1. خانه
 2. آزمایش HPV
آزمایش HPV

آزمایش HPV

 • 21 اسفند 778
 • 0 لایک
 • 880 بازدید
 • 0 دیدگاه

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) مجموعه‌ای از ویروس‌ها است که می‌تواند باعث بروز زگیل‌های دستگاه تناسلی، سلول‌های غیرطبیعی و انواع خاصی از سرطان شود. این ویروس که به عنوان hpv نیز شناخته می‌شود، از طریق تماس با پوست یا دستگاه تناسلی فرد آلوده منتقل می‌شود.

معمول بودن این بیماری بدین معنی نیست که راهی برای جلوگیری از آلوده شدن به آن وجود ندارد. علاوه براین، با توجه به اینکه عوارض جبران ناپذیری مانند سرطان را ممکن است به همراه داشته باشد، برخی از افراد خاص باید آزمایش HPV را انجام دهند. انجام این تست در مطب پزشک صورت گرفته و به بیمار این امکان را می‌دهد که درمان را سریعا شروع کند.

HPV بسیار رایج است و تقریباً همه افرادی که از نظر جنسی فعال هستند حداقل یکبار به این بیماری الوده شده‌اند. تحقیقات نشان داده است که بیشتر افرادی که به HPV مبتلا می‌شوند در اواخر نوجوانی و اوایل 20 سالگی هستند، اما به طور کلی همانطور که گفته شد هر کسی که از نظر جنسی فعال باشد ممکن است به این بیماری مبتلا شود.

 

چه کسانی باید تست HPV بدهند؟

در حالی که آزمایش HPV بسیار مهم و حائز اهمیت است، پزشکان فقط به خانم‌هایی در سنین 21 تا 29 سال توصیه می‌کنند که در صورت انجام آزمایش پاپ اسمیر و به دست آوردن نتیجه غیر طبیعی، آزمایش HPV انجام دهند. زیرا HPV در این گروه سنی بسیار شایع است. همچنین، آزمایش پاپ اسمیر در زنان قادر به تشخیص و تائید بیماری HPV نیست، اما می‌تواند برخی از علائم قابل توجه از عفونت را نشان دهد. از قبیل، سلول‌های غیر طبیعی موجود در دهانه رحم.

افرد بیمار سابقه ابتلا به HPV یا ضایعات سرطانی ، سرطان رحم یا پیش سرطانی را داشته باشد، ممکن است پزشک آزمایش HPV را همراه با تست پاپ اسمیر انجام دهد. علاوه بر این، زنان بالای 30 سال باید هر 5 سال یکبار آزمایش HPV همراه با تست پاپ انجام دهند. علائم عفونت HPV ممکن است سالها (حتی تا یک دهه) طول بکشد تا بروز کند. بدین خاطر، انجام معاینات منظم و مشاور زنان زایمان تلفنی به تشخیص زودهنگام بیماری کمک خواهد کرد.

چرا هیچ تست HPV برای مردان وجود ندارد؟

در حال حاضر، هیچ تست HPV برای مردان وجود ندارد. با این حال، مردان مبتلا به عفونت HPV می‌توانند ویروس را بدون اطلاع از آن انتقال دهند. در بیشتر مردان که به تازگی به این بیماری مبتلا شده‌اند و یا با آن متولد می‌شوند (از مادر به آنها منتقل شده است) هیچگونه علائمی را مشاهده نمی‌کنند. همچنین، بسیاری از عفونت‌های HPV معمولاً قبل از ایجاد علائم، خود به خود از بین می‌روند.

برخی از پزشکان آزمایش پاپ تست مقعدی بر روی مردان انجام می‌دهند. با این حال، این آزمایشات فقط برای مردانی انجام می‌شود که HIV مثبت و رابطه جنسی مقعدی دارند. آنها همچنین می‌توانند تست HPV را در حین انجام پاپ مقعدی انجام دهند. اما توصیه نمی‌شود، زیرا ممکن است آزمایشات برای تشخیص HPV از این حالت کافی نباشد.

تست HPV چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام تست HPV ، یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی باید نمونه‌ای از سلول‌های دهانه رحم بیمار جمع‌آوری کند. برای اینکار معاینه لگن لازم است. مراحل انجام تست HPV شامل موارد زیر است:

 • فرد باید از کمر به پایین یا کاملاً لباس خود را در آورید.
 • روی میز مورد نظر دراز کشیده و پاشنه‌های خود را در نگهدارنده‌هایی به نام رکاب قرار دهید.
 • پزشک ابزاری به نام اسپکولوم را وارد واژن بیمار می‌کند. این ابزار به جداسازی دیواره‌های واژن کمک می‌کند تا پزشک به راحتی بتواند دهانه رحم را ببیند.
 • آنها از ابزاری مخصوص برای جمع آوری نمونه‌ها و سلول‌های سطح دهانه رحم یا کانال واژن استفاده می‌کنند.
 • سپس این نمونه‌ها به آزمایشگاهی فرستاده می‌شوند و از نظر وجود HPV بررسی می‌شوند. نتایج معمولاً طی 1 تا 2 روز آماده هستند.

چرا تست HPV انجام می‌شود؟

آزمایش HPV انجام می شود تا مشخص شود آیا فرد دارای گونه‌های HPV است که خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می‌دهد یا خیر. دانستن پاسخ این سوال بدین معناست که فرد برای تصمیم گیری در مورد سلامتی مانند اینکه تحت معالجه قرار بگیرد یا منتظر بماند و با مشاوره پزشکی تلفنی رایگان با متخصص زنان و زایمان ببیند آیا برای درمان نیاز به آمادگی بیشتر دارد یا خیر.

از آنجا که HPV خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می‌دهد، بسیاری از افراد می‌خواهند از وضعیت HPV خود مطلع شوند تا بتوانند برای تصمیمات بهداشتی و آزمایش‌های آینده آماده شوند.
برای رهایی از این بیماری میتوانید واکسن hpv  را تزریق کنید

منابع :

مشاوره با پزشک

healthline

 • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید