1. خانه
 2. میزان خواب کافی برای هر شخص چقدر است؟
میزان خواب کافی برای هر شخص چقدر است؟

میزان خواب کافی برای هر شخص چقدر است؟

 • 29 مهر 779
 • 0 لایک
 • 598 بازدید
 • 0 دیدگاه

فارغ از اینکه چه کسی هستید، لازم است بدانید خواب برای سلامتی شما بسیار حیاتی است. بااین‌حال، وقتی مشغله‌های زندگی زیاد می‌شود یکی از اولین چیزهایی که نادیده گرفته می‌شود خواب کافی است. این مسئله تاسف‌بار است زیرا خواب کافی به اندازه خوردن غذاهای سالم و انجام ورزش کافی برای سلامتی ضروری است. یکی از سوالاتی که ممکن است به ذهن همه ما برسد این است که میزان خواب کافی برای هر شخص چقدر است. در این مقاله ما به پاسخ این سوال می‌پردازیم اما قبل از آن لازم است بدانید خوابیدن چه مزایایی برای سلامتی شما دارد.

خواب کافی چه مزایایی دارد؟

خواب فراتر از زمانی برای استراحت ذهن و بدن است. درواقع، وقتی شما خواب هستید، بدنتان فعال باقی می‌ماند. در طول خواب، بدن عضلاتی را که در طی روز فرسوده شده‌اند را بازسازی می‌کند و سمومی که در طی بیداری در مغز جمع‌آوری‌شده‌اند را دفع می‌کند. از سوی دیگر، خواب برای دست‌نخورده ماندن خاطرات اهمیت زیادی دارد.

علاوه بر این، خواب به تنظیم هیجانات کمک می‌کند. مطالعات نشان می‌دهند وقتی حتی برای یک شب دچار کم‌خوابی می‌شوید، واکنش هیجانی شما به احساسات منفی تا 60 درصد افزایش می‌یابد. از سوی دیگر، محرومیت از خواب می‌تواند توانایی بدن در تنظیم عملکردهای اساسی مانند کنترل اشتها، سیستم ایمنی بدن، سوخت‌وساز و وزن بدن را تحت تاثیر قرار دهد.

 

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/12.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/5.png”]

 

خواب همچنین نقشی ضروری در حفظ ریتم شبانه‌روزی یا ساعت داخلی بدن دارد. ساعت بیولوژیکی داخلی بدن بر طبق یک برنامه تقریبا 24 ساعته کار می‌کند و از این طریق چرخه خواب‌وبیداری را کنترل می‌کند. این ساعت همچنین می‌تواند بر سوخت‌وساز، التهاب و نحوه واکنش شما به استرس تاثیر بگذارد.

خواب کافی نداشتن، خوابیدن در ساعات غیرعادی روز و قرار داشتن در معرض نور درخشان در شب‌ها می‌تواند ساعت بیولوژیکی و بسیاری از فرایندهایی که تنظیم می‌کند را مختل کند. علاوه بر این، اگرچه ممکن است فکر کنید استراحت کافی دارید اما همه خواب‌ها با یکدیگر یکسان نیستند. نه‌تنها میزان خواب شبانه اهمیت زیادی دارد، بلکه کیفیت بالای آن نیز حائز اهمیت است.

بااین‌حال، در این مورد که میزان خواب کافی چقدر است و چند بار در شب می‌توان از خواب بیدار شد اتفاق‌نظر وجود ندارد. از سوی دیگر، متخصصان هنوز در مورد میزان استراحت در طول روز و مدت‌زمان هر یک از مراحل خواب با یکدیگر به توافق نظر نرسیده‌اند. ازآنجایی‌که خواب کافی برای سلامتی اهمیت زیادی دارد مهم است که اطمینان پیدا کنید شب‌ها به اندازه کافی می‌خوابید. شما می‌توانید در این مورد از مشاوره پزشکی تلفنی کلبه سلامتی نیز استفاده کنید.

خواب ناکافی چه عوارضی دارد؟

متاسفانه، خواب ناکافی مشکلاتی غیر از خستگی نیز ایجاد می‌کند. وقتی شما به اندازه کافی نمی‌خوابید، ممکن است در تصمیم‌گیری عملکرد ضعیفی داشته باشید، خلاقیتتان کاهش پیدا کند و در معرض خطر تصادفات وسایل نقلیه قرار بگیرید. این مسئله بدین دلیل اتفاق می‌افتد که خواب ناکافی می‌تواند بر عملکرد شناختی شما تاثیر بگذارد.

مطالعات نشان می‌دهند خوابیدن شبانه به مدت پنج ساعت و طی چهار شب متوالی می‌تواند بر عملکرد ذهنی تاثیر بگذارد و این تاثیر منفی به اندازه تاثیر منفی ناشی از وجود الکل در خون است. از سوی دیگر، خواب ناکافی می‌تواند منجر به خلق‌وخوی منفی، میزان کمتر بهره‌وری و رفتار نامناسب در محل کار شود. نداشتن خواب کافی حتی می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری‌های مزمن مانند دیابت، چاقی و بیماری‌های قلبی را افزایش دهد.

ازآنجایی‌که خواب زمانی است که بدن مواد زائد را از ذهن دفع می‌کند ممکن است این موضوع دلیل ارتباط میان خواب ناکافی و افزایش احتمال ابتلا به آلزایمر باشد. بنابراین، اگر خواب کافی ندارید مهم است در این مورد با یک پزشک متخصص صحبت کنید. شما می‌توانید به این منظور از مشاوره تلفنی پزشکی رایگان کلبه سلامتی استفاده کنید و به‌این‌ترتیب به‌راحتی و به‌سرعت با یک پزشک متخصص در مورد شرایط خود مشورت کنید.

میزان خواب کافی برای هر شخص چقدر است؟

نیازها و ترجیحات هر فرد متفاوت است و به همین دلیل نیاز به خواب نیز برای هر شخص متفاوت است. بااین‌حال، میزان خواب کافی برای هر شخص در درجه اول بر اساس سن تعیین می‌شود. توصیه‌های مرتبط با میزان خواب کافی بر طبق گروه‌های سنی به‌صورت زیر است:

 • افراد مسن (بالای 65 سال): هفت تا هشت ساعت
 • بزرگسالان (18 تا 64 سال): هفت تا نه ساعت
 • نوجوانان (14 تا 17 سال): هشت تا 10 ساعت
 • کودکان سن مدرسه (شش تا 13 سال): نه تا 11 ساعت
 • کودکان پیش‌دبستانی (سه تا پنج سال): 10 تا 13 ساعت (شامل چرت زدن روزانه)
 • کودکان نوپا (یک تا دو سال): تا 14 ساعت (شامل چرت زدن روزانه)
 • نوزادان چهار تا 12 ماهه: 12 تا 15 ساعت (شامل چرت زدن روزانه)
 • نوزادان صفر تا سه‌ماهه: 14 تا 17 ساعت

 

علاوه بر این، بسته به شرایطی که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شوید، میزان خواب کافی برای هر فرد بیشتر یا کمتر از میزانی است که در بالا مطرح شد.

ساختار ژنتیکی

ژنتیک یک عامل تعیین‌کننده برای میزان خواب کافی در هر شخص است. برخی از جهش‌های ژنتیکی می‌توانند بر این موضوعات که چقدر نیاز به خواب دارید، چه زمانی از شبانه‌روز را برای خوابیدن ترجیح می‌دهید و واکنشتان به کمبود خواب چیست تاثیر بگذارند. برای مثال، افرادی که دارای یک جهش ژنتیکی خاص هستند ممکن است تنها به حدود شش ساعت خواب نیاز داشته باشند. این در حالی است که افرادی که از این جهش ژنتیکی برخوردار نیستند به‌طور میانگین، به حدود هشت ساعت خواب نیاز دارند.

 از سوی دیگر، افرادی که دارای جهش‌های ژنتیکی دیگری هستند ممکن است کم‌خوابی بیشتر بر آن‌ها تاثیر بگذارد یا خواب عمیق‌تری را تجربه کنند. بااین‌وجود، ساختار ژنتیکی را نمی‌توانید تغییر دهید و هیچ راه عملی‌ای برای اینکه بدانید دارای کدام‌یک از جهش‌های ژنتیکی هستید وجود ندارد. بنابراین، اگر می‌خواهید بدانید میزان خواب کافی برای شما چقدر است، مهم است که به احساس خود توجه کنید. همچنین، می‌توانید در این مورد از مشاوره پزشکی رایگان کلبه سلامتی استفاده کنید.

کیفیت خواب

کیفیت خواب نیز عامل دیگری است که می‌تواند میزان خواب موردنیاز شما را تحت تاثیر قرار دهد. اگر کیفیت خوابتان پایین است ممکن است حتی پس از آنکه فکر می‌کنید به اندازه کافی خوابیده‌اید احساس خستگی داشته باشید. در مقابل، اگر کیفیت خواب شما خوب باشد ممکن است حتی با کمی خواب، احساس بهتری داشته باشید. مطالعات نشان می‌دهند مدت‌زمان کوتاه خواب و کیفیت پایین خواب می‌توانند در عوارض ناشی از خواب ناکافی نقش داشته باشند.

بنابراین، نه‌تنها داشتن خواب کافی اهمیت زیادی دارد، بلکه خواب باکیفیت نیز بسیار مهم است. علاوه بر این، برخی از اختلالات رایج خواب ازجمله آپنه خواب می‌توانند بر کیفیت خواب تاثیر بگذارند. بنابراین، اگر در بیشتر مواقع، احساس می‌کنید خوب نمی‌خوابید یا خسته هستید و از علت آن آگاه نیستید، بهتر است در این مورد با یک پزشک متخصص صحبت کنید. شما می‌توانید به این منظور از مشاوره پزشکی تلفنی رایگان کلبه سلامتی استفاده کنید.

چگونه می‌توانید خواب بهتری داشته باشید؟

ازآنجایی‌که کیفیت خواب اهمیت بسیار زیادی دارد مهم است مطمئن شوید که تمام شب خوب می‌خوابید. شما می‌توانید در این مورد از مشاوره تلفنی پزشکی کلبه سلامتی استفاده کنید. همچنین، در ادامه با چند نکته برای داشتن خواب خوب آشنا می‌شوید.

 • یک برنامه منظم برای خواب داشته باشید. رفتن به رختخواب هر شب در ساعتی مشخص باعث می‌شود که ساعت بیولوژیک بدن شما تنظیم شود. داشتن برنامه نامنظم برای خواب باعث می‌شود خواب شما از کیفیت و کمیت کافی برخوردار نباشد.

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/12.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/5.png”]

 

 • قبل از خواب، روتینی آرامش‌بخش داشته باشید. داشتن روتین آرامش‌بخش قبل از خواب باعث می‌شود با خلق بهتری بخوابید. برای مثال، مطالعات نشان می‌دهند که گوش کردن به موسیقی قبل از خواب باعث بهبود خواب می‌شود.
 • فضای راحتی را برای خوابیدن فراهم کنید. خوابیدن در اتاقی ساکت و تاریک با دمای مناسب می‌تواند به شما کمک کند که خواب راحت‌تری داشته باشید. فعالیت بدنی پیش از خواب و خوابیدن در اتاقی گرم یا پرسروصدا باعث می‌شود که خواب خوبی نداشته باشید.
 • مصرف کافئین، الکل و نیکوتین را به حداقل برسانید. مطالعات نشان داده‌اند که مصرف کافئین، الکل و نیکوتین باعث می‌شود خواب شما از کیفیت خوبی برخوردار نباشد. سعی کنید که در ساعات عصر و شب از مصرف کافئین خودداری کنید.

درنهایت، نیاز به خواب در هر فردی متفاوت است و عوامل مختلفی می‌توانند بر این مسئله تاثیر بگذارند. بااین‌حال، بیشتر بزرگسالان به هفت تا نه ساعت خواب شبانه نیاز دارند. برای اینکه بدانید به اندازه کافی می‌خوابید یا نه، به این موضوع توجه کنید که در طول روز چه احساسی دارید. اگر به اندازه کافی می‌خوابید باید در طول روز پرانرژی باشید و خواب‌آلوده نباشید اما اگر به اندازه کافی نمی‌خوابید باید در طول روز کم‌انرژی یا خسته باشید. همچنین، می‌توانید در مورد میزان خواب کافی با توجه با شرایط خود، از مشاوره تلفنی پزشکی کلبه سلامتی استفاده کنید.

 • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید