1. خانه
 2. علت و درمان لرز و احساس سرمای بدن
علت و درمان لرز و احساس سرمای بدن

علت و درمان لرز و احساس سرمای بدن

 • 1 شهریور 779
 • 0 لایک
 • 782 بازدید
 • 0 دیدگاه

عدم تحمل سرما زمانی اتفاق می‌افتد که شما به‌شدت به دمای سرد حساس هستید. عدم تحمل سرما شدیدتر از احساس سرمای عادی در هوای خنک بیرون است. برخی افراد مستعد احساس سرما هستند و این مسئله به‌خصوص برای افرادی اتفاق می‌افتد که به بیماری مزمن مبتلا هستند یا چربی کمی دارند.

اگر به عدم تحمل سرما دچار هستید احتمالا زمانی که اطرافیانتان با دمای هوا مشکلی ندارند یا حتی خیلی گرمشان است، از سرما شکایت می‌کنید. در این شرایط، ممکن است حتی اضافه کردن لایه‌های لباس نیز کمکی به شما نکند. همچنین، ممکن است در برخی قسمت‌های بدن مانند دست‌ها حساسیت به سرما را تجربه کنید. اگر سابقه لرز و احساس سرمای بدن را ندارید و این مشکل شما همچنان ادامه دارد لازم است برای ارزیابی با پزشک مشورت کنید. در ادامه با علت و درمان لرز و احساس سرمای بدن بیشتر آشنا می‌شوید.

علل لرز و احساس سرمای بدن چیست؟

دمای بدن توسط چندین سیستم متعدد تنظیم می‌شود. بخشی از مغز به نام هیپوتالاموس به‌عنوان ترموستات بدن عمل می‌کند و دمای بدن را تنظیم می‌کند. هیپوتالاموس پیام‌هایی را به بدن ارسال می‌کند که موجب تولید گرما یا راه‌هایی برای خنک شدن بدن می‌شود. از سوی دیگر، هیپوتالاموس می‌تواند غده تیروئید را برای افزایش یا کاهش سوخت‌وساز هدایت کند. تیروئید بخش مهمی از این تنظیم محسوب می‌شود و برای اینکه بتواند کالری‌ها را برای تولید گرما یا انرژی بسوزاند نیاز به عملکرد مناسب دارد.

 

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/10/CTA-Mobile2.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/10/001.png”]

 

جریان خون نیز به گسترش گرما کمک می‌کند و چربی بدن به حفظ گرما کمک می‌کند. بنابراین، لرز و احساس سرمای بدن می‌تواند نتیجه مشکل در یکی از این بخش‌های بدن یا مشکل در چند بخش بدن باشد. احساس سرمای بدن می‌تواند از سلامت کلی ضعیف بدن نیز ناشی شود یا می‌تواند نشان‌دهنده یک بیماری نیز باشد که در ادامه با این بیماری‌ها آشنا می‌شوید.

 • کم‌خونی: این شرایط زمانی ایجاد می‌شود که شما دچار کمبود گلبول‌های قرمز سالم هستید.
 • بی‌اشتهایی: این اختلال خوردن باعث از دست دادن چربی بدن می‌شود.
 • کم‌کاری تیروئید: این اختلال زمانی اتفاق می‌افتد که بدن به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نمی‌کند.
 • مشکلات عروق خونی: این مشکلات (مثل بیماری رینود) جریان خون را در اندام‌های بدن محدود می‌کنند.
 • اختلالات هیپوتالاموس: این قسمت از مغز هورمون‌هایی تولید می‌کند که دمای بدن را تنظیم می‌کنند.
 • فیبرومیالژیا: این بیماری مزمنی است که موجب درد و ناراحتی در سراسر بدن می‌شود.
 • پوستی که در گذشته آسیب دیده است مانند سرمازدگی. در این شرایط، حتی با وجود بهبودی باز هم ممکن است حساسیت به سرما باقی بماند.

بنابراین، با توجه به اینکه دلایل مختلفی برای لرز و احساس سرمای بدن وجود دارد مشورت با پزشک اهمیت بسیار زیادی دارد. دریافت مشاوره رایگان پزشکی تلفنی از کلبه سلامتی به شما کمک می‌کند که در اسرع وقت با پزشک در مورد علائم خود صحبت کنید و هر چه سریع‌تر علت علائم را متوجه شوید.

لرز و احساس سرمای بدن چگونه تشخیص داده می‌شود؟

اگر لرز و احساس سرمای بدن را به‌تازگی تجربه می‌کنید و این مسئله بهتر نیز نمی‌شود، لازم است از پزشک وقت بگیرید. شما می‌توانید بدین منظور از پزشکان مجموعه کلبه سلامتی، مشاوره پزشکی تلفنی رایگان دریافت کنید. پزشک از شما سوالات متعددی می‌پرسد که برخی از آن‌ها در ادامه مطرح شده‌اند.

 • آیا قبلا بیماری‌ای برای شما تشخیص داده شده است؟
 • آیا از داروها یا مکمل‌های بدون نسخه یا تجویزشده استفاده می‌کنید؟
 • چه زمانی لرز و احساس سرمای بدن شما شروع شده است؟
 • آیا علائم شما در حال بدتر شدن است؟
 • آیا مواقعی وجود دارد که از احساس سرما شکایت کنید اما دیگران مشکلی با دمای هوا نداشته باشند؟
 • آیا علائم دیگری دارید؟
 • آیا خوب غذا می‌خورید و به‌طور منظم ورزش می‌کنید؟

بسته به شرح حالی که شما ارائه می‌دهید پزشک ممکن است برخی آزمایش‌ها ازجمله آزمایش خون و آزمایش سطح هورمون را برای شما تجویز کند تا متوجه شود که آیا شما بیماری زمینه‌ای دارید یا خیر.

لرز و احساس سرمای بدن چگونه درمان می‌شود؟

عدم تحمل سرما یک بیماری نیست، بلکه نشانه یک بیماری زمینه‌ای است. درمان شما بسته به تشخیصی که دریافت می‌کنید کاملا متفاوت است. درمان برخی از علل لرز و احساس سرمای بدن در ادامه مطرح شده است.

 • کم‌خونی: اگر دچار کم‌خونی هستید درمان شما بسته به علت کم‌خونی صورت می‌گیرد. این درمان ممکن است شامل مصرف مکمل آهن باشد.
 • بی‌اشتهایی: درمان بی‌اشتهایی یک روند بلندمدت است. ممکن است پزشک از داروها برای رفع برخی علائم استفاده کند. به‌طورکلی، ارائه حمایت از سوی یک تیم درمانی شامل متخصص تغذیه و سبک زندگی سالم موردنیاز است. از سوی دیگر، دریافت مشاوره از روانشناس نیز اهمیت زیادی دارد.
 • کم‌کاری تیروئید: اختلال کم‌کاری تیروئید با هورمون‌های مصنوعی خوراکی که به‌صورت روزانه مصرف می‌شوند درمان می‌شود. درمان این اختلال به‌طورمعمول مادام‌العمر ‌است، اما ممکن است در برخی مواقع، دوز دارو تنظیم شود.
 • مشکلات عروقی: روش‌های مختلفی برای درمان مشکلات عروقی وجود دارد که استفاده از روش درمان بسته به علت متفاوت است. در موارد شدید ممکن است جراحی و دارودرمانی لازم باشد.
 • اختلالات هیپوتالاموس: اختلالات هیپوتالاموس بر اساس علت مسئله درمان می‌شوند. درمان این اختلالات شامل جراحی یا پرتودرمانی تومورها، درمان جایگزینی هورمون یا انجام روش‌هایی برای توقف خونریزی یا عفونت است.
 • فیبرومیالژیا: به‌طورکلی، درمان فیبرومیالژیا در جهت تسکین علائم انجام می‌شود. گزینه‌های درمانی شامل داروهایی برای کاهش درد، فیزیوتراپی و درمان شناختی رفتاری است. شرکت در جلسات گروه‌های حمایتی نیز کمک‌کننده است.

آیا زنان بیشتر از مردان لرز و احساس سرمای بدن را تجربه می‌کنند؟

مطالعات نشان می‌دهند که زنان ممکن است نسبت به مردان بیشتر احساس سرما کنند و دمای بالاتری را نسبت به مردان ترجیح دهند. یک مطالعه در سال 2015 نشان داد دمای ترجیحی اتاق برای مردان 22 درجه سانتی‌گراد است اما در زنان این دما سه درجه بالاتر است. یکی از دلایل این تفاوت این است که زنان در حالت استراحت نرخ سوخت‌وساز کمتری نسبت به مردان دارند. بنابراین، بدن زنان ممکن است در هنگام استراحت انرژی کمتری مصرف می‌کند. نرخ سوخت‌وساز بالاتر می‌تواند بدن را گرم‌تر نگه دارد اما نرخ سوخت‌وساز کمتر باعث می‌شود احساس سرما را تجربه کنید.

 

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/10/CTA-Mobile.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/10/004-1.png”]

 

چشم‌انداز لرز و احساس سرمای بدن چیست؟

اگر به عدم تحمل سرما دچار هستید مطمئن شوید که در هوای سرد لباس مناسب می‌پوشید. برای اینکه در معرض سرما قرار نگیرید لباس‌هایی با لایه‌های گرم بپوشید و بخش‌های حساس‌تر بدن را به‌خوبی بپوشانید. همچنین، تا جایی که می‌توانید در روزهای سرد در خانه بمانید. از سوی دیگر، مهم است که با پزشک در این مورد مشورت کنید تا اگر مشکل پزشکی زمینه‌ای دارید برای تشخیص و درمان آن اقدام شود.

درنهایت، لرز و احساس سرمای بدن می‌تواند مسئله‌ای موقتی باشد اما اگر به‌صورت مداوم ادامه پیدا کند می‌تواند نشان‌دهنده یک مشکل زمینه‌ای باشد. بنابراین، اگر چنین شرایطی را تجربه می‌کنید مهم است با پزشک مشورت کنید تا برای تشخیص علت لرز و احساس سرمای بدن و درمان آن به شما کمک کند. شما می‌توانید با استفاده از خدمات مشاوره پزشکی تلفنی رایگان مجموعه کلبه سلامتی به‌راحتی و به‌سرعت با پزشکان متخصص ارتباط برقرار کنید و سوالات و نگرانی‌های خود را در این مورد با آن‌ها در میان بگذارید.

 • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید