1. خانه
 2. دندان اضافه یا نهفته از علت تا درمان
دندان اضافه یا نهفته از علت تا درمان

دندان اضافه یا نهفته از علت تا درمان

 • 22 مهر 779
 • 0 لایک
 • 734 بازدید
 • 0 دیدگاه

دندان‌های اضافه می‌توانند در هر جایی از نواحی منحنی که دندان‌ها به فک متصل می‌شوند رشد کنند. به 20 دندانی که در دوره کودکی رشد می‌کند، دندان شیری گفته می‌شود و به 32 دندانی که جایگزین این دندان‌ها می‌شوند دندان دائمی گفته می‌شود. دندان‌های اضافه یا نهفته هم می‌توانند برای دندان‌های شیری ایجاد شوند هم برای دندان‌های دائمی اما دندان‌های شیری اضافه یا نهفته رایج‌تر هستند. در ادامه با این دندان‌ها و علت ایجاد آن‌ها آشنا می‌شوید.

علائم دندان اضافه یا نهفته چیست؟

نشانه اصلی دندان اضافه یا نهفته رشد دندان‌های اضافه در پشت یا نزدیک دندان‌های شیری یا دائمی است. دندان اضافه یا نهفته معمولا در بزرگسالی بروز می‌یابد و در مردان دو برابر زنان رخ می‌دهد. این دندان‌ها بر اساس ناحیه‌ای که در دهان قرار دارند دسته‌بندی می‌شوند. دندان‌های اضافه به اشکال زیر هستند:

 

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/10.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/7.png”]

 

 • تکمیلی: این نوع دندان مانند دندانی است که نزدیک به آن قرار گرفته است.
 • لوله‌ای: این دندان به شکل لوله یا بشکه است.
 • ادونتومای کمپوند: دندانی که از چند زائده کوچک شبیه به دندان که در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند تشکیل شده است.
 • ادونتومای کمپلکس: به‌جای یک دندان، ناحیه‌ای از زائده‌های بافتی شبیه به دندان به‌صورت گروهی ایجاد می‌شوند.
 • مخروطی یا میخ‌شکل: قاعده این دندان پهن است اما بالای آن باریک و تیز می‌شود.

دندان‌های اضافه بر اساس محل به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

 • پارامولار: دندان اضافه در پشت دهان و در کنار یکی از دندان‌های آسیاب رشد کرده است.
 • دیستومولار: دندان اضافه در راستای دندان‌های آسیاب رشد کرده است، نه در کنار آن‌ها.
 • مزیودنس: بین دو دندان جلو در فک بالا دندان اضافه رشد می‌کند. این نوع دندان رایج‌ترین دندان اضافه است.

دندان اضافه یا نهفته معمولا دردی به همراه ندارد. بااین‌حال، در برخی مواقع، دندان‌های اضافه یا نهفته می‌توانند به لثه‌ها و فکر فشار بیاورند و موجب متورم و دردناک شدن آن‌ها شوند. از سوی دیگر، دندان‌های اضافه می‌توانند موجب شوند که دندان‌های دائمی شما کج شوند. بنابراین، توصیه می‌کنیم که در صورت داشتن دندان اضافه یا نهفته مشاوره دهان و دندان یا مشاوره دندانپزشکی رایگان دریافت کنید تا از اقداماتی که لازم است برای آن‌ها انجام دهید آگاه شوید.

علت دندان اضافه یا نهفته چیست؟

هنوز علت دقیق ایجاد دندان اضافه یا نهفته شناسایی نشده است اما به نظر می‌رسد چندین بیماری ارثی با آن ارتباط داشته باشند که از میان آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سندرم گاردنر: این سندرم یک اختلال ژنتیکی نادر است که موجب ایجاد کیست‌های پوستی، تومورهای استخوانی در جمجمه و رشد روده بزرگ می‌شود.
 • سندرم اهلرز دانلوس: این سندرم یک بیماری ارثی است که موجب شل شدن مفاصل می‌شود. در این بیماری مفاصل به‌راحتی از جا در می‌روند، پوست به‌راحتی کبود می‌شود، انحراف ستون فقرات ایجاد می‌شود و عضلات و مفاصل دردناک می‌شوند.
 • بیماری فابری: این بیماری می‌تواند موجب ناتوانی در تعریق، درد در دست و پا، بثورات قرمز یا آبی و دل‌درد شود.
 • شکاف لب و کام: این نقایص مادرزادی باعث ایجاد سوراخ در سقف دهان یا لب بالایی می‌شوند و می‌توانند با مشکل در خوردن و صحبت کردن و عفونت گوش همراه باشند.
 • کلیدوکرانیال دیسپلازی: این بیماری موجب رشد غیرطبیعی جمجمه و استخوان ترقوه می‌شود.

اگر می‌خواهید از علت دقیق ایجاد دندان اضافه یا نهفته خود آگاه شوید می‌توانید از خدمات مشاوره تلفنی پزشکی استفاده کنید و به‌این‌ترتیب در اسرع وقت با یک دندانپزشک صحبت کنید.

دندان اضافه یا نهفته چگونه تشخیص داده می‌شود؟

درصورتی‌که دندان اضافه از قبل رشد کرده باشد، تشخیص آن آسان است اما اگر به‌صورت کامل رشد نکرده باشد لازم است برای تشخیص آن از عکس‌برداری معمولی از دندان استفاده شود. از سوی دیگر، دندانپزشک ممکن است برای بررسی دقیق‌تر دهان و دندان و فک‌ها از شما بخواهد که سی‌تی‌اسکن انجام دهید.

دندان اضافه یا نهفته چگونه درمان می‌شود؟

اگرچه برخی از دندان‌های اضافه یا نهفته نیازی به درمان ندارند اما لازم است برخی از دندان‌های اضافه یا نهفته کشیده شوند. همچنین، اگر شرایط زیر را داشته باشید پزشک به شما توصیه می‌کند که برای کشیدن دندان‌های اضافه یا نهفته اقدام کنید:

 

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/10/CTA-Mobile.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/10/004-1.png”]

 

 • به یک بیماری ژنتیکی زمینه‌ای مبتلا هستید که باعث ظاهر شدن دندان‌های اضافه یا نهفته می‌شود.
 • نمی‌توانید به‌درستی بجوید یا دندان‌های اضافه در هنگام جویدن، دهان شما را زخم می‌کنند.
 • به دلیل ازدحام بیش‌ازحد دندان‌ها، احساس درد یا ناراحتی را تجربه می‌کنید.
 • به دلیل وجود دندان‌های اضافه، مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن برای شما دشوار است که این مسئله می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان‌ها یا بیماری لثه شود.
 • از ظاهر دندان‌های اضافه خود ناراحت هستید.

اگر دندان‌های اضافه بر بهداشت دندان‌های شما تاثیر گذاشته باشد لازم است هرچه سریع‌تر با استفاده از مشاوره تلفنی پزشکی رایگان با یک دندانپزشک در این مورد صحبت کنید. ممکن است لازم باشد که در اسرع وقت دندان اضافه کشیده شود. این مسئله از بروز عوارض ماندگاری مانند بیماری لثه یا کج شدن دندان‌ها جلوگیری می‌کند.

اگر دندان‌های اضافه، تنها ناراحتی جزئی‌ای را برای شما به همراه دارند دندانپزشک ممکن است در هنگام ارائه مشاوره پزشکی تلفنی رایگان به شما مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن (ادویل، موترین) را برای تسکین درد توصیه کند. اگر دندان‌های اضافه شما قابل‌دیدن باشند، کشیدن آن‌ها آسان و مانند کشیدن دندان معمولی است اما اگر دندان نهفته داشته باشید جراح دهان برای کشیدن این دندان، ابتدا باید لثه را بلند کند یا لایه استخوانی را جدا سازد.

پس از کشیدن دندان، لثه شما بخیه زده می‌شود یا استخوان بهبود پیدا می‌کند. اگر دندان اضافه به دندان کناری خود جوش خورده باشد ممکن است کشیدن آن دشوار باشد. از سوی دیگر، پس از کشیدن دندان‌های اضافه کودک، ممکن است شش ماه تا سه سال طول بکشد تا دندان‌های معمولی دربیایند.

عوارض دندان اضافه یا نهفته چیست؟

اگرچه دندان‌های اضافه دردناک نیستند اما ممکن است موقعیت آن‌ها باعث شود که دندان‌های عجیبی به نظر برسند. همچنین دندان‌های نهفته می‌توانند روی دندان‌های دیگر تاثیر بگذارند. دندان‌های اضافه یا نهفته می‌توانند:

 • مانع بیرون آمدن دندان‌های معمولی‌تان شوند.
 • سایر دندان‌ها را از موقعیت مناسب خارج کنند.
 • به ریشه دندان‌های دیگرتان آسیب بزنند.
 • باعث به‌هم‌ریختگی دندان‌هایتان شوند.

از سوی دیگر، ممکن است در اطراف دندان‌های اضافه کیست ایجاد شود. مطالعات نشان می‌دهند 11 درصد از افرادی که دندان‌های اضافه یا نهفته دارند، کیست را تجربه می‌کنند. در موارد نادری نیز ممکن است دندان‌ها در سوراخ بینی رشد کنند. در این شرایط، دریافت مشاوره پزشکی تلفنی از مجموعه کلبه سلامتی می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

 

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/12.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/5.png”]

 

زندگی با دندان اضافه یا نهفته چگونه است؟

بسیاری از افرادی که دندان اضافه یا نهفته دارند نیازی به درمان ندارند. برخی دیگر ممکن است نیاز داشته باشند که همه دندان‌های اضافه آن‌ها کشیده شود تا دندان اضافه یا نهفته نتواند مشکلات دیگری را ایجاد کند. درصورتی‌که در دهانتان دندان اضافه یا نهفته دارید و احساس درد، ناراحتی، تورم یا ضعف را در دهان خود تجربه می‌کنید لازم است در این مورد با دندانپزشک صحبت کنید. شما می‌توانید به این منظور از مشاوره دهان و دندان مجموعه کلبه سلامتی استفاده کنید.

درنهایت، دندان اضافه یا نهفته مشکلی است که می‌تواند عوارض متعددی را ایجاد کند. به همین دلیل، دندانپزشکان در برخی موارد این دندان‌ها را می‌کشند. اگرچه تاکنون علت ایجاد این دندان‌ها شناخته نشده است اما به نظر می‌رسد ایجاد دندان‌های اضافه یا نهفته با برخی از اختلالات ژنتیکی ارتباط دارد. اگر شما یا فرزندتان دندان اضافه یا نهفته دارید مهم است که در این مورد با یک دندانپزشک مشورت کنید تا بدانید که لازم است چه اقداماتی را انجام دهید. شما می‌توانید به این منظور از مشاوره دندانپزشکی مجموعه کلبه سلامتی استفاده کنید و به‌این‌ترتیب به‌سرعت و به‌راحتی از وضعیت دندان‌های خود آگاه شوید.

 • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید