در بارداری نیز با توجه به علائم مادر باید به پزشک اطلاع داده شود.

 

غذاهای مفید برای لکه بینی در بارداری

رژیم غذایی؛ لکه بینی در باردرای

کاملاً مشهود است که رژیم غذایی مادر در دوران بارداری برای سلامت کودک بسیار مهم است. مادران باردار نیاز به مصرف ویتامین‎ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی مفید برای رشد و نمو جنین دارند. با این حال، برخی از مواد غذایی نیز وجود دارد که زنان باردار باید از آنها استفاده کنند.

 

غذاهای مفید برای لکه بینی در بارداری

 • محصولات حاوی ویتامین C مانند پرتقال، توت فرنگی، فلفل دلمه‌ای و کلم بروکلی از رشد کودک پشتیبانی کرده و جذب آهن را بهبود می‌بخشد.
 • غذاهایی که آهن دارند مانند لوبیا، عدس، سبزیجات، گوشت و اسفناج همگی از بدن مادر در ساختن خون بیشتر برای مادر و کودک پشتیبانی می‌کنند.
 • غذاهای غنی از کلسیم از جمله محصولات لبنی پاستوریزه (ماست، شیر گاو و پنیر) و همچنین بادام، کلم بروکلی و لوبیای گاربانزو به رشد استخوان‌ها و دندان‌ها کمک می‌کنند.
 • غذاهای حاوی اسیدهای چرب امگا 3 (EHA و DHA) مانند ساردین، ماهی آزاد، ماهی قزل آلا و ماهی تن.
 • نوشیدن آب فراوان برای هیدراته ماندن از انتقال مناسب مواد مغذی از طریق خون به نوزاد حمایت می‌کند و ممکن است از یبوست، بواسیر و عفونت‌های دستگاه ادراری و لکه بینی در بارداری برای مادر جلوگیری کند.

غذاهایی که باید در دوران بارداری از آنها اجتناب کرد

 • محصولات لبنی غیر پاستوریزه و گوشت‌های آماده و فریز شده
 • مصرف غذاهای دریایی خام مانند سوشی یا صدف خام
 • ماهی‌هایی با محتوای جیوه مانند شمشیر ماهی، کوسه، زبری نارنجی، مارلین و شاه خال مخالی
 • در دوران بارداری باید از مصرف الکل خودداری شود. نشان داده شده است که الکل روی رشد و نمو کودک تأثیر منفی می‌گذارد.

درمان خانگی لکه بینی در بارداری

درمان لکه بینی در بارداری شامل روش‌های متعددی می‌شود. در صورتی که مشکل جدی بارداری و جان مادر و کودک را تهدید نمی‌کند، می‌توان از درمان خانگی لکه بینی در باردرای بهره برد. در حالی که هیچ روش درمانی خاصی برای جلوگیری از سقط جنین وجود ندارد، اما کارهایی می‌توان انجام داد که به مادر کمک می‌کنند:

 • استراحت فراوان
 • هنگام خونریزی به جای استفاده از تامپون از پد استفاده کنید.
 • اجتناب از رابطه جنسی در حالی که خونریزی دارید. با قطع خونریزی، رابطه جنسی می‌تواند از سر گرفته شود.
 • مصرف داروهای خفیف تسکین درد مانند پاراستامول در صورت نیاز.
 • گزارش هرگونه تغییر در شرایط خود به پزشک.
 • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید