1. خانه
 2. شوری دهان ؛ از علت ها تا درمان آن
شوری دهان ؛ از علت ها تا درمان آن

شوری دهان ؛ از علت ها تا درمان آن

 • 10 آذر 779
 • 0 لایک
 • 616 بازدید
 • 0 دیدگاه

خوردن غذاهای شور اغلب باعث می‌شود که طعم شور در دهان باقی بماند. بااین‌حال، اگر این طعم برای مدتی طولانی در دهان وجود داشته باشد ممکن است نشان‌دهنده یک مشکل اساسی باشد. مزه شور یا عجیب معمولا دلیلی برای نگرانی نیست اما این مسئله می‌تواند آزاردهنده باشد. برخی از علل طعم شور ماندگار نیاز به تشخیص و درمان توسط پزشک دارد. در این میان، برخی از روش‌های خانگی نیز می‌توانند به تسکین علائم کمک کنند. در ادامه با علت و درمان شوری دهان بیشتر آشنا می‌شوید.

علل شوری دهان

برخی از علل شوری دهان بی‌ضرر هستند اما برخی دیگر از این علل نیز نیاز به مراجعه به پزشک یا دندانپزشک دارند. در ادامه با علل شوری دهان آشنا می‌شوید.

آبریزش از پشت بینی

آبریزش از پشت بینی، مسئله‌ای شایع است و ممکن است به علت موارد زیر اتفاق بیفتد:

 

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/CTA2.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/Desk03.png”]

 

آبریزش از پشت بینی شامل مخاط اضافی در مجرای بینی است که از پشت بینی در داخل گلو می‌چکد. وجود این مخاط ممکن است باعث شود که بزاق شورتر از حالت معمول شود. داروهای بدون نسخه می‌توانند در از بین بردن ترشحات پشت بینی موثر باشند که نتیجه این امر، از بین بردن طعم شور در دهان می‌شود.

کم‌آبی بدن

کم‌آبی بدن می‌تواند منجر به طعم عجیب‌وغریب و سایر علائم ازجمله خشکی دهان شود. وقتی بدن دچار کمبود مایعات می‌شود ممکن است بزاق دهان سرشار از مواد معدنی شود زیرا میان سطح نمک و آب در بدن عدم تعادل رخ داده است. نشانه‌های کم‌آبی بدن که معمولا با طعم عجیب‌وغریب همراه می‌شوند عبارت‌اند از:

 • خستگی یا فرسودگی
 • گیجی
 • سرگیجه یا سبکی سر
 • ادرار نارنجی یا زرد تیره
 • تکرر ادرار
 • تشنگی شدید

مشکلاتی مانند اسهال یا نوشیدن بیش‌ازاندازه الکل می‌توانند باعث کم‌آبی بدن شوند. افرادی که بدون نوشیدن آب کافی ورزش می‌کنند نیز ممکن است دچار کم‌آبی بدن شوند. مهم است که در طول روز، مراقب علائم کم‌آبی باشید و بر همین اساس، مایعات را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

خشکی دهان

خشکی دهان یکی از نشانه‌های کم‌آبی است اما این مسئله می‌تواند یک بیماری مجزا نیز باشد. افراد مبتلا به خشکی دهان ممکن است احساس کنند که در دهانشان توپ‌های پنبه‌ای وجود دارد و همچنین، ممکن است بزاقشان خشک یا چسبنده باشد. در این شرایط، طعم بزاق می‌تواند عجیب‌وغریب و برای مثال شور یا تلخ باشد.

برخی از داروها می‌توانند باعث شوری دهان شوند. از سوی دیگر، مصرف تنباکو یا یک بیماری زمینه‌ای نیز می‌تواند موجب شوری دهان شود. بااین‌حال، گرفتگی بینی برای شوری دهان کافی است زیرا در این شرایط، مجبورید که به‌جای نفس کشیدن با بینی، با دهان نفس بکشید.

بیماری رفلاکس معده-مری (GERD)

بیماری رفلاکس معده-مری می‌تواند باعث طعم شور ماندگار شود. این بیماری هنگامی رخ می‌دهد که اسفنکتر مری تضعیف می‌شود و اجازه می‌دهد اسید معده یا صفرا به داخل مری نفوذ پیدا کند. این مسئله و علائم دیگر همراه با آن می‌تواند منجر به احساس سوزش در قفسه سینه شود. علاوه بر این، بیماری رفلاکس معده-مری می‌تواند طعمی غیرعادی را در دهان ایجاد کند که معمولا این طعم، تلخ، شور یا ترش توصیف می‌شود.

خون در دهان

وقتی طعم شور در دهان با طعم فلزی نیز همراه است این مسئله می‌تواند نشان‌دهنده وجود خون در دهان باشد. خوردن غذاهای تند ازجمله چیپس یا آب‌نبات‌های سفت ممکن است باعث خونریزی شود. همچنین، ممکن است در هنگام استفاده از نخ دندان یا مسواک زدن به لثه‌های خود آسیب برسانید. علاوه بر این، طعم شور در دهان پس از مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن می‌تواند یکی از علائم اولیه التهاب لثه باشد. دندانپزشک می‌تواند به شما در تشخیص و درمان التهاب لثه کمک کند. در این زمینه دریافت مشاوره دهان و دندان رایگان کلبه سلامتی بسیار کمک‌کننده است.

عفونت‌ها

وقتی التهاب لثه درمان‌نشده باقی می‌ماند ممکن است منجر به عفونت دهان ازجمله پریودنتیت شود. اگر این مسئله درمان نشود ممکن است تاثیرات ماندگاری بر دندان‌ها و استخوان‌ها ایجاد کند. پریودنتیت می‌تواند باعث طعم شور یا فلزی در دهان شود. این مسئله همچنین می‌تواند با موارد زیر همراه باشد:

 

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/10.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/7.png”]

 

 • لق شدن دندان‌ها
 • چرک زیر دندان
 • زخم‌های باز در لثه
 • دردناک شدن لثه
 • بوی بد دهان

سایر عفونت‌های دهان ازجمله برفک دهان نیز می‌توانند باعث شوری دهان شوند. این عفونت قارچی باعث ایجاد لکه‌های سفید در دهان، حساسیت غیرمعمول و احساس سوزش در دهان شود. علاوه بر این، برفک دهان می‌تواند چشایی را با مشکل مواجه سازد باعث طعم تلخ، شور یا فلزی در دهان شود. عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) نیز می‌تواند طعمی عجیب‌وغریب را در دهان ایجاد کند. اگر علائم این بیماری کنترل نشود ممکن است سرفه خونی اتفاق بیفتد و درنتیجه، طعم فلزی یا شور در دهان ایجاد شود.

کمبودهای تغذیه‌ای

شوری دهان می‌تواند از کمبودهای تغذیه‌ای نیز ناشی شود. اگر پزشک به این مسئله مشکوک باشد، انجام آزمایش خون را توصیه می‌کند تا از این طریق متوجه شود آیا به کمبود تغذیه‌ای دچار هستید یا خیر. درمان کمبود تغذیه‌ای معمولا با مصرف مکمل انجام می‌شود.

بیماری‌ها

برخی از بیماری‌هایی که مغز و اعصاب را تحت تاثیر قرار می‌دهند می‌توانند زبان را نیز تحت تاثیر قرار دهند که این مسئله ممکن است باعث ایجاد طعم شور یا عجیب‌وغریب در دهان شود. این بیماری‌ها شامل بیماری‌های عصبی مانند مولتیپل اسکلروزیس یا فلج بل یا حتی تومور مغزی می‌شود. فردی که به آسیب به سر یا گردن دچار شده است نیز ممکن است علائم آسیب به اعصاب شود. سندرم شوگرن، یک اختلال سیستم ایمنی است که می‌تواند باعث خشکی چشم و دهان شود. این مسئله همچنین می‌تواند باعث طعم شور ماندگار و از سوی دیگر، درد مفاصل، خستگی و اختلال در عملکرد اندام شود.

عدم تعادل هورمونی

عدم تعادل هورمونی در شرایطی مثل یائسگی یا بارداری می‌تواند موجب تغییر در جوانه‌های چشایی شود و درنتیجه، طعم‌های عجیب‌وغریب را ایجاد کند.

عوارض جانبی داروها

برخی از داروها می‌توانند باعث خشکی دهان شوند یا به بزاق نفوذ کنند و درنتیجه، طعم عجیب‌وغریب را در دهان ایجاد کنند. پزشک می‌تواند تشخیص دهد که شوری دهان شما ناشی از داروهاست یا خیر. به این منظور می‌توانید از مشاوره پزشکی تلفنی رایگان کلبه سلامتی استفاده کنید. برخی از درمان‌های سرطان نیز می‌توانند جوانه‌های چشایی را تحت تاثیر قرار دهند و منجر به ایجاد طعم‌های عجیب‌وغریب شوند. از سوی دیگر، این درمان‌ها می‌توانند باعث خشکی دهان شوند و طعم شور ماندگاری را ایجاد کنند.

 

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/10/CTA-Mobile.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/10/004-1.png”]

 

گزینه‌های درمانی شوری دهان

درمان صحیح شوری دهان به علت ایجادکننده آن بستگی دارد. برخی افراد برای درمان شوری دهان تنها به نوشیدن چند لیوان آب اضافه در روز نیاز دارند. برخی افراد نیز ممکن است برای تشخیص و درمان به مراجعه به پزشک یا دندانپزشک نیاز داشته باشند. در این شرایط، استفاده از مشاوره تلفنی پزشکی رایگان کلبه سلامتی می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

تشخیص علت شوری دهان

برای مشخص کردن علت شوری دهان، پزشک در اغلب موارد دهان را معاینه می‌کند و سپس در مورد رژیم غذایی، سبک زندگی و داروهایی که مصرف می‌کنید از شما سوال می‌کند. همچنین، ممکن است برای رد یا تشخیص برخی علل احتمالی از آزمایش خون یا برخی از آزمایش‌های دیگر استفاده می‌شود. وقتی علت شوری دهان شما تشخیص داده شود، درمان مشخص می‌شود. بنابراین، اگر می‌خواهید از علت شوری دهان خود آگاه شوید بهتر است مشاوره پزشکی رایگان دریافت کنید.

عوارض شوری دهان

بی‌توجهی به درمان هر مسئله‌ای می‌تواند منجر به ایجاد عوارض یا بدتر شدن علائم شود. بنابراین، اگر مزه دهان شما به‌صورت مداوم و بدون علت مشخصی تغییر کرده است مهم است در این مورد با پزشک صحبت کنید. شما می‌توانید به این منظور از مشاوره پزشکی تلفنی رایگان کلبه سلامتی استفاده کنید.

روش‌های خانگی درمان شوری دهان

اگر برای تشخیص و درمان شوری دهان منتظر هستید می‌توانید در این زمان از برخی روش‌های خانگی، شوری دهان خود را کاهش دهید. برخی از روش‌های خانگی درمان شوری دهان عبارت‌اند از:

 • رعایت بهداشت روزانه دهان
 • شستشوی دهان با دهان‌شویه آنتی‌باکتریال
 • جویدن آدامس بدون قند
 • نوشیدن آب زیاد در طول روز
 • عدم مصرف الکل یا تنباکو
 • اجتناب از خوردن غذاهای چرب یا تند

 

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/12.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/5.png”]

 

علت شوری دهان می‌تواند ساده باشد. پزشک می‌تواند تاثیر دارو یا مکمل را در این مسئله تشخیص دهد. ممکن است متوجه شوید که با تغییر دارو متوجه رفع شوری دهان خود شوید. درمان زمانی موثرتر است که پزشک در این زمینه شما را راهنمایی کند.

درنهایت، آیا وقتی از خواب بیدار می‌شوید، طعم شور را در دهان خود احساس می‌کنید؟ یا حتی زمانی که هیچ نمکی مصرف نکرده‌اید متوجه شوری دهان خود می‌شوید؟ ممکن است در این شرایط به‌شدت متعجب شوید. بااین‌حال، لازم است بدانید شوری دهان مسئله‌ای نسبتا رایج است. اگرچه این مسئله معمولا نگران‌کننده نیست اما اگر علائم دیگری را نیز همراه با شوری دهان تجربه می‌کنید مهم است با پزشک مشورت کنید. شما می‌توانید به این منظور از مشاوره تلفنی پزشکی رایگان کلبه سلامتی استفاده کنید و به‌این‌ترتیب، به‌سرعت و به‌راحتی با پزشک در مورد علائمی که دارید صحبت کنید.

 • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید