1. خانه
 2. بیماری کلامیدیا
بیماری کلامیدیا

بیماری کلامیدیا

 • 21 اسفند 778
 • 0 لایک
 • 874 بازدید
 • 0 دیدگاه

بیماری کلامیدیا یک عفونت متداول مقاربتی (STI) است که توسط باکتری ایجاد می‌شود. افرادی که کلامیدیا دارند اغلب در مراحل اولیه بیماری علائم خاصی را مشاهده و تجربه نمی‌کنند. در حقیقت، حدود 90 درصد زنان و 70 درصد مردان مبتلا به STI هیچ علائمی ندارند. اما عدم درمان و یا تشخیص دیرهنگام کلامیدیا بعداً می‌تواند باعث بروز مشکلات و عوارض جدی برای سلامتی فرد شود. بنابراین انجام معاینات منظم و مشاوره آنلاین پزشک زنان رایگان و صحبت با پزشک یا ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی به منظور تشخیص زودهنگام و جلوگیری از ابتلا بسیار مهم است.

علت بروز کلامیدیا

یکی از راه‌های اصلی و مستقیم عفونت کلامیدیا، استفاده از هرگونه رابطه جنسی (دهانی، واژنیال، مقعدی) بدون کاندوم و محافظت نشده است.  اما نفوذ برای انقباض لازم نیست. لمس دستگاه تناسلی آلوده نیز ممکن است باکتری را انتقال دهد.

مادر مبتلا به کلامیدیا نیز می‌تواند بیماری خود را به نوزاد تازه متولد شده خود منتقل کند. اکثر آزمایش‌هایی که قبل از تولد کودک در دوره بارداری نیز انجام می‌شوند به منظور شناسایی این بیماری است. اما بررسی مجدد آن با OB-GYN در آخرین معاینه قبل از تولد ضرری ندارد.

عفونت کلامیدیا در چشم و گلو نیز می‌تواند از طریق تماس دهانی یا دستگاه تناسلی با چشم ایجاد شود، اما خیلی معمول نیست. کلامیدیا حتی در کسی که قبلاً یک بار به آن آلوده شده‌اند و با موفقیت آن را درمان کرده است نیز ممکن است اتفاق بیوفتد.

 

علائم کلامیدیا در مردان

بسیاری از مردان علائم کلامیدیا را مشاهده نمی‌کنند و درواقع علائمی ندارند اما در صورتی که علائم ظاهر شوند معمولاً 1 تا 3 هفته پس از انتقال است. برخی از رایج ترین علائم کلامیدیا در مردان عبارتند از:

 • احساس سوزش در هنگام ادرار کردن
 • ترشحات زرد یا سبز از آلت تناسلی
 • درد در زیر شکم
 • درد در بیضه‌ها

عفونت کلامیدیا همچنین ممکن است به مقعد برسید. در این حالت، علائم اصلی اغلب ترشح، درد و خونریزی از این ناحیه است. داشتن رابطه جنسی دهانی با کسی که به این عفونت مبتلا است خطر ابتلا به کلامیدیا در گلو را افزایش می‌دهد و علائم اغلب شامل گلو درد، سرفه یا تب است. همچنین ممکن است باکتری‌ها در گلو حمل شوند و فرد از آن اطلاع نداشته باشد و به فرد دیگری آنها نیز منتقل کند.

 

علائم کلامیدیا در زنان

کلامیدیا اغلب به عنوان “عفونت خاموش” شناخته می‌شود. به این دلیل که افراد مبتلا به کلامیدیا ممکن است به هیچ وجه علائمی را تجربه نکنند. اگر زنی به STI مبتلا شود، ممکن است چندین هفته طول بکشد تا عالائم ظاهر شوند و متوجه آنها شود. برخی از رایج‌ترین علائم کلامیدیا در زنان عبارتند از:

 • رابطه جنسی دردناک (دیس پارونیا)
 • ترشحات واژن
 • احساس سوزش در هنگام ادرار کردن
 • درد در زیر شکم
 • التهاب دهانه رحم
 • خونریزی بین پریود (خارج از دوره قاعدگی)

در برخی از زنان، عفونت ممکن است به لوله‌های رحمی نیز منتقل شود. احتمال دارد این حالت باعث ایجاد بیماری به نام بیماری التهاب لگن (PID) شود که یک موقعیت اورژانسی پزشکی است. علائم PID شامل تب، درد شدید لگن، حالت تهوع، خونریزی غیرطبیعی واژن بین پریود است.

کلامیدیا همچنین می‌تواند رکتوم را آلوده کند. اگر زنان در رکتوم دچار بیماری کلامیدیا شوند، ممکن است علائمی را تجربه نکنند. اگر علائمی از قبیل درد مقعد، ترشح یا خونریزی تجربه شود، اغلب به علت بروز عفونت رکتوم است.

علاوه بر این، زنان در صورت انجام رابطه جنسی دهانی با فردی که مبتلا به این عفونت است، ممکن است دچار عفونت کلامیدیا در گلو شوند. در صورت مشاهده علائمی از قبیل سرفه، تب و گلو درد احتمالا به این عفونت در گلو آلوده شده‌اند.

علائم STI در مردان و زنان اغلب متفاوت است، بنابراین در صورت مشاهده هر یک از علائم فوق مهم است که مشاوره تلفنی پزشکی رایگان با یک متخصص بهداشت صحبت و مشورت کرد.

آزمایش تشخیص کلامیدیا

هنگام مراجعه به یک متخصص بهداشت برای کلامیدیا، آنها احتمالاً در مورد علائم از فرد سوالاتی را می‌پرسند. اگر هیچ موردی وجود نداشته باشد، ممکن است به منظور بررسی بیشتر از فرد بخواهند تا بعد از گذشت مدت زمانی مجدد به مطب مراجعه کنند.

در صورت وجود علائم، پزشک ممکن است معاینه فیزیکی انجام شود. معاینه فیزیکی به پزشک اجازه می‌دهد هر نوع ترشح، زخم یا لکه‌های غیرمعمول را که ممکن است به عفونت احتمالی مرتبط باشد مشاهده کنند.

موثرترین آزمایش تشخیصی کلامیدیا، استفاده از سواب برای نمونه برداری از واژن در زنان و آزمایش ادرار در مردان است. اگر احتمال وجود عفونت در مقعد یا گلو وجود داشته باشد، ممکن است از این نواحی نیز نمونه گرفته شود.

نتایج ممکن است چند روز طول بکشد. مطب دکتر برای توضیح دادن نتایج با بیمار تماس می‌گیرد. در صورت مثبت بودن آزمایش، در مورد قرار ملاقات و پیگیری‌های بعدی نیز با بیمار صحبت خواهد کرد.

 

درمان کلامیدیا

خبر خوب این است که درمان ویروس کلامیدیا آسان است. از آنجا که ماهیت آن باکتریایی است، اغلب با آنتی بیوتیک درمان می‌شود. به عناون مثال آزیترومایسین یک آنتی بیوتیک است که معمولاً در یک دوز نسبتا بزرگ تجویز می‌شود. داکسی سایکلین آنتی بیوتیکی است که باید دو بار در روز و به مدت حدودا یک هفته مصرف شود.

آنتی بیوتیک‌های دیگری نیز ممکن است تجویز شود. مهم نیست که کدام آنتی بیوتیک تجویز می‌شود، اما دنبال کردن دستورالعمل‌های مربوط به دوز آنها باید با دقت دنبال شود تا اطمینان حاصل شود که عفونت کاملا پاک شده و از بین رفته است.

برقرار نکردن رابطه جنسی در طول دوره درمان بسیار حائز اهمیت است. زیرا در صورت مواجهه مجدد با کلامیدیا، حتی اگر بخش زیادی از عفونت قبلی درمان شده باشد، هنوز هم ممکن است کلامیدیا منتقل و گسترش یابد. بدین ترتیب، این نکته را باید به خاطر سپرد که اگرچه کلامیدیا قابل درمان است، اما همچنان محافظت و جلوگیری از عود مجدد مهم است.

درمان‌های خانگی کلامیدیا

اگرچه تنها راه درمان این بیماری استفاده از انتیبیوتیک‌های تجویزی توسط پزشک است اما برخی از روش‌های درمانی خانگی جایگزین وجود دارد که ممکن است به کاهش علائم کمک کنند. لازم به یادآوری است که کلامیدیا درمان نشده می‌تواند منجر به عوارض طولانی مدت شود از جمله مشکلات باروری و التهاب مزمن. درمان‌های خانگی کلامیدیا که ممکن است موثر باشد (برای علائم، نه درمان عفونت) شامل موارد زیر است:

خوک طلایی (Goldenseal): این گیاه دارویی ممکن است علائم را در هنگام عفونت با کاهش التهاب محدود کند. این گیاه به طور گسترده‌ای برای تقویت سیستم ایمنی بدن به منظور کمک به افراد در غلبه بر عفونت‌های مختلف از سرماخوردگی تا زخم‌های پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرد. گرفته است. اگرچه ترکیبات موجود در این گیاهان به طور کلی به کاهش التهاب و عفونت کمک می‌کند، اما هیچ مطالعه موثقی وجود ندارد که نشان دهد آنها به طور خاص برای علائم کلامیدیا موثر هستند.

کلامیدیا درمان نشده است

اگر فرد به محض مشکوک شدن به کلامیدیا به متخصص و یا یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی مراجعه کند، احتمالاً عفونت بدون هیچ مشکل و عوارضی از بین می‌رود. با این حال، اگر افراد برای درمان آن مدت زمان زیادی را صبر کنند و منتظر بمانند، ممکن است مسائل جدی پزشکی را تجربه کنند.

 • عوارض زنانه کلامیدیا درمان نشده

برخی از زنان به PID مبتلا می‌شوند، بیماری عفونی است که می‌تواند به رحم، دهانه رحم و تخمدان آسیب برساند. PID یک بیماری دردناک است که اغلب به درمان در بیمارستان نیاز دارد. در صورت عدم درمان کلامیدیا، زنان همچنین ممکن است نابارور شوند زیرا اغلب لوله‌های رحمی در نتیجه این بیماری زخم می‌شوند.

زنان باردار مبتلا به این بیماری کلامیدیا اغلب باکتری را در هنگام تولد به نوزاد خود منتقل می‌کنند که این امر می‌تواند باعث عفونت چشم و ذات الریه در نوزادان شود.

 • عوارض مردانه کلامیدیا درمان نشده

مردان همچنین در صورت عدم درمان کلامیدیا، عوارضی را تجربه کنند. اپیدیدیم (لوله‌ای که بیضه ها را در جای خود نگه می‌دارد)  ممکن است ملتهب شده و باعث درد شود. این حالت به اپیدیدیمیت معروف است.

عفونت همچنین می‌تواند به غده پروستات گسترش یافته و باعث ایجاد تب، مقاربت دردناک و ناراحتی در کمر شود. یکی دیگر از عوارض احتمالی، اورتریت کلامیدیائی در مردان است.

اینها تنها برخی از رایج‌ترین عوارض کلامیدیا درمان نشده است. به همین دلیل مهم است که فوراً به مراقبت‌های پزشکی مراجعه شود. بیشتر افرادی که به سرعت درمان می‌شوند ، هیچ مشکلی در آینده نخواهند داشت.

 

جلوگیری از بیماری کلامیدیا

مطمئن‌ترین راه جلوگیری از بیماری کلامیدیا پرهیز از فعالیت‌های جنسی است. به عنوان مثال می‌توان:

 • از کاندوم استفاده کرد:

بهتر است در هر تماس جنسی از کاندوم لاتکس مردانه یا کاندوم پلی یورتان زنانه استفاده شود. کاندوم‌هایی که به طور صحیح در طی هر برخورد جنسی استفاده می‌شوند خطر عفونت را کاهش می‌دهند اما از بین نمی‌برند.

 • تعداد شرکای جنسی را محدود کنید:

 داشتن چندین شریک جنسی، شما را در معرض خطر ابتلا به کلامیدیا و سایر عفونت‌های مقاربتی قرار می دهد.

 • معاینه منظم داشته باشید:

اگر از نظر جنسی فعال هستید، به ویژه اگر چندین شریک زندگی دارید با پزشک خود در مورد اینکه چند بار باید از نظر کلامیدیا و سایر عفونت‌های مقاربتی مورد غربالگری قرار بگیرید، صحبت کنید.

 • از دوش گرفتن مداوم خودداری کنید:

دوش، تعداد باکتری‌های خوب در واژن را کاهش می‌دهد و همین امر خطر عفونت را افزایش دهد.بنابراین، اگر به دنبال شماره تلفن دکتر زنان برای مشاوره پزشکی تلفنی رایگان هستید لازم است بدانید خدمات مشاوره آنلاین شبانه روزی هزینه‌های بسیار کمی دارند.

منابع :

مشاوره با پزشک

avert

 • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید