1. خانه
 2. زود انزالی در مردان
زود انزالی در مردان

زود انزالی در مردان

 • 15 آبان 779
 • 0 لایک
 • 672 بازدید
 • 0 دیدگاه

انزال زودرس زمانی اتفاق می‌افتد که مرد در حین رابطه جنسی زودتر از آنچه که خود یا شریک زندگی‌اش می‌خواهد، انزال می‌کند. انزال زودرس یک شکایت شایع جنسی است. تخمین‌ها متفاوت است، اما از هر 3 مرد، 1 نفر می‌گویند که گاهی اوقات این مشکل را تجربه می‌کنند.

مشاوره پزشکی اظهار می‌کند که تا زمانی که انزال زود به ندرت اتفاق می‌افتد، جای نگرانی نیست. با این حال، ممکن است تشخیص داده شود که انزال زودرس دارید اگر:

 • همیشه یا تقریباً همیشه در عرض یک دقیقه پس از دخول انزال کنید
 • در تقریبا تمام مدت قادر به تاخیر در انزال در حین مقاربت نیستند
 • احساس ناراحتی و ناامیدی کنید و در نتیجه از صمیمیت جنسی اجتناب کنید

عوامل روانی و بیولوژیکی می‌توانند در انزال زودرس نقش داشته باشند. اگرچه بسیاری از مردان از صحبت در مورد آن احساس خجالت می‌کنند، انزال زودرس یک بیماری شایع و قابل درمان است. داروها، مشاوره تلفنی پزشکی  و تکنیک‌های جنسی که انزال را به تاخیر می‌اندازند (یا ترکیبی از این روش‌ها) می‌توانند به بهبود رابطه جنسی برای شما و همسرتان کمک کنند. برای مدیریت بهتر این عارضه لازم است از علائم و درمان انزال زود آن آگاه باشید.

علائم انزال زود

علامت اصلی انزال زودرس عدم توانایی در به تاخیر انداختن انزال بیش از یک دقیقه پس از دخول است. با این حال، این مشکل ممکن است در تمام موقعیت‌های جنسی، حتی در زمان خودارضایی، رخ دهد. انزال زودرس را می توان به صورت زیر طبقه بندی کرد:

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/10/CTA-Mobile.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/10/004-1.png”]

 

 • مادام العمر (اولیه): انزال زودرس مادام العمر در همه یا تقریباً در همه زمان‌ها از اولین برخوردهای جنسی شما اتفاق می‌افتد.
 • اکتسابی (ثانویه): انزال زودرس اکتسابی پس از تجربه جنسی قبلی بدون مشکلات انزالی ایجاد می‌شود.

بسیاری از مردان احساس می‌کنند که علائم انزال زودرس را دارند، اما این علائم با معیارهای تشخیصی برای انزال زودرس مطابقت ندارد. در عوض این مردان ممکن است انزال زودرس متغیر طبیعی داشته باشند که شامل دوره‌های انزال سریع و همچنین دوره‌های انزال طبیعی می‌شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر در اغلب تماس‌های جنسی زودتر از آنچه می‌خواهید انزال را تجربه می‌کنید، با پزشک خود صحبت کنید. برای مردان عادی است که از بحث در مورد نگرانی‌های مربوط به سلامت جنسی خجالت بکشند، اما اجازه ندهید که این احساس شما را از صحبت با مشاوره تلفنی پزشکی رایگان خود باز دارد. انزال زودرس یک مشکل شایع و قابل درمان است.

برای برخی از مردان، گفتگو با پزشک ممکن است به کاهش نگرانی در مورد انزال زودرس کمک کند. به عنوان مثال، شنیدن این موضوع که زود انزالی گاه به گاه طبیعی است و میانگین زمان از شروع مقاربت تا انزال حدود پنج دقیقه است، ممکن است آرامش بخش باشد.

علل ایجاد انزال زود کدامند؟

علت دقیق انزال زودرس مشخص نیست. در حالی که زمانی تصور می‌شد که این اختلالی روحی و روانی است، پزشکان اکنون می‌دانند که انزال زودرس شامل تعامل پیچیده‌ای از عوامل روانی و بیولوژیکی است.

علل روانی

عوامل روانشناختی که ممکن است نقش داشته باشند عبارتند از:

 • تجربیات جنسی اولیه
 • سوء استفاده جنسی
 • تصویر ضعیفو بد از بدن خود
 • افسردگی
 • نگرانی در مورد انزال زودرس
 • احساس گناه که تمایل شما را برای عجله در برخوردهای جنسی افزایش می‌دهد

عوامل دیگری که ممکن است در انزال زود نقش داشته باشند عبارتند از:

 • اختلال در نعوظ: مردانی که نگران به دست آوردن یا حفظ نعوظ در حین مقاربت هستند، ممکن است الگوی عجله برای انزال ایجاد کنند که تغییر آن دشوار است.
 • اضطراب: بسیاری از مردان مبتلا به انزال زودرس نیز دارای مشکلات اضطرابی هستند. یا به طور خاص در مورد عملکرد جنسی یا مربوط به مسائل دیگر دچار استرس و فشار می‌شوند.
 • مشکلات رابطه: اگر روابط جنسی رضایت‌بخشی با شریک‌های دیگر داشته‌اید که در آن انزال زودرس به ندرت اتفاق افتاده یا اصلاً اتفاق نیفتاده است، ممکن است مسائل و مشکلات فردی میان خود و شریک فعلیتان منجر به تجربه انزال زود شود.

علل بیولوژیکی

تعدادی از عوامل بیولوژیکی ممکن است در انزال زودرس نقش داشته باشند، از جمله:

 • سطوح غیر طبیعی هورمون
 • سطوح غیر طبیعی مواد شیمیایی مغز به نام انتقال دهنده‌های عصبی
 • التهاب و عفونت پروستات یا مجرای ادرار
 • صفات ارثی

 

چه مواردی احتمال ابتلا به انزار زودرس را افزایش می‌دهند؟

عوامل مختلفی می‌توانند خطر انزال زودرس را افزایش دهند، از جمله:

اختلال در نعوظ: به گفته مشاوره پزشکی رایگان، اگر گهگاه یا به طور مداوم در ایجاد یا حفظ نعوظ مشکل دارید، ممکن است در معرض خطر انزال زودرس باشید. ترس از دست دادن نعوظ ممکن است باعث شود که شما آگاهانه یا ناخودآگاه در برخوردهای جنسی عجله کنید.

فشار: فشار عاطفی یا ذهنی در هر زمینه‌ای از زندگی شما می‌تواند در انزال زودرس نقش داشته باشد و توانایی شما را برای استراحت و تمرکز در طول برخوردهای جنسی محدود کند.

عوارض ابتلا به انزال زودرس کدامند؟

انزال زودرس می‌تواند مشکلاتی را در زندگی شخصی شما ایجاد کند، از جمله:

 • استرس و مشکلات رابطه: یکی از عوارض شایع انزال زودرس استرس رابطه است.
 • مشکلات باروری: اگر انزال داخل واژینال اتفاق نیفتد، انزال زودرس گاهی اوقات می‌تواند لقاح را برای زوج‌هایی که در تلاش برای بچه دار شدن هستند دشوار کند.

چگونه انزال زودرس تشخیص داده می‌شود؟

در هنگام تشخیص علت بروز انزال زود، مشاوره پزشکی علاوه بر این که در مورد زندگی جنسی شما می‌پرسد، اغلب در مورد سابقه سلامتی شما نیز سوالاتی پرسیده می‌شود و ممکن است یک معاینه فیزیکی انجام شود. اگر هم دچار انزال زودرس هستید و هم برای داشتن یا حفظ نعوظ مشکل دارید، پزشک ممکن است آزمایش خون برای بررسی سطح هورمون مردانه (تستوسترون) یا آزمایشات دیگر را تجویز کند.

در برخی موارد، پزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند که به یک متخصص اورولوژی یا یک متخصص سلامت روان که در زمینه اختلالات جنسی تخصص دارد، بروید.

راه‌های درمان انزال زود

گزینه‌های رایج درمانی برای انزال زودرس شامل تکنیک‌های رفتاری، بی حس کننده‌های موضعی، داروها و مشاوره است. به خاطر داشته باشید که یافتن درمان یا ترکیبی از درمان‌هایی که برای شما مؤثر است ممکن است زمان ببرد. درمان رفتاری به همراه دارودرمانی ممکن است مؤثرترین دوره باشد.

تکنیک‌های رفتاری

در برخی موارد، درمان انزال زودرس ممکن است شامل انجام اقدامات ساده باشد، مانند خودارضایی یک یا دو ساعت قبل از مقاربت تا بتوانید انزال را در حین رابطه جنسی به تاخیر بیندازید. همچنین ممکن است مشاوره تلفنی پزشکی شما توصیه کند که برای مدتی از رابطه جنسی خودداری کنید و بر روی سایر موارد تمرکز کنید تا فشار از تماس‌های جنسی شما برداشته شود.

 

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/10/CTA-Mobile.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/10/004-1.png”]

 

تمرینات کف لگن

ضعف عضلات کف لگن ممکن است توانایی شما را برای به تاخیر انداختن انزال مختل کند. تمرینات کف لگن (تمرینات کگل) می‌تواند به تقویت این عضلات کمک کند. برای انجام این تمرینات موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • عضلات مناسب را پیدا کنید. برای شناسایی عضلات کف لگن، ادرار را در وسط جریان خود متوقف کنید یا ماهیچه‌هایی را که مانع از دفع گاز م‌ شوند، سفت کنید. این مانورها از عضلات کف لگن شما استفاده می‌کنند. هنگامی که عضلات کف لگن خود را شناسایی کردید، می‌توانید تمرینات را در هر وضعیتی انجام دهید، اگرچه ممکن است در ابتدا انجام آنها در حالت دراز کشیدن آسان تر باشد.
 • تکنیک خود را کامل کنید. عضلات کف لگن خود را سفت کنید، انقباض را به مدت سه ثانیه نگه دارید و سپس سه ثانیه استراحت کنید. این تمرین را چند بار پشت سر هم امتحان کنید. هنگامی که عضلات شما قوی‌تر می‌شوند، تمرینات کگل را در حالت نشسته، ایستاده یا راه رفتن انجام دهید.
 • تمرکز خود را حفظ کنید. برای بهترین نتیجه، فقط روی سفت کردن عضلات کف لگن تمرکز کنید. مراقب باشید که عضلات شکم، ران یا باسن خود را خم نکنید. از حبس نفس خودداری کنید. در عوض، در طول تمرینات آزادانه نفس بکشید.
 • این تمرینات را 3 بار در روز تکرار کنید. حداقل سه ست 10 تکراری در روز را هدف بگیرید.

تکنیک مکث و فشار

مشاوره تلفنی پزشکی رایگان ممکن است به شما و همسرتان در مورد استفاده از روشی به نام تکنیک مکث و فشرده دستور دهد. این روش به صورت زیر عمل می‌کند:

 • بی حس کننده‌های موضعی

کرم‌ها و اسپری‌های بی‌حس‌کننده که حاوی یک عامل بی‌حس‌کننده مانند بنزوکائین، لیدوکائین یا پریلوکائین هستند، گاهی برای درمان انزال زودرس استفاده می‌شوند. این محصولات 10 تا 15 دقیقه قبل از رابطه جنسی روی آلت تناسلی اعمال می‌شود تا حس را کاهش دهد و به تاخیر در انزال کمک کند.

اگرچه داروهای بی حس کننده موضعی موثر و قابل تحمل هستند، اما عوارض جانبی بالقوه‌ای دارند. به عنوان مثال، برخی از مردان از دست دادن موقت حساسیت و کاهش لذت جنسی را گزارش می‌دهند. گاهی اوقات، همسران زن نیز این اثرات را گزارش کرده اند.

 • داروهای خوراکی

بسیاری از داروها ممکن است ارگاسم را به تاخیر بیندازند. اگرچه هیچ یک از این داروها به طور خاص توسط سازمان غذا و دارو برای درمان انزال زودرس تایید نشده است، اما برخی از آنها از جمله داروهای ضد افسردگی، مسکن‌ها و مهارکننده های فسفودی استراز برای این منظور استفاده می‌شوند. این داروها ممکن است برای مصرف روزانه یا بر حسب تقاضا تجویز شوند و امکان دارد به تنهایی یا همراه با سایر درمان‌ها تجویز شوند.

داروهای ضد افسردگی یکی از عوارض جانبی برخی از داروهای ضد افسردگی، تاخیر در ارگاسم است. به همین دلیل، مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs)، مانند اسیتالوپرام (Lexapro)، سرترالین (Zoloft)، پاروکستین (Paxil) یا فلوکستین (Prozac، Sarafem)، برای کمک به تاخیر تنها در صورتی که توسط پزشک تجویز شده باشد، استفاده می‌شوند.

از بین مواردی که برای استفاده در ایالات متحده تایید شده‌اند، به نظر می‌رسد پاروکستین موثرترین آنها باشد. این داروها معمولاً 5 تا 10 روز طول می‌کشد تا عملکر خود را در بدن شروع کنند. اما ممکن است دو تا سه هفته از درمان طول بکشد تا اثر کامل را ببینید.

اگر SSRI ها زمان انزال شما را بهبود نمی‌بخشد، پزشک ممکن است کلومیپرامین (Anafranil) ضد افسردگی سه حلقه‌ای را تجویز کند. عوارض جانبی ناخواسته داروهای ضد افسردگی ممکن است شامل حالت تهوع، تعریق، خواب آلودگی و کاهش میل جنسی باشد.

داروهای ضد درد ترامادول (Ultram): دارویی است که معمولاً برای درمان درد استفاده می‌شود. همچنین دارای عوارضی است که انزال را به تاخیر می‌اندازد. عوارض جانبی ناخواسته ممکن است شامل حالت تهوع، سردرد، خواب آلودگی و سرگیجه باشد. ممکن است زمانی که SSRI ها موثر نبوده‌اند تجویز شود. ترامادول را نمی‌توان در ترکیب با SSRI استفاده کرد.

مهارکننده های فسفودی استراز: برخی از داروهای مورد استفاده برای درمان اختلال نعوظ، مانند سیلدنافیل (ویاگرا)، تادالافیل (سیالیس، آدسیرکا) یا واردنافیل (لویترا، استاکسین) نیز ممکن است به انزال زودرس کمک کنند. عوارض جانبی ناخواسته ممکن است شامل سردرد، برافروختگی صورت و سوء هاضمه باشد. این داروها ممکن است در صورت استفاده در ترکیب با SSRI موثرتر باشند. اما فراموش نکنید که این داروها تنها با تجویز پزشک باید مورد استفاده قرار بگیرند و استفاده خودسرانه از آنها عوارض جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت.

درمان دراز مدت انزال زود

تحقیقات نشان می‌دهد که چندین دارو ممکن است در درمان انزال زودرس مفید باشند، اما مطالعات بیشتری مورد نیاز است و باید به خاطر داشته باشید  این داروها عبارتند از:

 • داپوکستین: این یک SSRI است که اغلب به عنوان اولین درمان برای انزال زودرس در کشورهای دیگر استفاده می‌شود.
 • مودافینیل (Provigil): یک درمان برای اختلال خواب نارکولپسی است.
 • سیلودوسین (Rapaflo): این دارو معمولاً درمانی برای بزرگ شدن غده پروستات (هیپرپلازی خوش خیم پروستات) است.

توجه داشته باشید که مصرف هیچکدام از این داروها بدون مشورت با زشک متخصص توصیه نمی‌شود.

مشاوره

این رویکرد شامل صحبت با یک ارائه دهنده سلامت روان در مورد روابط و تجربیات شما است. جلسات می‌توانند به شما در کاهش اضطراب عملکرد و یافتن راه‌های بهتر برای مقابله با استرس کمک کنند. مشاوره تلفنی پزشکی زمانی که در ترکیب با دارو درمانی استفاده می‌شود، به احتمال زیاد کمک کننده و مفید واقع می‌شود. با انزال زودرس، ممکن است احساس کنید که بخشی از نزدیکی مشترک با شریک جنسی را از دست می‌دهید. ممکن است احساس خشم، شرم و ناراحتی کنید و از شریک زندگی خود دور شوید.

شریک زندگی شما نیز ممکن است از تغییر در صمیمیت جنسی ناراحت شود. انزال زودرس می‌تواند باعث شود که شریک زندگی کمتر احساس ارتباط کنند یا آسیب ببینند. صحبت کردن در مورد مشکل گام مهمی است و مشاوره رابطه یا جنسی درمانی ممکن است مفید باشد. جهت مشاوره جنسی رایگان با کلبه سلامتی تماس بگیرید.

انزال زودرس چقدر شایع است؟

بین 30 تا 40 درصد از مردان در مقطعی از زندگی خود دچار انزال زودرس می‌شوند. به گفته انجمن اورولوژی آمریکا، انزال زودرس شایع ترین نوع اختلال عملکرد جنسی در مردان است. از هر پنج مرد بین 18 تا 59 سال، یک نفر از بروز زود انزالی خبر می‌دهد.

 

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/10.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/7.png”]

 

از نظر پزشکی چه بازه زمانی انزال زودرس مرد را تعریف می‌کند؟

اگر چه تعریف انزال زودرس متفاوت است، انجمن اورولوژی آمریکا انزال را به عنوان “نارس” تعریف می‌کند اگر زودتر از حد مطلوب رخ دهد، قبل یا کمی بعد از دخول و باعث ناراحتی یکی یا هر دو طرف بدین معناست که فرد دچار انزال زودرس است. انجمن روانپزشکی آمریکا سه سطح شدت (خفیف، متوسط، شدید) را بر اساس زمان تا انزال تعریف می‌کند که خفیف آن کمتر از یک دقیقه است.

اگر برای یک بازه زمانی فشار داده شود، بسیاری از پزشکان نارس بودن را به عنوان انزال در یک دقیقه پس از شروع رابطه جنسی تعریف می‌کنند. با وجود نظرات حرفه‌ای، احساسات شما در مورد اینکه چه چیزی زودرس است نیز در نظر گرفته می شود.

آیا برای تشخیص زود انزالی به آزمایشات آزمایشگاهی نیاز است؟

آزمایش‌های آزمایشگاهی معمولاً مورد نیاز نیستند، مگر اینکه ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما مشکوک باشد که یک مشکل بهداشتی زمینه‌ای به این مشکل کمک می‌کند.

آیا می‌توان از انزال زودرس جلوگیری کرد؟

بله، احتمالاً می‌توان از بروز انزال زودرس جلوگیری کرد. با پیروی از تکنیک‌های توضیح داده شده در این مقاله برای به تاخیر انداختن انزال، مصرف هر گونه داروهای تجویز شده و مشاوره در صورت نیاز، زود انزالی می‌تواند به مشکل در گذشته شما تبدیل شود.

 • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید