1. خانه
  2. عوارض مصرف زیاد قهوه
عوارض مصرف زیاد قهوه

عوارض مصرف زیاد قهوه

  • 15 آبان 779
  • 0 لایک
  • 735 بازدید
  • 0 دیدگاه

قهوه نوشیدنی‌ای است که از دانه‌های قهوه که میوه برشته شده بوته قهوه عربیکا است تهیه می‌شود. مردم معمولاً قهوه را برای رفع خستگی ذهنی و جسمی و افزایش هوشیاری ذهنی می‌نوشند. قهوه همچنین برای پیشگیری از بیماری پارکینسون، زوال عقل و بسیاری از شرایط دیگر استفاده می‌شود، اما هیچ مدرک علمی برای حمایت از بسیاری از این موارد وجود ندارد.

مشاوره پزشکی تلفنی توضیح می‌دهد، قهوه حاوی کافئین است. کافئین با تحریک سیستم عصبی مرکزی (CNS)، قلب و ماهیچه‌ها عمل می‌کند. قهوه همچنین حاوی مواد شیمیایی دیگری است که ممکن است فواید دیگری نیز داشته باشد. علاوه بر موارد مفیدی که اشاره شد، مصرف بیش از حد قهوه عوارضی را نیز برجای خواهد گذاشت. در ادامه به بررسی تمامی عوارض مصرف زیاد قهوه، علائم هشدار دهنده ناشی از مصرف بیش از حد قهوه پرداخته‌ایم. همچنین توضیح داده شده است که قهوه را همزمان با چه چیزهایی مصرف نکنید. زیرا این امکان وجود دارد که اختلالاتی را به دنبال داشته باشد.

عوارض مصرف زیاد قهوه

به نظر می‌رسد نوشیدن قهوه و سایر نوشیدنی‌های حاوی کافئین در طول روز هوشیاری و تفکر متمرکز را افزایش می‌دهد. کافئین همچنین می‌تواند هوشیاری را پس از کم خوابی بهبود بخشد. حتی یک نوشیدنی قهوه می‌تواند خستگی را کاهش دهد و هوشیاری را افزایش دهد. اما با این حال، مصرف بیش از حد این نوع از نوشیدنی عوارضی را به دنبال خواهد داشت که در ادامه به آنها پرداخته‌ایم.

قهوه در صورت مصرف متوسط: مصرف متوسط شامل ​حدود 4 فنجان در روز است که به احتمال زیاد برای اکثر بزرگسالان سالم بی خطر است. همانطور که می‌دانید، قهوه حاوی کافئین است و می‌تواند باعث بی خوابی، عصبی بودن و بی قراری، ناراحتی معده، حالت تهوع و استفراغ، افزایش ضربان قلب و تنفس و سایر عوارض جانبی شود.

 

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/10/CTA-Mobile.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/10/004-1.png”]

 

قهوه کافئین دار در صورت مصرف طولانی مدت یا در دوزهای بالا (بیش از 4 فنجان در روز) احتمالاً ناامن است. نوشیدن مقادیر زیاد قهوه کافئین دار ممکن است باعث سردرد، اضطراب، بی قراری، صدای زنگ در گوش و ضربان قلب نامنظم شود. دوزهای بیشتر ممکن است باعث سردرد، اضطراب، بی قراری و درد قفسه سینه شود.

بارداری و شیردهی: قهوه کافئین دار به میزان 3 فنجان در روز یا کمتر برای زنان باردار احتمالاً بی خطر است. این مقدار قهوه حدود 300 میلی گرم کافئین به همراه دارد. مصرف مقادیر بیشتر در دوران بارداری یا هنگام شیردهی احتمالاً ناامن است. مشاوره تلفنی پزشکی رایگان بیان می‌کند، نوشیدن بیش از 3 فنجان در روز در طول بارداری با افزایش خطر سقط جنین، زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد مرتبط است. این خطرات با افزایش میزان قهوه‌ای که مادر در دوران بارداری می‌نوشد افزایش می‌یابد. همچنین، کافئین می‌تواند به شیر مادر منتقل شود، بنابراین مادران شیرده باید میزان دریافت کافئین را به دقت کنترل کنند تا مطمئن شوند که میزان کافئین دریافتی آنها کم است (1-2 فنجان در روز). مصرف زیاد کافئین توسط مادران شیرده می‌تواند باعث مشکلات خواب، تحریک پذیری و افزایش فعالیت روده در نوزادان شیرده شود.

کودکان: قهوه در صورتی که توسط کودکان و نوجوانان در مقادیری که معمولاً در غذاها و نوشیدنی‌ها یافت می‌شود مصرف شود، احتمالاً بی خطر است.

اختلالات اضطرابی: کافئین موجود در قهوه ممکن است اضطراب را بدتر کند.

اختلال دوقطبی: کافئین موجود در قهوه ممکن است علائم شیدایی یا دو قطبی را بدتر کند.

اختلالات خونریزی: نگرانی هایی وجود دارد که قهوه ممکن است اختلالات خونریزی را بدتر کند.

بیماری قلبی: نوشیدن قهوه بدون فیلتر (آب پز) میزان کلسترول و سایر چربی‌ها را در خون افزایش می‌دهد و همچنین سطح هموسیستئین را افزایش می‌دهد که همه اینها با افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی مرتبط هستند. برخی تحقیقات ارتباط بین حملات قلبی و نوشیدن قهوه را نشان می‌دهد.

دیابت: برخی تحقیقات که در تیم کلبه سلامت انجام شده است، نشان می‌دهد که کافئین موجود در قهوه ممکن است نحوه پردازش قند را در افراد مبتلا به دیابت تغییر دهد. گزارش شده است که کافئین باعث افزایش و همچنین کاهش قند خون می‌شود. اگر دیابت دارید با احتیاط از کافئین استفاده کنید و قند خون خود را به دقت کنترل کنید.

اسهال: قهوه حاوی کافئین است. کافئین موجود در قهوه، به خصوص زمانی که به مقدار زیاد مصرف شود، می‌تواند اسهال را بدتر کند.

صرع: افراد مبتلا به صرع باید از مصرف کافئین در دوزهای بالا خودداری کنند. حتی دوزهای کم کافئین باید با احتیاط مصرف شود.

گلوکوم: نوشیدن قهوه کافئین دار فشار داخل چشم را افزایش می‌دهد. افزایش فشار در عرض 30 دقیقه شروع می‌شود و حداقل 90 دقیقه طول می‌کشد.

فشار خون بالا: نوشیدن قهوه کافئین دار ممکن است فشار خون را در افراد مبتلا به فشار خون بالا افزایش دهد. با این حال، این تأثیر ممکن است در افرادی که به طور منظم قهوه می‌نوشند کمتر باشد.

سندرم روده تحریک پذیر (IBS): کافئین موجود در قهوه، به خصوص زمانی که به مقدار زیاد مصرف شود، ممکن است اسهال و سایر علائم IBS را بدتر کند.

از دست دادن کنترل مثانه: کافئین می‌تواند با افزایش تکرر ادرار و میل به ادرار کردن، کنترل مثانه را بدتر کند.

استئوآرتریت: نوشیدن 7 فنجان قهوه یا بیشتر در روز با احتمال افزایش آرتروز زانو در مردان کره‌ای مرتبط است (اما زنان نه).

پوکی استخوان (نازک شدن استخوان‌ها): نوشیدن قهوه کافئین دار می‌تواند میزان کلسیمی را که از ادرار خارج می‌شود، افزایش دهد. این ممکن است استخوان‌ها را ضعیف کند. اگر پوکی استخوان دارید، مصرف کافئین را به کمتر از 300 میلی گرم در روز (کمتر از 3 فنجان قهوه کافئین دار) محدود کنید. مصرف مکمل‌های کلسیم ممکن است به جبران کلسیم از دست رفته کمک کند. اگر به طور کلی سالم هستید و کلسیم کافی از غذا و مکمل‌های خود دریافت می‌کنید، به نظر نمی‌رسد مصرف روزانه 400 میلی گرم کافئین (حدود 4 فنجان قهوه) خطر ابتلا به پوکی استخوان را افزایش دهد. زنان یائسه که دارای یک بیماری ارثی هستند که آنها را از پردازش طبیعی ویتامین D باز می‌دارد، باید به صورت ویژه در مصرف کافئین محتاط باشند.

 

 

اختلالات مصرف زیاد قهوه با سایر مواد خوراکی

اگر برای بیدار شدن و ادامه دادن به کافئین متکی هستید، تنها نیستید. میلیون‌ها نفر هر روز برای هوشیاری و بهبود تمرکز به کافئین متکی هستند. اما لازم است بدانید که مصرف قهوه به همراه سایر داروها یا مواد خوراکی ممکن است اختلالات و تداخلاتی را به دنبال داشته باشد. در ادامه به تمامی این موارد پرداخته‌ایم.

افدرین و قهوه

داروهای محرک سیستم عصبی را تسریع می‌کنند. کافئین موجود در قهوه و افدرین هر دو داروهای محرک هستند. نوشیدن قهوه و مصرف افدرین ممکن است باعث تحریک بیش از حد و گاهی اوقات عوارض جانبی جدی و مشکلات قلبی شود. محصولات حاوی کافئین و افدرین را همزمان مصرف نکنید.

آدنوزین (آدنوکارت) و قهوه

مشاوره پزشکی رایگان بیان می‌کند، کافئین موجود در قهوه ممکن است اثرات آدنوزین را مسدود کند. آدنوزین اغلب توسط پزشکان برای انجام آزمایش بر روی قلب استفاده می‌شود. این تست، تست استرس قلبی نام دارد. حداقل 24 ساعت قبل از تست استرس قلبی، مصرف قهوه یا سایر محصولات حاوی کافئین را متوقف کنید.

الکل (اتانول) و قهوه

بدن کافئین موجود در قهوه را تجزیه می‌کند تا از شر آن خلاص شود. الکل می‌تواند سرعت تجزیه کافئین را در بدن کاهش دهد. مصرف قهوه همراه با الکل امکان دارد باعث ایجاد کافئین بیش از حد در جریان خون و عوارض جانبی کافئین از جمله بی قراری، سردرد و ضربان قلب سریع شود.

آلندرونات (فوسامکس) و قهوه

قهوه می‌تواند میزان جذب آلندرونات (فوساماکس) را کاهش دهد. مصرف همزمان قهوه و آلندرونات (فوساماکس) می‌تواند اثربخشی آلندرونات (فوسامکس) را کاهش دهد. ظرف دو ساعت پس از مصرف آلندرونات (فوسامکس) قهوه ننوشید.

آنتی بیوتیک‌ها و قهوه

همانطور که می‌دانید، قهوه حاوی کافئین است. بدن کافئین را تجزیه می‌کند تا از شر آن خلاص شود. برخی از آنتی بیوتیک‌ها ممکن است سرعت تجزیه کافئین را در بدن کاهش دهند. مصرف این آنتی بیوتیک‌ها همراه با قهوه ممکن است خطر عوارض جانبی از جمله بی قراری، سردرد، افزایش ضربان قلب و سایر عوارض جانبی را افزایش دهد.

برخی از آنتی بیوتیک‌هایی که سرعت تجزیه کافئین بدن را کاهش می‌دهند عبارتند از: سیپروفلوکساسین (سیپرو)، جمی فلوکساسین (فکتیو)، لووفلوکساسین (لواکین)، موکسی فلوکساسین (آولوکس) و غیره.

قرص‌های ضد بارداری و قهوه

مشاوره تلفنی پزشکی توضیح می‌دهد، بدن کافئین موجود در قهوه را تجزیه می‌کند تا از شر آن خلاص شود. قرص‌های ضد بارداری می‌توانند سرعت تجزیه کافئین را در بدن کاهش دهند. مصرف قهوه همراه با قرص‌های ضدبارداری می‌تواند باعث بی قراری، سردرد، ضربان قلب سریع و سایر عوارض جانبی شود.

برخی از قرص‌های ضد بارداری عبارتند از اتینیل استرادیول و لوونورژسترل (Triphasil)، اتینیل استرادیول و نورتیندرون (Ortho-Novum 1/35، Ortho-Novum 7/7/7)، و غیره.

 

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/10.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/7.png”]

 

کلوزاپین و قهوه

بدن کلوزاپین را تجزیه می‌کند تا از شر آن خلاص شود. کافئین موجود در قهوه ممکن است سرعت تجزیه کلوزاپین توسط بدن را کاهش دهد. مصرف قهوه همراه با کلوزاپین می‌تواند اثرات و عوارض جانبی کلوزاپین را افزایش دهد.

دی پیریدامول و قهوه

کافئین موجود در قهوه ممکن است اثرات دی پیریدامول را مسدود کند. دیپیریدامول اغلب توسط پزشکان برای انجام آزمایش بر روی قلب استفاده می‌شود. حداقل 24 ساعت قبل از تست استرس قلبی، نوشیدن قهوه یا سایر محصولات حاوی کافئین را متوقف کنید.

دی سولفیرام و قهوه

بدن کافئین موجود در قهوه را تجزیه می‌کند تا آن را از بین ببرد. دی سولفیرام می‌تواند سرعت خلاص شدن بدن از شر کافئین را کاهش دهد. مصرف قهوه همراه با دی سولفیرام ممکن است باعث افزایش اثرات و عوارض جانبی قهوه از جمله عصبانیت، بیش فعالی، تحریک پذیری و غیره شود.

استروژن و قهوه

همانطور که توضیح داده شد، بدن به منظور از بین بردن کافئین، آن را تجزیه می‌کند. استروژن‌ها قادر هستند سرعت تجزیه کافئین را در بدن کاهش دهند. مصرف قرص‌های استروژن و نوشیدن قهوه می‌تواند باعث بی قراری، سردرد، ضربان قلب سریع و سایر عوارض جانبی شود. اگر قرص‌های استروژن مصرف می‌کنید، مصرف کافئین خود را محدود کنید. برخی از قرص‌های استروژن شامل استروژن‌های کونژوگه اسب (پریمارین)، اتینیل استرادیول، استرادیول و غیره هستند.

فلووکسامین و قهوه

به توضیح مشاوره تلفنی پزشکی رایگان؛ فلووکسامین می تواند سرعت تجزیه کافئین را در بدن کاهش دهد. مصرف کافئین همراه با فلووکسامین ممکن است باعث ایجاد کافئین بیش از حد در بدن شود و اثرات و عوارض جانبی کافئین را افزایش دهد.

 

 

لووتیروکسین و قهوه

نوشیدن برخی از انواع قهوه ممکن است میزان لووتیروکسین را که هنگام مصرف خوراکی جذب می‌شود، کاهش دهد. این می‌تواند میزان عملکرد لووتیروکسین را کاهش دهد. از نوشیدن قهوه همزمان با مصرف لووتیروکسین و تا یک ساعت پس از آن خودداری کنید.

لیتیوم و قهوه

بدن شما به طور طبیعی از شر لیتیوم خلاص می‌شود. کافئین موجود در قهوه می‌تواند سرعت خلاص شدن بدن از شر لیتیوم را افزایش دهد. اگر محصولات حاوی کافئین و لیتیوم مصرف می‌کنید، مصرف محصولات کافئینی را به آرامی متوقف کنید. قطع سریع کافئین می‌تواند عوارض جانبی لیتیوم را افزایش دهد.

داروهای افسردگی و قهوه

کافئین موجود در قهوه می‌تواند بدن را تحریک کند. برخی از داروهای مورد استفاده برای افسردگی نیز می‌توانند بدن را تحت تاثیر قرار داده و تحریک کنند. نوشیدن قهوه کافئین دار و مصرف برخی از داروها برای افسردگی ممکن است باعث تحریک بیش از حد و عوارض جانبی جدی از جمله ضربان قلب سریع، فشار خون بالا، عصبی بودن و غیره شود.

برخی از این داروهای مورد استفاده برای افسردگی شامل فنلزین (ناردیل)، ترانیل سیپرومین (پارنات) و سایرین است.

داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای و قهوه

قهوه حاوی مواد شیمیایی به نام تانن است. تانن‌ها می‌توانند به بسیاری از داروها متصل شوند و میزان جذب دارو را کاهش دهند. برای جلوگیری از این تداخل، یک ساعت قبل و دو ساعت بعد از مصرف داروهای افسردگی به نام داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای از مصرف قهوه اجتناب کنید. برخی از داروهای افسردگی عبارتند از آمی تریپتیلین (Elavil) یا ایمی پرامین (Tofranil، Janimine).

داروهای ضد انعقاد – ضد پلاکت و قهوه

قهوه ممکن است لخته شدن خون را کاهش دهد. مصرف قهوه همراه با داروهایی که لخته شدن خون را نیز کند می‌کنند، ممکن است احتمال کبودی و خونریزی را افزایش دهد.

مشاوره پزشکی تلفنی توضیح می‌دهد، برخی از داروهایی که انعقاد خون را کند می‌کنند عبارتند از: آسپرین، کلوپیدوگرل (پلاویکس)، دیکلوفناک (ولتارن، کاتافلام، و غیره)، ایبوپروفن (ادویل، موترین، دیگران)، ناپروکسن (آناپروکس، ناپروسین، دیگران)، دالتپارین (فراگمین)، انوکساپارین (لونوکس) هپارین، وارفارین (کومادین)، و… .

پنتوباربیتال و قهوه

اثرات محرک کافئین موجود در قهوه می‌تواند اثرات خواب آور پنتوباربیتال را مسدود کند.

فنوتیازین و قهوه

همانطور که اشاره شد، قهوه حاوی مواد شیمیایی به نام تانن است. تانن‌ها می‌توانند به بسیاری از داروها متصل شوند و میزان جذب دارو را کاهش دهند. برای جلوگیری از این تداخل، یک ساعت قبل و دو ساعت بعد از مصرف داروهای فنوتیازین از مصرف قهوه خودداری کنید.

برخی از داروهای فنوتیازین عبارتند از فلوفنازین (پرمیتیل، پرولیکسین)، کلرپرومازین (تورازین)، هالوپریدول (هالدول)، پروکلروپرازین (کامپازین)، تیوریدازین (ملاریل)، و تری فلوئوپرازین (استلازین).

 

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/10/CTA-Mobile.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/10/004-1.png”]

 

فنیل پروپانول آمین و قهوه

کافئین موجود در قهوه می‌تواند بدن را تحریک کند. فنیل پروپانولامین همچنین می‌تواند بدن را تحریک کند. مصرف کافئین و فنیل پروپانولامین با هم ممکن است باعث تحریک بیش از حد و افزایش ضربان قلب، فشار خون و ایجاد خلق و خوی عصبی شود.

داروهای محرک و قهوه

داروهای محرک سیستم عصبی را تسریع می‌بخشند. با افزایش سرعت سیستم عصبی، داروهای محرک می‌توانند باعث ایجاد احساس عصبانیت و تسریع ضربان قلب شما شوند. کافئین موجود در قهوه همچنین می‌تواند سیستم عصبی را تسریع کند. نوشیدن قهوه همراه با داروهای محرک ممکن است باعث مشکلات جدی از جمله افزایش ضربان قلب و فشار خون بالا شود. از مصرف داروهای محرک همراه با قهوه خودداری کنید. برخی از داروهای محرک عبارتند از دی اتیل پروپیون (Tenuate)، اپی نفرین، فنترمین (Ionamin)، پسودوافدرین (Sudafed) و بسیاری دیگر.

تئوفیلین و قهوه

همانطور که مشاوره تلفنی پزشکی بیان می‌کند، کافئین موجود در قهوه مانند تئوفیلین عمل می‌کند. کافئین همچنین می‌تواند سرعت خلاص شدن بدن از شر تئوفیلین را کاهش دهد. نوشیدن قهوه و مصرف تئوفیلین ممکن است اثرات و عوارض جانبی تئوفیلین را افزایش دهد.

وراپامیل و قهوه

وراپامیل سرعت خلاص شدن بدن از شر کافئین را کاهش می‌دهد. نوشیدن قهوه و مصرف وراپامیل می‌تواند خطر عوارض جانبی قهوه از جمله بی‌حالی، سردرد و افزایش ضربان قلب را افزایش دهد.

داروهای آسم و قهوه

کافئین موجود در قهوه می‌تواند قلب را تحریک کند. برخی از داروهای آسم نیز می‌توانند قلب را تحریک کنند. مصرف کافئین همراه با برخی از داروهای آسم ممکن است باعث تحریک بیش از حد و مشکلات قلبی شود. برخی از داروهای آسم عبارتند از: آلبوترول (Proventil، Ventolin، Volmax)، متاپروترنول (Alupent)، تربوتالین (Bricanyl، Brethine) و ایزوپروترنول (Isuprel).

نیکوتین و قهوه

مصرف کافئین در قهوه همراه با نیکوتین ممکن است ضربان قلب و فشار خون را افزایش دهد.

داروهای ادرارآور و قهوه

کافئین موجود در قهوه می‌تواند سطح پتاسیم را کاهش دهد. داروها و قرص‌های ادارار آور همچنین می‌توانند سطح پتاسیم را در بدن کاهش دهند. مصرف کافئین همراه با قرص‌های ادرار آور ممکن است باعث کاهش بیش از حد سطح پتاسیم شود.

برخی از این داروها که می‌توانند پتاسیم را کاهش دهند عبارتند از کلروتیازید (دیوریل)، کلرتالیدون (تالیتون)، فوروزماید (لاسیکس)، هیدروکلروتیازید (HCTZ، هیدرودیوریل، میکروزید) و غیره.

چگونه عادت به نوشیدن قهوه را مهار کنیم؟

چه به دلیل آگاهی از عوارض مصرف زیاد قهوه که در بالا اشاره شد و چه به این دلیل که می‌خواهید هزینه‌های خود را برای نوشیدنی‌های قهوه کاهش دهید، کاهش مصرف کافئین می‌تواند چالش برانگیز باشد. کاهش ناگهانی کافئین ممکن است باعث علائم ترک شود، مانند سردرد، خستگی، تحریک پذیری و مشکل در تمرکز روی کارها. خوشبختانه این علائم معمولاً خفیف هستند و پس از چند روز بهبود می‌یابند.  برای تغییر عادت خود، این نکات را امتحان کنید:

  • میزان کافئین را در نظر داشته باشید. شروع به توجه به میزان کافئینی که از غذاها و نوشیدنی‌ها از جمله نوشیدنی‌های انرژی زا دریافت می‌کنید، باشید. برچسب‌ها را با دقت بخوانید اما به یاد داشته باشید که بررسی میزان کافئید به مشکل بخورد زیرا برخی از غذاها یا نوشیدنی‌های حاوی کافئین آن را فهرست نمی‌کنند.
  • به تدریج کافئین را کاهش دهید. به عنوان مثال، هر روز یک فنجان کمتر بنوشید یا از یک فنجان کوچکتر برای نوشیدن قهوه استفاده کنید. یا از نوشیدن نوشیدنی‌های کافئین دار در اواخر روز خودداری کنید. این به بدن شما کمک می‌کند تا به سطوح پایین کافئین عادت کند و اثرات احتمالی ترک را کاهش دهد.
  • نوشیدنی‌های بدون کافئین را امتحان کنید. بیشتر نوشیدنی‌های بدون کافئین، ظاهر و طعمی مشابه نوشیدنی‌های کافئین‌دار دارند.
  • زمان دم کردن قهوه را کوتاه کنید یا گیاهی مصرف کنید. هنگام تهیه قهوه، زمان کمتری آن را دم کنید. این باعث کاهش محتوای کافئین آن می‌شود. یا دمنوش‌های گیاهی را انتخاب کنید که کافئین ندارند.

عوارض مصرف زیاد قهوه؛ جمع‎بندی

اگر شما هم مانند بیشتر بزرگسالان هستید، کافئین بخشی از برنامه روزانه شماست، لازم است بدانید که معمولاً مشکلی برای سلامتی ایجاد نخواهد کرد. اما مراقب عوارض جانبی احتمالی کافئین باشید و در صورت لزوم آماده کاهش مصرف آن باشید. برای دریافت مشاوره و ترک راحت‌تر قهوه می‌توانید با مشاوره پزشکی رایگان صحبت کنید.

  • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید