1. خانه
  2. ازدواج در سن پایین ، مزایا و معایب
ازدواج در سن پایین ، مزایا و معایب

ازدواج در سن پایین ، مزایا و معایب

  • 13 آذر 779
  • 0 لایک
  • 459 بازدید
  • 0 دیدگاه

آیا به ازدواج در سنین جوانی در اوایل دهه 20 یا اواخر نوجوانی فکر می‌کنید؟ اگرچه ازدواج در این سنین می‌تواند بسیار هیجان‌انگیز باشد اما مهم است بدانید که آیا ازدواج در سنین پایین برای شما مناسب است یا خیر. آیا از مزایا و معایب ازدواج در سنین پایین آگاه هستید؟ آیا کاملا آگاه هستید که چه تصمیمی می‌گیرید و واقعیت‌های ازدواج در سنین پایین چیست؟ اگرچه ممکن است در این سن رویای تشکیل خانواده با فردی که دوستش دارید را داشته باشید اما لازم است بدانید ازدواج یک تصمیم ساده نیست و مهم است در مورد آن به‌خوبی فکر کنید. در ادامه با مزایا و معایب ازدواج در سن پایین آشنا می‌شوید.

مزایای ازدواج در سن پایین

ازدواج در سن پایین می‌تواند مزایای متعددی داشته باشد و از برخی جهات باعث ایجاد رابطه زناشویی ماندگار شود. بااین‌حال، اگر تصمیم به ازدواج در سن پایین دارید مهم است در مورد مزایا و معایب این تصمیم بیشتر بدانید و از سوی دیگر، در این مورد با یک متخصص مشورت کنید. شما می‌توانید برای مشورت با متخصص از مشاوره تلفنی روانشناسی رایگان کلبه سلامتی استفاده کنید. در ادامه با مزایای ازدواج در سن پایین آشنا می‌شوید.

اگر خود را وقف رابطه کنید ممکن است ازدواج موفقی داشته باشید

چه در 18 سالگی و چه در آستانه 25 سالگی ازدواج کنید، رابطه‌ای که به‌تازگی شکل گرفته است به همان تلاشی نیاز دارد که در 30 سالگی لازم است. مهم است که بر روی تکامل رویکرد خود نسبت به همدیگر کار کنید و نیازهای همسرتان را در اولویتی برابر با نیازهای خود قرار دهید. اگر هم شما و هم همسرتان با تعهد 100 درصد وارد ازدواج شوید برای داشتن ازدواجی موفق آماده خواهید شد.

اگرچه اهداف و ترجیحات مشترک کمک‌کننده است اما تفاوت‌ها نیز می‌توانند جذاب باشند. این امر کمک می‌کند که بیشتر از اینکه شبیه به یکدیگر باشد، مکمل همدیگر باشید. از سوی دیگر، وقتی زمانی برای صمیمیت با یکدیگر داشته باشید می‌توانید در میان آشفتگی‌هایی که در طول روز تجربه می‌کنید، احساس امنیت داشته باشید.

 

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/05.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/05-1.png”]

 

هنوز نیازی به بچه‌دار شدن ندارید

وقتی زوج‌ها جوان‌تر از حد انتظار هستند، دلیلی برای عجله کردن در انجام کارها وجود ندارد. شما می‌توانید از زمان با هم بودن بدون اینکه بر روی بچه‌دار شدن تمرکز کنید، لذت ببرید. در این صورت، می‌توانید از زمان شادی‌های خود بدون نگرانی در مورد فرزند خود لذت ببرید و برای مثال، استرس این مسئله را نداشته باشید که شب نوبت چه کسی است که از کودک مراقبت کند.

وقتی بچه‌دار می‌شوید والدین جوانی برای فرزندتان خواهید بود

وقتی زود ازدواج می‌کنید احتمالا تا 30 سالگی اولین فرزند خود را به دنیا می‌آورید. بنابراین، در سن بچه‌دار شدن همچنان قوی هستید و می‌توانید برای فرزندانتان والدین جوانی باشید. علاوه بر این، به نظر می‌رسد والدینی که سن کمتری دارند می‌توانند برای فرزندانشان جذاب‌تر باشند.

ازنظر مالی ثبات بیشتری دارید

ایجاد شغل و مراقبت از خانواده کار آسانی نیست. علاوه بر این، غذا دادن به فرزندان حتی پس از بازنشستگی نمی‌تواند کار آسانی باشد. بنابراین، مهم است که زمانی فرزنددار شوید که در سن بازنشستگی شما فرزندانتان بزرگ شده باشند و بتوانند از شغل شما مراقبت کنند. در این صورت، ازنظر مالی ثبات بیشتری خواهید داشت که این امر برای مراقبت از خانواده اهمیت بسیار زیادی دارد.

 تحمل بیشتری دارید

درصورتی‌که در سن پایین ازدواج کنید، برای درک و تحمل یکدیگر، فضا و زمان بیشتری دارید. این امر به شما فرصت می‌دهد که هم در شما و هم در همسرتان، حس خوبی ایجاد شود و از سوی دیگر، به هر یک از شما قدرت عاطفی می‌بخشد تا به یکدیگر نزدیک‌تر شوید. همچنین، در این شرایط می‌توانید از روانشناس کمک بگیرید تا رابطه با همسرتان را بهبود ببخشید. مشاوره روانشناسی رایگان کلبه سلامتی می‌تواند در این زمینه برای شما مفید باشد.

یاد می‌گیرید که فردی مسئولیت‌پذیرتر باشید

وقتی در سنین پایین ازدواج می‌کنید، مسئولیت‌های شما به‌عنوان والد و همسر با گذشت زمان بیشتر می‌شود. بنابراین، این امر باعث می‌شود که مسئولیت‌پذیرتر شوید. به همین دلیل، زمان بیشتری فراهم می‌شود که کارهای خانه را یاد بگیرید و از سوی دیگر، همسر مسئولیت‌پذیرتری باشید.

 

 

بار کمتری در زندگی شما وجود دارد

ازدواج در سنین پایین می‌تواند بار کمتری نسبت به ازدواج در سنین بالا به همراه داشته باشد. از سوی دیگر، زوج‌های جوان، با پیچیدگی‌های کمتری که ناشی از روابط قبلی هستند مواجه می‌شوند. بنابراین، این امر باعث می‌شود که بسیاری از تجارب میان همسران، از تجارب اولیه باشند و درنتیجه در رابطه با یکدیگر کمتر با مشکل مواجه شوند.

معایب ازدواج در سن پایین

اگرچه ازدواج در سن پایین می‌تواند مزایا و فواید بسیار زیادی داشته باشد. بااین‌حال، برخی افراد به دلیل معایبی که این ازدواج دارند از تصمیم به ازدواج در سن پایین صرف‌نظر می‌کنند. بنابراین، اگر تصمیم به ازدواج در سن پایین دارید، بهتر است از معایب تصمیم خود نیز آگاه باشید و درنهایت بهترین تصمیم را برای خود بگیرید. در ادامه با این معایب آشنا می‌شوید.

درک یکدیگر به اندازه کافی وجود ندارد

وقتی در سن پایین ازدواج می‌کنید، ممکن است در زمینه درک یکدیگر با مشکلات متعددی روبرو شوید. سطح درک شما و همسرتان زمانی بهبود پیدا می‌کند که هر دوی شما به اندازه کافی یکدیگر را درک کنید و همچنین، در درک شرایط به بلوغ کافی رسیده باشید.

ممکن است در سازگاری با یکدیگر با مشکل مواجه شوید

سازگاری اهمیت بسیار زیادی در موفق بودن ازدواج دارد. افرادی که در سنین پایین ازدواج می‌کنند هیچ ایده‌ای در مورد ترجیحات و علایق همسرشان ندارند. بنابراین، وقتی در سن پایین ازدواج می‌کنید، ممکن است مجبور شوید با همسری زندگی کنید که هیچ شباهتی به شما ندارد و درنتیجه در سازگاری با یکدیگر به مشکل بخورید. اگر این شرایط را تجربه می‌کنید یا در مورد ازدواج در سن پایین با شک و تردید روبرو هستید می‌توانید از مشاوره تلفنی روانشناسی کلبه سلامتی استفاده کنید.

ممکن است در مسائل مالی با مشکل روبرو باشید

 بسیاری از مردانی که در سن پایین ازدواج می‌کنند هنوز ازنظر مالی در وضعیت خوبی قرار ندارند. بنابراین، ازآنجایی‌که مسئولیت‌های خانواده بسیار زیاد است، ممکن است ازدواج در سن پایین برای آن‌ها فشار مالی زیادی به همراه داشته باشد. به همین ترتیب، افرادی که در سن پایین ازدواج می‌کنند معمولا سطح دانش و تحصیلاتشان کافی نیست و درنتیجه ممکن است امنیت مالی آن‌ها کافی نباشد.

 

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/02-1.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/02.png”]

 

خطر سقط‌جنین افزایش می‌یابد

زنانی که در اوایل جوانی ازدواج می‌کنند بیشتر در معرض خطر سقط‌جنین قرار دارند. این به این دلیل است که آن‌ها دانش کافی در مورد بارداری ندارند و نمی‌دانند که در این دوران باید چه نکاتی را رعایت کنند. یکی دیگر از دلایل سقط‌جنین در این شرایط، عدم داشتن رژیم غذایی مناسب است.

ممکن است تحصیلاتتان کامل نشده باشد

افراد و به‌خصوص زنانی که در سنین پایین ازدواج می‌کنند معمولا تحصیلاتشان را کامل نکرده‌اند. این در حالی است که تحصیلات اولیه برای داشتن ازدواجی موفق ضروری است. تحصیلات به افراد کمک می‌کند که از مهارت‌های لازم برای زندگی زناشویی برخوردار شوند و درنتیجه، احتمال طلاق در زندگی آن‌ها کاهش پیدا کند.

هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری دارید

عجله در ازدواج کردن می‌تواند پیامدهای نامطلوبی داشته باشد. جوان بودن می‌تواند با تمایلات متفاوتی در زندگی و روابط همراه باشد. این مسئله می‌تواند با گذشت زمان تغییر بسیار زیادی کند زیرا شما بالغ‌تر می‌شوید و رویکردتان به مسائل نیز متفاوت‌تر می‌شود. بنابراین، اگر خیلی زود ازدواج کنید ممکن است هنوز در مورد ازدواج و رابطه تجربیات و دانش کافی نداشته باشید و درنتیجه در ازدواج به مشکل بخورید.

ممکن است تمایل بیشتری برای سازش داشته باشید

وقتی در سنین پایین ازدواج می‌کنید ممکن است از آنچه برای شغل یا تحصیلات خود دوست داشته‌اید صرف‌نظر کنید. این امر به‌خصوص برای خانم‌ها اتفاق می‌افتد. ممکن است مجبور شوید که درس خود را ادامه ندهید و به‌جای آن، تمام وقت و انرژی خود را صرف خانواده و فرزندانتان کنید. به همین ترتیب، مردانی که زود ازدواج می‌کنند نیز ممکن است به‌جای تلاش برای ارتقاء شغلی یا تحصیل کردن سعی کنند که خود را وقف خانواده و فرزندان خود کنند.

 

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/01-1.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/01.png”]

 

درنهایت، مطالعات نشان می‌دهند که سن ایده‌آل برای ازدواج بین 28 تا 32 سالگی است. افرادی که برای ازدواج در این سنین صبر می‌کنند معمولا ازدواج موفق‌تری دارند و از سوی دیگر، ازدواج در سن پایین می‌تواند خطر طلاق را به‌صورت تصاعدی افزایش دهد. بااین‌حال، آنچه اهمیت زیادی دارد این است که خودتان و شرایط زندگی خود را در نظر بگیرید و سپس با آگاهی از مزایا و معایب ازدواج در سن پایین، بهترین تصمیم را در مورد زمان ازدواج خود بگیرید. مشورت با یک روانشناس نیز می‌تواند در این شرایط بسیار کمک‌کننده باشد که به این منظور می‌توانید از مشاوره روانشناسی تلفنی کلبه سلامتی استفاده کنید.

  • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید