1. خانه
 2. بلوغ جسمی در دختران از چه سنی رخ می‌دهد؟
بلوغ جسمی در دختران از چه سنی رخ می‌دهد؟

بلوغ جسمی در دختران از چه سنی رخ می‌دهد؟

 • 18 آذر 779
 • 0 لایک
 • 676 بازدید
 • 0 دیدگاه

بلوغ می‌تواند زمان استرس‌زا و گیج‌کننده‌ای برای دختران نوجوان باشد. اگرچه زمان‌بندی بلوغ برای هر دختری متفاوت است اما تغییرات جسمی‌ای که در این مرحله رخ می‌دهند همیشه ترتیب یکسانی دارند. بلوغ دوره یا سنی است که فرزندتان برای اولین بار قادر به تولیدمثل می‌شود. بلوغ در اغلب موارد زودتر از آنچه شما فکر می‌کنید اتفاق می‌افتد.

این امر به‌خصوص برای دختران نوجوان صادق است. شما می‌توانید با یادگیری در مورد بلوغ و صحبت کردن در مورد آن با فرزندتان به او کمک کنید که از این دوره سالم‌تر گذر کند. در ادامه با این موضوع آشنا می‌شوید که بلوغ جسمی در دختران از چه سنی اتفاق می‌افتد و شامل چه تغییراتی می‌شود اما قبل از آن لازم است در مورد بلوغ بیشتر بدانید.

بلوغ چیست؟

بلوغ زمانی است که بدن فرزندتان شروع به رشد و تغییر برای انتقال به بزرگسالی می‌شود. این زمانی است که زندگی فرزندتان برای بلوغ جنسی و توانایی تولیدمثل از تغییرات جسمی متعددی عبور می‌کند. مراحل بلوغ از مسیر مشخصی با پیشروی تغییرات جسمی همراه است. سرعت تغییرات عاطفی بلوغ ممکن است مانند سرعت تغییرات جسمی بلوغ نباشد.

 

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/05.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/05-1.png”]

 

بلوغ زمانی آغاز می‌شود که بخشی از مغز فرزندتان به نام هیپوتالاموس شروع به تولید هورمونی به نام هورمون آزادکننده گنادوتروپین (GnRH) کند. هیپوتالاموس، GnRH را به بخشی دیگر از مغز به نام غده هیپوفیز ارسال می‌کند. GnRH غده هیپوفیز را به آزاد کردن دو هورمون به نام‌های هورمون لوتئینی (LH) و هورمون محرک فولیکول (FSH) تحریک می‌کند. این هورمون‌ها به اندام‌های جنسی حرکت می‌کنند و آن‌ها را به آزاد کردن هورمون‌های جنسی تحریک می‌کنند. این هورمون‌ها باعث می‌شوند که علائم بلوغ آغاز شود.

بلوغ دختران از چه زمانی شروع می‌شود؟

به‌طورکلی، بلوغ دختران حدود دو سال زودتر از بلوغ پسرها اتفاق می‌افتد. معمولا بلوغ در دخترها بین سنین هشت تا 13 سالگی شروع می‌شود. بااین‌حال، بلوغ دختران سیاه‌پوست و دخترانی که اسپانیایی‌تبار هستند زودتر از بلوغ دختران سفیدپوست (هفت سال و نیم به‌جای هشت‌سالگی) شروع می‌شود. بااین‌حال، اگر در مورد بلوغ فرزندتان با نگرانی‌ها یا سوالاتی روبرو هستید می‌توانید از خدمات مشاوره تلفنی پزشکی کلبه سلامتی استفاده کنید.

مراحل بلوغ در دختران چیست؟

مقیاس تانر (Tanner) مراحل بلوغ دختران و زمان وقوع آن‌ها را مشخص می‌کند. این مقیاس می‌تواند راهنمایی عالی برای تغییراتی باشد که می‌توانید در دوران بلوغ برای فرزندتان انتظار داشته باشید. بر اساس این مقیاس، بلوغ دخترها دارای پنج مرحله است که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شوید.

 • مرحله یک، مرحله پیش از بلوغ است. در این مرحله دخترها هیچ تغییر قابل‌مشاهده‌ای را تجربه نمی‌کنند.
 • در مرحله دو، تغییرات فیزیکی بلوغ شروع می‌شود. معمولا دخترها بین هشت تا 13 سالگی، موارد زیر را تجربه می‌کنند:
 • سینه‌های آن‌ها شروع به جوانه زدن می‌کند و آرئول که اطراف نوک سینه است بزرگ می‌شود.
 • در ناحیه تناسلی، موهای نازکی رشد می‌کند.
 • قد آن‌ها هر سال حدودا هفت سانتی‌متر افزایش می‌یابد.
 • در مرحله سه که بین نه تا 14 سالگی است، تغییرات فیزیکی سرعت بیشتری می‌گیرند. این تغییرات عبارت‌اند از:
  • سینه‌های دختران همچنان به جوانه زدن ادامه پیدا می‌کند.
  • موهای زیر بغل دختران شروع به رشد می‌کند و از سوی دیگر، موهای ناحیه تناسلی به رشد خود ادامه می‌دهند. موهای ناحیه تناسلی درشت و مجعد هستند.
  • جهش رشد سالانه به بیش از 5/7 سانتی‌متر می‌رسد.
  • پوست دختران چرب تر می‌شود و آکنه‌ها ایجاد می‌شوند.
 • در مرحله چهار که بین 10 تا 15 سالگی است، بلوغ کامل می‌شود.
  • سینه‌های دختران به رشد خود ادامه می‌دهند و نوک سینه‌ها شروع به بیرون‌زدگی می‌کنند.

 

 

  • موهای ناحیه تناسلی هنوز در مثلث هستند و در این مرحله، تعداد موهای زائد بسیار زیاد است.
  • رشد قد ممکن است با افزایش سالانه هفت سانتیمتر ادامه پیدا کند.
  • مشکلات پوست مانند آکنه ممکن است همچنان ادامه داشته باشد.

علت بلوغ دیررس در دختران چیست؟

اگر فرزندتان به سن بلوغ رسیده است اما هنوز نشانه‌های بلوغ را در او مشاهده نکرده‌اید یا به نظر نمی‌رسد که بلوغ او رد حال پیشرفت باشد، بهتر است در این مورد با پزشک صحبت کنید. بااین‌حال، دختران ممکن است بلوغ را دیرتر تجربه کنند. این مسئله به‌خصوص زمانی اتفاق می‌افتد که مادر نوجوان نیز بلوغ دیررس را تجربه کرده باشد.

بااین‌وجود، مشکلات هورمونی یا مشکلات مرتبط با غدد نیز می‌توانند در بلوغ دیررس نقش داشته باشند. اگر پزشک مشکوک باشد که علت اساسی‌ای برای بلوغ دیررس فرزندتان وجود دارد ممکن است انجام برخی آزمایش‌ها و مراجعه به پزشک متخصص را توصیه کند. در این شرایط می‌توانید از مشاوره تلفنی پزشکی رایگان کلبه سلامتی نیز استفاده کنید.

علت بلوغ زودرس در دختران چیست؟

همه دختران در سن یکسان به بلوغ نمی‌رسند. بااین‌حال، چند نشانه می‌توانند نشان‌دهنده غیرعادی بودن زمان بلوغ در دختران است که این نشانه‌ها عبارت‌اند از:

 • تجربه علائم بلوغ قبل از رسیدن به هشت‌سالگی
 • پیشرفت خیلی سریع تغییرات بدن
 • رخ دادن بی‌نظم تغییرات فیزیکی ازجمله شروع دوره‌های قاعدگی قبل از رشد سینه

 

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/10.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/7.png” ]

 

بنابراین، درصورتی‌که این علائم را در فرزندتان مشاهده کردید، مهم است در این مورد با پزشک صحبت کنید. در این شرایط می‌توانید از مشاوره پزشکی تلفنی رایگان کلبه سلامتی نیز استفاده کنید. انجام برخی آزمایش‌های ساده می‌تواند به تشخیص علت بلوغ زودرس کمک کند. برخی از علل این مسئله عبارت‌اند از:

 • غده هیپوفیز خیلی زود هورمون‌ها را فعال کرده است.
 • یک تومور در غده فوق کلیوی یا نواحی دیگر بدن رشد کرده است.
 • کودک در معرض هورمون استروژن قرار گرفته است (برای مثال از طریق پماد استروژن).

پزشک ممکن است به‌سادگی صبر کند و بر پیشرفت فرزندتان نظارت کند. او همچنین ممکن است فرزندتان را برای بررسی بیشتر به پزشکی دیگر ارجاع دهد. در موارد ضروری پزشک متخصص غدد ممکن است برای توقف بلوغ تا زمان مناسب، برای فرزندتان دارو تجویز کند. بنابراین، اگر فکر می‌کنید که فرزندتان در بلوغ با مشکل مواجه است لازم است در این مورد با پزشک صحبت کنید.

دختران در دوران بلوغ چه احساساتی را تجربه می‌کنند؟

همه دختران در دوران بلوغ، تغییرات عاطفی را تجربه می‌کنند. برخی از دخترها بیش از سایرین تحت تاثیر بلوغ قرار می‌گیرند، زیرا هورمون‌های استروژن و پروژسترون در بدن این دختران گردش می‌کند. ترکیبی از فشارهای اجتماعی و فشارهای ناشی از مدرسه می‌توانند باعث طغیان‌های هیجانی دختران و تعارض آن‌ها با والدین شود. ممکن است در این شرایط فکر کنید که دختر نازنینتان به دختری بدجنس تبدیل شده است. وقتی می‌بینید که رفتارهای او بر دیگران تاثیر می‌گذارد، بهتر است برای فرزندتان فضایی امن فراهم کنید و به او اجازه دهید احساساتش را تجربه کند و در مورد آن‌ها صحبت کند.

زمانی وارد عمل شوید که مشکلات ایمنی یا اخلاقی در حال وقوع باشند اما در سایر شرایط، پناهگاهی امن را برای فرزندتان فراهم کنید. از نظارت بیش‌ازاندازه بر دخترتان اجتناب کنید و سعی کنید استرس‌هایی که بر روی او قرار دارد را کاهش دهید. به دختر نوجوانتان اجازه دهید از اشتباهات خود درس بگیرد و تا زمانی که اشتباهات دخترتان، جان او را به خطر نمی‌اندازد به او اجازه اشتباه کردن بدهید. مشاوره روانشناسی تلفنی رایگان کلبه سلامتی می‌تواند به شما کمک کند تا در مورد نحوه رفتار با فرزند نوجوان خود اطلاعات بیشتری داشته باشید.

 

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/10/CTA-Mobile.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/10/004-1.png”]

 

اگر علائم اضطراب، افسردگی یا استرس را در فرزندتان مشاهده می‌کنید، نگرانی‌های خود را با پزشک متخصص در میان بگذارید. در برخی مواقع، ممکن است تجویز داروهایی ازجمله داروهای هورمونی مانند داروهای پیشگیری از بارداری می‌تواند علائم فرزندتان را کاهش دهد و خلق او را بهبود ببخشد. در سایر مواقع، مشاوره یا روان‌درمانی می‌تواند به بهبود خلق‌وخوی نوجوان و افزایش انعطاف‌پذیری او کمک کند. به این منظور می‌توانید از مشاوره تلفنی روانشناسی رایگان کلبه سلامتی استفاده کنید.

درنهایت، بلوغ می‌تواند دوره‌ای هیجان‌انگیز و درعین‌حال چالش‌برانگیز برای فرزندتان باشد. در دوران بلوغ، فرزندتان همراه با تغییرات جسمی، تغییرات عاطفی را نیز تجربه می‌کند. بیشتر دخترها بین سنین هشت تا 13 سالگی به بلوغ می‌رسند اما اگر در مورد بلوغ دخترتان نگران هستید لازم است در این مورد با پزشک صحبت کنید. پزشک می‌تواند فرزند شما را ارزیابی کند و تشخیص دهد که او از رشد مناسبی برخوردار است یا خیر. شما می‌توانید به این منظور از مشاوره پزشکی رایگان کلبه سلامتی استفاده کنید و به‌این‌ترتیب به‌راحتی و به‌سرعت با پزشک متخصص در مورد شرایط فرزندتان صحبت کنید.

 • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید