1. خانه
 2. مشکلات ازدواج با فرد مبتلا به اختلال خود شیفتگی
مشکلات ازدواج با فرد مبتلا به اختلال خود شیفتگی

مشکلات ازدواج با فرد مبتلا به اختلال خود شیفتگی

 • 12 آذر 779
 • 0 لایک
 • 465 بازدید
 • 0 دیدگاه

حفظ ازدواج، حتی بدون هیچ‌گونه اختلال شخصیتی می‌تواند دشوار باشد. اکنون تصور کنید که وقتی یکی از همسران به اختلال شخصیت دچار است، ماندگاری ازدواج چقدر می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. ازدواج با شخصیت خودشیفته می‌تواند مشکلات متعددی را به همراه داشته باشد.

خودشیفتگی و ازدواج مانند آب و روغن هستند. اگر همسر فرد خودشیفته فردی سازگار باشد، ازدواج برای افراد خودشیفته امکان‌پذیر است. بااین‌حال، این مسئله می‌تواند به همسر این افراد فشار زیادی وارد کند. در ادامه مقاله با ویژگی‌های افراد خودشیفته و مشکلاتی که ازدواج با آن‌ها ایجاد می‌کند آشنا می‌شوید و از سوی دیگر، از نحوه برخورد با این مشکلات آگاه می‌شوید.

 

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/02-1.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/02.png”]

 

شخصیت خودشیفته چه ویژگی‌هایی دارد؟

وقتی فردی احساس اغراق‌آمیزی در مورد اهمیت خود و همچنین، نیاز دائمی به توجه و تحسین را همراه با عدم درک و همدلی نشان می‌دهد، فرد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته (NPD) در نظر گرفته می‌شود. در ادامه با برخی از ویژگی‌های شخصیت خودشیفته آشنا می‌شوید. لازم است بدانید فرد خودشیفته ممکن است همه این الگوهای رفتاری را نشان ندهد. شدت ابتلا به اختلال شخصیت خودشیفته با این موضوع ارتباط دارد که فرد چند مورد از این الگوهای رفتاری را نشان می‌دهد و همچنین، الگوهای رفتاری او چیست.

 • احساس حق‌به‌جانب بودن
 • رفتار استثمارگرانه
 • تکبر و نگرش متکبرانه
 • در نظر گرفتن خود به‌عنوان فردی خاص و منحصربه‌فرد
 • باور به اینکه سزاوار رفتار ویژه‌ای هستند
 • خیال‌پردازی در مورد قدرت، موفقیت، ثروت و توانمندی
 • حسادت به دیگران و باور به اینکه دیگران به آن‌ها حسادت می‌کنند
 • بزرگنمایی کردن استعدادها و دستاوردهای خود
 • عقده برتری
 • تحقیر دیگران به‌منظور افزایش اهمیت خود
 • سروکار داشتن تنها با افرادی که آن‌ها را ارزشمند می‌دانند
 • انتظار گوش‌به‌فرمان بودن دیگران بدون چون‌وچرا
 • بی‌تاب و عصبانی شدن در زمانی که به آنچه می‌خواهند نمی‌رسند

بااین‌حال، برای تشخیص قطعی این اختلال، صحبت با یک متخصص بهداشت روان ازجمله روانپزشک یا روانشناس ضروری است. دریافت مشاوره پزشکی تلفنی رایگان یا مشاوره تلفنی روانشناسی می‌تواند در این زمینه بسیار کمک‌کننده باشد.

 

 

 

ازدواج با شخصیت خودشیفته چه نشانه‌هایی دارد؟

کنار آمدن با فردی که شخصیت خودشیفته دارد می‌تواند بسیار چالش‌برانگیز باشد. انجام تمام‌وقت این کار اصلا آسان نیست و این مسئله می‌تواند منجر به موقعیت‌های ناسالم متعددی شود. دعواهای عمدی و غیرعمدی در ازدواج با فرد خودشیفته، رایج است. برخی از افرادی که خودشیفته هستند از تحقیر کردن به همسر خود و توهین کردن به او لذت می‌برند. در مواقع دیگر، آن‌ها کنترل‌کننده، مداخله‌گر و به‌شدت فضول هستند. آن‌ها اغلب برای اینکه احساس برتری داشته باشند کارهای آسیب‌زننده‌ای انجام می‌دهند یا حرف‌های آزاردهنده‌ای را به زبان می‌آورند.

افراد خودشیفته اغلب خواسته‌ها و نیازهای همسر خود را نادیده می‌گیرند. آن‌ها به‌راحتی وعده‌هایی که داده‌اند را فراموش می‌کنند و از پذیرش مسئولیت اعمال و حرف‌های خود اجتناب می‌کنند. آن‌ها آماده‌اند که دیگران را به خاطر رفتارهای خود سرزنش کنند و خود را فردی قربانی جلوه دهند. علاوه بر این، آن‌ها از دیدن فراتر از خواسته‌ها و نیازهای خود خودداری می‌کنند.

از سوی دیگر، همسر فرد خودشیفته تمام تلاش خود را می‌کند که با خواسته‌های همسرش سازگار شود و این خواسته‌ها را برآورده کند. او سعی می‌کند آزاری که متحمل می‌شود را مخفی کند و در چشم دیگران، نقش فردی خوشحال را بازی کند. علاوه بر این، او سعی می‌کند که با همسرش گفتگوی سازنده‌ای داشته باشد اما به‌ندرت اتفاق می‌افتد که این گفتگوها سازنده پیش بروند. اگر در مورد نحوه رفتار با شخصیت خودشیفته با مشکل روبرو هستید می‌توانید برای دریافت راهنمایی در این زمینه از مشاوره روانشناسی تلفنی رایگان کلبه سلامتی استفاده کنید.

مشکلات رایج ازدواج با شخصیت خودشیفته چیست؟

برای فردی که به اختلال شخصیت خودشیفته مبتلاست، حفظ روابط سالم بسیار دشوار است. اگرچه فردی که خودشیفته نیست عمدا رابطه با فرد خودشیفته را انتخاب نمی‌کند اما ممکن است بعدا متوجه شود که همسری خودشیفته را انتخاب کرده است. این مسئله معمولا به این دلیل اتفاق می‌افتد که این افراد با چشم‌بسته وارد زندگی مشترک می‌شوند.

افرادی که شخصیت خودشیفته‌ای دارند تمایل زیادی به سوءاستفاده از دیگران دارند و مهارت‌های کافی‌ای در این مورد دارند که دیگران را مجبور به اعتماد به خود کنند. این مسئله باعث می‌شود خروج از رابطه با افراد خودشیفته برای افرادی که خودشیفته نیستند دشوار یا غیرممکن شود. طبیعتا این وضعیت می‌تواند منجر به مشکلات متعددی شود که این مشکلات منحصر به ازدواج با فرد خودشیفته هستند. در ادامه با مشکلات رایج ازدواج با شخصیت خودشیفته آشنا می‌شوید.

حسادت بیش‌ازاندازه

توجهی که فرد خودشیفته می‌گیرد هرگز برای او کافی نیست. توجه و تحسین چیزی است که این افراد همیشه به دنبال آن هستند. حتی اگر آن‌ها خود را باثبات، امن و سخاوتمند نشان دهند عمیقا نسبت به کسی که در مرکز توجه است احساس ناامنی و حسادت می‌کنند. وقتی شما عشق یا توجه خود را به فردی دیگر ابراز می‌کنید، همسر خودشیفته شما نمی‌تواند این مسئله را نادیده بگیرد. وقتی هر کسی غیر از او در مرکز توجه باشد، فرد خودشیفته واکنش مشابهی نشان می‌دهد.

این حسادت بیش‌ازاندازه، خود را به‌صورت خشم و عصبانیت نشان می‌دهد. در اغلب موارد، لازم است شما بار سنگین این مسئله را متحمل شوید. احتمالا همسرتان شما را متهم به بی‌وفایی می‌کند. در موارد شدید، حتی فرد خودشیفته ممکن است بخواهد از شر فردی که در مرکز توجه قرار می‌گیرد خلاص شود.

 

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/02-1.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/02.png”]

 

 

کنترل مطلق

کنترل کردن رفتار، ویژگی بارز فرد خودشیفته است. این مسئله بسته به تمایلات خودشیفتگی‌ای که فرد دارد اشکال متفاوتی پیدا می‌کند. سوءاستفاده کردن، سرزنش کردن، احساس گناه دادن، باج‌گیری عاطفی و تکنیک چراغ‌گاز برخی از روش‌های سمی‌ای است که افراد خودشیفته از آن‌ها استفاده می‌کنند.

آن‌ها دائما شما را برای پیدا کردن ضعف‌هایتان زیر نظر می‌گیرند و برای اینکه شما را کنترل و استثمار کنند به ضعف‌هایتان حمله می‌کنند. افراد خودشیفته برای کنترل دیگران از هر تکنیکی استفاده می‌کنند. برای مثال، آن‌ها ممکن است مشاجره یا چرب‌زبانی کنند.

گرفتن همه اعتبارها

فرد خودشیفته برای اینکه کمترین مسئولیت را به عهده بگیرد و از سوی دیگر همه نتایج خوب را به خودش نسبت دهد از روش‌های مختلفی استفاده می‌کند. این به این دلیل است که افراد خودشیفته، حق‌به‌جانب هستند. در طرز فکر پیچیده‌ای که افراد خودشیفته دارند، خود را سزاوار نتایج خوب می‌دانند. اگر این افراد به چالش کشیده شوند، مطمئنا مشاجره اتفاق می‌افتد و خشم بسیار زیادی از سوی آن‌ها مشاهده می‌شود.

متاسفانه این مسئله برای همسر فرد خودشیفته، معامله‌ای عادلانه نیست. همسر فرد خودشیفته باید سهم بیشتری از مسئولیت‌ها را به عهده بگیرد زیرا افراد خودشیفته به مشارکت برابر اعتقادی ندارند. از سوی دیگر، همسر افراد خودشیفته برای کاری که انجام می‌دهند هرگز اعتبار کافی دریافت نمی‌کنند.

رقابت با فرزندان خود

ازآنجایی‌که به نظر می‌رسد فرزندان توجه بیشتری را از سوی دیگران جلب می‌کنند، والدین خودشیفته اغلب به فرزندان خود حسادت می‌کنند و برای جلب‌توجه و محبت از سوی دیگران، با فرزندان خود رقابت می‌کنند. آن‌ها اغلب سعی می‌کنند راه‌هایی پیدا کنند که از طریق آن، تمرکز دیگران را به سمت خودشان جلب کنند.

آن‌ها حتی فرزندان خود را تحقیر می‌کنند و آن‌ها را از حمایت و مراقبت لازم محروم می‌کنند. فرزندان والدین خودشیفته اغلب به دلیل حمایت و مراقبتی که دریافت نمی‌کنند رنج بسیار زیادی می‌کشند و از سوی دیگر، همسران افراد خودشیفته در این میان احساس می‌کنند که بین فرزندان و همسر خود دوپاره شده‌اند.

تبعیض

والدین خودشیفته ممکن است در آن طرف طیف قرار بگیرند و میان فرزندان خود فرق بگذارند. آن‌ها ممکن است یکی از فرزندان را به دیگری ترجیح دهند و از آن فرزند خاص، به‌شدت حمایت کنند. آن‌ها کاملا درگیر دستاوردهای آن فرزند می‌شوند و از این دستاوردها برای تحقیر فرزندان دیگر خود استفاده می‌کنند. آن‌ها سعی می‌کنند از طریق فرزند موردعلاقه خود رویاهای خود را زندگی کنند و از این امر برای جلب‌توجه بیشتر به سمت خود استفاده می‌کنند.

چگونه می‌توانید با فرد خودشیفته کنار بیایید؟

ساده‌ترین و آسان‌ترین راه مقابله با همسر خودشیفته، ترک اوست. نابخردانه است اگر فکر کنید که می‌توانید با عشق و مراقبت نسبت به همسر خودشیفته خود، می‌توانید او را تغییر دهید. اگر تصمیم به ترک همسر خودشیفته خود ندارید و می‌خواهید از موقعیتی که دارید بهترین استفاده را داشته باشید، ممکن است توصیه‌هایی که در ادامه مطرح می‌شوند برای شما کمک‌کننده باشند. مهم ترین قدمی که می توانید برای همسر خود بردارید صحبت با مشاوره روانشناسی است که بتواند تمام جهات و تمام وجه همسر شما را بشناسد و مناسب با آن راهکار هایی برای بهتر شدن زندگیتان و قدمی هرچند کوچک در تغییر همسر و شرایط روحی شما بردارد ، بنابراین قبل از هر اقدامی (طلاق و یا سرزنش طرف مقابل ) با مشاوره روانشناسی رایگان تلفنی این مجموعه تماس برقرار نمایید.

همسر خود را همانطور که هست بپذیرید

یاد بگیرید که حول محور محدودیت‌هایی که دارید بر روی زندگی خود کار کنید. آنچه همسرتان می‌خواهد را به او بدهید. برای ارضای نیاز سیری‌ناپذیر او به توجه و محبت، هر کاری را انجام دهید.

قدرت خود را پیدا کنید

باوجود اینکه دائما در معرض سرزنش و سایر رفتارهای منفی هستید، به خودتان باور داشته باشید. اجازه ندهید همسرتان اعتمادبه‌نفس، خودباوری و احترام به خود را در شما از بین ببرد. از سوی دیگر، یاد بگیرید که طعمه نشوید. همسرتان ممکن است با تمام وجود سعی کند که شما را تحریک به مشاجره کند. بااین‌حال، شما می‌توانید با نادیده گرفتن این رفتارها از مشاجره کردن دوری کنید.

استدلال‌های خود را تمرین کنید

کلمات خود را به‌دقت انتخاب کنید. افراد خودشیفته تمایل دارند که از کلماتی که استفاده می‌کنید علیه خودتان استفاده کنند. برنده شدن در بحث با افراد خودشیفته دشوار است زیرا آن‌ها سعی می‌کنند شما را دستکاری کنند. بنابراین، خودتان را از قبل آماده کنید. مرز تعیین کنید. گفتن این کار آسان‌تر از انجام آن است. افراد خودشیفته سعی می‌کنند مرزهای شما را نادیده بگیرند. بااین‌وجود، همچنان لازم است مرزهایی که تعیین کرده‌اید را به آن‌ها یادآوری کنید.

 

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/01-1.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/01.png”]

 

جا نزنید

پرهیز از دعوا به این معنی نیست که شما باید فردی توسری‌خور باشید. به همسر خودشیفته خود نشان دهید که تحت کنترل او نیستید و توهین‌های او را تحمل نمی‌کنید. از سوی دیگر، سعی کنید تجربیات خودتان را با فردی قابل‌اعتماد در میان بگذارید. اگر چنین کسی را ندارید، می‌توانید حرف‌های خود را در یک دفترچه بنویسید. این کار می‌تواند استرس شما را کاهش دهد.

نوشتن، همچنین به شما در ثبت افکار و تجربیاتتان کمک می‌کند. همچنین، سعی کنید کمک بگیرید. اگر متوجه شدید گه مسائل از کنترل شما خارج شده‌اند و به‌شدت تحت‌فشار قرار گرفته‌اید، برای کمک گرفتن از یک متخصص بهداشت روان دریغ نکنید. مهم است تصمیمی بگیرید که برای شما بهترین تصمیم باشد. دریافت مشاوره تلفنی پزشکی رایگان کلبه سلامتی یا مشاوره روانشناسی رایگان این مجموعه می‌تواند برای شما مفید باشد.

درنهایت، اگر قصد ازدواج با فرد خودشیفته را دارید لازم است بدانید که این تصمیم می‌تواند با مشکلات متعددی همراه باشد. مهم است آگاه باشید که فردی که قصد ازدواج با او دارید قادر به داشتن رابطه سالم، صمیمی و بین فردی نیست زیرا خودشیفتگی یک اختلال شخصیت است. ازدواج مهم‌ترین رابطه در زندگی محسوب می‌شود و به همین دلیل، مهم است که در هنگام تصمیم‌گیری در مورد آن همه جوانب را بسنجید. در این شرایط می‌توانید از کمک یک روانشناس نیز بهره‌مند شوید. دریافت مشاوره تلفنی روانشناسی رایگان کلبه سلامتی می‌تواند در این زمینه بسیار مفید باشد و به شما کمک کند که به‌راحتی و به‌سرعت در مورد شرایطی که در آن قرار دارید با یک متخصص صحبت کنید.

 • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید