1. خانه
 2. چربی دور شکم ؛ عوارض ، علل و راه درمان آن
چربی دور شکم ؛ عوارض ، علل و راه درمان آن

چربی دور شکم ؛ عوارض ، علل و راه درمان آن

 • 28 مهر 779
 • 0 لایک
 • 734 بازدید
 • 0 دیدگاه

داشتن مقداری از چربی دور شکم طبیعی است زیرا عملکرد چربی با محافظت و پوشانندگی بدن ارتباط دارد. بااین‌حال، چربی بیش‌ازحد دور شکم می‌تواند برای سلامت شما آسیب‌زننده باشد و باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن شود. به‌این‌ترتیب، مهم است که چربی بدن ازجمله چربی دور شکم را در حد سالم حفظ کنید. در این مقاله با انواع چربی دور شکم، علل ایجاد آن و راه‌های درمان این مسئله آشنا می‌شوید.

چربی دور شکم چند نوع است؟

در مقایسه با سایر نواحی دیگر بدن، تنها مقدار کمی چربی در شکم وجود دارد. چربی دور شکم دارای دو نوع اصلی است که یکی از آن‌ها در زیر پوست و دیگری در عمق شکم و اطراف اندام‌های داخلی بدن قرار دارد. در ادامه با انواع چربی دور شکم آشنا می‌شوید.

 

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/10.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/7.png”]

 

چربی زیرجلدی شکم

چربی زیرجلدی شکم، چربی‌ای است که در زیر پوست قرار دارد. این نوع چربی نرم است و می‌توانید آن را با تکان خوردن شکمتان ببینید. به‌طورکلی، چربی زیرجلدی در زنان نسبت به مردان بیشتر است. برخلاف چربی‌هایی که در عمق شکم قرار دارند، چربی‌های زیرجلدی به‌شدت با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌ها ارتباط ندارند.

بااین‌حال، چربی بیش‌ازحد بدن ازجمله چربی کل شکم می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت نوع دو، بیماری‌های قلبی و برخی از سرطان‌ها را افزایش دهد. در مقابل، کاهش چربی بدن ازجمله چربی دور شکم می‌تواند خطر ابتلا به این بیماری‌ها را کاهش دهد. اگر می‌خواهید در این مورد اطلاعات بیشتری کسب کنید می‌توانید از مشاوره پزشکی تلفنی کلبه سلامتی استفاده کنید.

چربی احشایی شکم

چربی احشایی شکم، چربی‌ای است که اندام‌های داخلی مانند کلیه‌ها، کبد و پانکراس را احاطه کرده است. بنابراین، این نوع از چربی دور شکم، عمیق‌تر از چربی زیرجلدی است. چربی احشایی شکم معمولا به‌عنوان چربی مضر شناخته می‌شود. چربی احشایی ازنظر سوخت‌وساز، بسیار فعال‌تر از چربی زیرجلدی است و این نوع چربی دارای سلول‌ها، رگ‌های خونی و اعصاب بیشتری نسبت به چربی زیرجلدی است.

چربی احشایی شکم با افزایش مقاومت به هورمون انسولین به‌شدت ارتباط دارد. هورمون انسولین، سطح قند خون را تنظیم می‌کند و مقاومت به این هورمون می‌تواند درنهایت منجر به افزایش قند خون و ابتلا به بیماری دیابت نوع دو شود. از سوی دیگر، چربی احشایی شکم در کمک به التهاب سیستمیک نیز نقش دارد که این مسئله می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌ها را افزایش دهد.

 

 

خطر تجمع بیش‌ازحد چربی احشایی در مردان بیشتر از زنان است. به همین دلیل، وقتی مردان چربی بیش‌ازحدی در بدن دارند، شکل اندام آن‌ها سیبی‌شکل می‌شود.از سوی دیگر، زنان بیشتر تجمع چربی را در قسمت تحتانی تجربه می‌کنند و به همین دلیل، اندام گلابی‌شکل را تجربه می‌کنند.

این موضوع نیز لازم به یادآوری است که توزیع چربی در بدن با افزایش سن تغییر می‌کند. برای مثال، زنان پیش از یائسگی بیشتر چربی زیرجلدی دارند اما پس از یائسگی چربی احشایی شکم در آن‌ها افزایش می‌یابد و به همین دلیل در معرض خطر بیماری‌های متابولیک قرار می‌گیرند. بنابراین، اگر چربی دور شکم به‌خصوص چربی احشایی دارید مهم است که برای کاهش آن از طریق دریافت مشاوره تلفنی پزشکی با یک متخصص صحبت کنید.

چربی دور شکم چه عوارضی دارد؟

اگرچه داشتن کمی چربی دور شکم طبیعی و برای سلامتی مهم است اما داشتن مقدار زیادی از آن می‌تواند برای سلامتی مضر باشد و با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌ها همراه باشد. چربی احشایی شکم نوعی از چربی دور شکم است که افزایش آن می‌تواند خطر مشکلات مرتبط با سلامتی را افزایش دهد.

حتی اگر 10 تا 20 درصد از کل چربی بدن شامل چربی احشایی باشد این مسئله می‌تواند با خطر ابتلا به بیماری‌ها ارتباط داشته باشد زیرا چربی احشایی، چربی فعال است. این بدین معنی است که این نوع چربی، هورمون‌ها و مواد دیگری ازجمله پروتئین‌های التهابی را تولید می‌کند که این مسئله با افزایش مقاومت به انسولین، التهاب سیستمیک، سطح چربی خون و فشارخون به سلامتی آسیب می‌رساند.

چربی احشایی و کبد

چربی احشایی در نزدیکی سیاهرگ باب کبدی قرار دارد. این سیاهرگ خون را به‌منظور پردازش از دستگاه گوارش به کبد می‌برد. چربی احشایی، اسیدهای چرب، پروتئین‌های التهابی و دیگر مواد خطرناک را به کبد انتقال می‌دهد. به همین دلیل، چربی احشایی با التهاب کبدی و مقادیر بالای چربی کبد ارتباط دارد که این مسئله می‌تواند خطر ایجاد شرایطی مثل مقاومت به انسولین و بیماری کبد چرب غیرالکلی را افزایش دهد.

 

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/10/CTA-Mobile.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/10/004-1.png”]

 

چربی کل شکم و خطر ابتلا به بیماری

اگرچه چربی زیرجلدی شکم به اندازه چربی احشایی شکم با ابتلا به بیماری‌ها همراه نیست اما میزان بیش‌ازحد چربی کل و چربی شکم می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌ها را افزایش دهد. بنابراین، مهم است که بر روی کاهش چربی کل بدن و نه‌فقط چربی احشایی شکم تمرکز کنید.

مطالعات نشان می‌دهند که تجمع بیش‌ازحد چربی در بدن، عامل عمده‌ای در ایجاد مقاومت به انسولین، اختلال عملکرد رگ‌های خونی، کبد چرب، تصلب شرایین، بالا رفتن فشارخون و سندرم متابولیک است. از سوی دیگر، تحقیقات نشان می‌دهند افرادی که چربی احشایی بیشتری دارند در معرض خطر ابتلا به چندین بیماری ازجمله دیابت نوع دو، سندرم متابولیک، کبد چرب و چربی و فشارخون بالا قرار دارند.

علاوه بر این، افرادی که چربی احشایی شکم آن‌ها بیشتر از چربی زیرجلدی است بیشتر در معرض خطر مرگ هستند. مطالعات نشان می‌دهند داشتن چربی دور شکم در حد سالم و داشتن رژیم غذایی مناسب و ورزش کردن می‌تواند در بسیاری از ابعاد سلامت ازجمله سلامت قلب و کاهش خطر دیابت موثر باشد.

علل چربی دور شکم چیست؟

علل رایج چربی دور شکم در ادامه مطرح شده‌اند. شما می‌توانید با دریافت مشاوره تلفنی پزشکی رایگان کلبه سلامتی از علت چربی دور شکم خود مطلع شوید و بر همین اساس، از بهترین راه کاهش این چربی‌ها آگاه شوید.

رژیم غذایی نامناسب

غذاهای شیرین مانند شیرینی، آب‌نبات و نوشیدنی‌هایی مانند نوشابه و آبمیوه می‌توانند در افزایش وزن، کند کردن سوخت‌وساز و کاهش توانایی بدن در سوزاندن چربی نقش داشته باشند. از سوی دیگر، رژیم‌های غذایی‌ای که پروتئین کافی ندارند و در عوض، کربوهیدرات بالایی دارند نیز می‌توانند در افزایش چربی دور شکم نقش داشته باشند.

مصرف پروتئین‌ها به شما کمک می‌کند که برای مدتی طولانی‌تر احساس سیری داشته باشید. به‌طورکلی، افرادی که پروتئین بدون چربی را در رژیم غذایی خود در نظر نمی‌گیرند بیشتر غذا می‌خورند. چربی‌های ترانس نیز می‌توانند موجب التهاب و ابتلا به چاقی شوند. انجمن قلب آمریکا جایگزینی چربی‌های ترانس با غذاهای سالم ازجمله غلات کامل، چربی‌های غیراشباع را توصیه می‌کند. خواندن برچسب ارزش غذایی محصولات می‌تواند به شما کمک کند که بدانید آیا محصولی که انتخاب کرده‌اید حاوی چربی ترانس است یا خیر.

مصرف زیاد الکل

مصرف بیش‌ازحد الکل می‌تواند منجر به انواع بیماری‌ها ازجمله بیماری و التهاب کبد شود.مطالعات نشان می‌دهند که نوشیدن بیش‌ازاندازه الکل باعث افزایش چربی دور شکم به‌خصوص در مردان می‌شود.

ورزش نکردن

اگر بیش از کالری‌ای که می‌سوزانید کالری مصرف می‌کنید درنهایت، دچار اضافه‌وزن می‌شوید. سبک زندگی غیرفعال باعث می‌شود که امکان سوزاندن چربی‌های اضافه به‌خصوص در ناحیه شکم کاهش پیدا کند.

استرس

یک هورمون استروئید به نام کورتیزول به کنترل بدن و مقابله با استرس کمک می‌کند.وقتی در موقعیتی خطرناک یا بسیار استرس‌زا قرار می‌گیرید بدن شما شروع به آزاد کردن کورتیزول می‌کند و این مسئله بر سوخت‌وساز بدن شما تاثیر می‌گذارد.بسیاری از افراد در هنگام استرس برای آرام شدن به دنبال غذا می‌روند. کورتیزول باعث می‌شود که کالری اضافه در اطراف شکم و دیگر نواحی بدن برای استفاده بعدی باقی بماند.

ژنتیک

شواهد نشان می‌دهند که ژن افراد می‌تواند نقش مهمی در چاقی آن‌ها داشته باشد. محققان تصور می‌کنند که ژن‌ها بر روی رفتار، سوخت‌وساز و خطر ابتلا به بیماری‌های مرتبط با چاقی تاثیر می‌گذارند.عوامل محیطی و رفتار نیز می‌توانند در احتمال چاقی نقش داشته باشند.

بدخوابی

مطالعات نشان می‌دهند افزایش وزن یا مدت‌زمان کوتاه خواب ارتباط دارد و این مسئله می‌تواند موجب افزایش چربی دور شکم شود. از سوی دیگر، مدت‌زمان کوتاه خواب می‌تواند با افزایش مصرف غذا در ارتباط باشد و درنتیجه موجب افزایش چربی دور شکم شود. کمیت و کیفیت پایین خواب به‌طور بالقوه می‌تواند منجر به رفتارهای غذایی ناسالم ازجمله غذا خوردن هیجانی شود.

سیگار کشیدن

اگرچه محققان ممکن است سیگار کشیدن را مستقیما به چربی شکم مرتبط ندانند اما بر این باورند که سیگار کشیدن یک عامل خطر برای چربی دور شکم است. مطالعات نشان می‌دهند که اگرچه چاقی در میان افراد سیگاری و غیرسیگاری یکسان است اما افرادی که سیگار مصرف می‌کنند چربی احشایی و شکمی بیشتری نسبت به افراد غیرسیگاری دارند. اگر سیگار می‌کشید می‌توانید برای ترک آن و درنتیجه بهبود سلامتی خود از مشاوره پزشکی تلفنی کلبه سلامتی استفاده کنید.

 

 

راه‌های موثر کاهش چربی دور شکم چیست؟

اکنون‌که می‌دانید چربی‌های دور شکم چه انواعی دارند و چه تاثیراتی بر سلامت می‌گذارند ممکن است این سوال برایتان شکل گرفته باشد چگونه می‌توانید چربی اضافه دور شکم خود را به روشی ایمن و پایدار کاهش دهید. به یاد داشته باشید که رژیم غذایی و سبک زندگی نقش قابل‌توجهی در تجمع چربی دارند. بااین‌حال، عوامل مثل سن، جنسیت و ژنتیک نیز می‌توانند در چربی دور شکم نقش داشته باشند.

خوشبختانه، راه‌های زیادی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید چربی‌های اضافه شکم و درنتیجه، خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها را کاهش دهید. علاوه بر اینکه مشاوره تلفنی پزشکی می‌تواند در این زمینه برای شما مفید باشد، راه‌های کاهش چربی دور شکم که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شوید نیز بسیار کمک‌کننده‌اند.

 • از مصرف نوشیدنی‌های شیرین اجتناب کنید. مصرف بیش‌ازاندازه نوشیدنی‌های قندی مثل نوشابه می‌تواند با افزایش تجمع چربی احشایی و دور کمر بزرگتر ارتباط داشته باشد. بنابراین، اگر می‌خواهید چربی دور شکم شما کاهش پیدا کند، نوشیدنی‌های قندی را با آب یا آب گازدار جایگزین کنید.
 • فعالیت داشته باشید. افزایش فعالیت بدنی می‌تواند چربی دور شکم را به میزان قابل‌توجهی کاهش دهد. سعی کنید ورزش‌های مختلف ازجمله فعالیت‌های هوازی با شدت بالا را با ورزش‌های استقامتی ترکیب کنید. این کار در کاهش چربی دور شکم بسیار موثر است.
 • مصرف فیبر را افزایش دهید. افرادی که رژیم غذایی حاوی فیبر بالا دارند نسبت به افرادی که از این رژیم غذایی پیروی نمی‌کنند چربی دور شکم آن‌ها کمتر است. از سوی دیگر، تغییر رژیم غذایی به رژیم غذایی با فیبر بالا می‌تواند چربی اضافه دور شکم را کاهش دهد.
 • مصرف مواد غذایی فوق فراوری‌شده را کاهش دهید. مطالعات نشان می‌دهند که مصرف زیاد مواد غذایی فوق فراوری‌شده مانند هله‌هوله‌ها، شیرینی‌ها، فست‌فودها و غلات تصفیه‌شده با افزایش چربی دور شکم ارتباط دارد.
 • از مصرف الکل اجتناب کنید. نوشیدن الکل می‌تواند از جهات مختلف برای سلامتی آسیب‌زننده باشد و موجب افزایش تجمع چربی دور شکم شود.
 • خوب بخوابید. کیفیت پایین خواب می‌تواند موجب افزایش چربی دور شکم شود. خواب کم نیز می‌تواند همین تاثیر را به دنبال داشته باشد.
 • مصرف پروتئین را افزایش دهید. رژیم‌های غذایی‌ای که حاوی پروتئین بیشتری هستند می‌توانند به کاهش چربی بدن کمک کنند.
 • مصرف غذاهای کامل را افزایش دهید. کاهش مصرف غذاهای فوق فراوری‌شده و افزایش مصرف غذاهای کامل مانند سبزیجات، میوه‌ها، آجیل، لوبیا و منابع سالم چربی و پروتئین می‌توانند چربی دور شکم را کاهش دهند و موجب ارتقاء سلامت عمومی شوند.

 

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/12.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/5.png”]

 

علاوه بر راهکارهای ذکرشده، تحقیقات نشان می‌دهند که ممکن است کاهش مصرف کربوهیدرات‌ها در کاهش چربی دور شکم موثر باشد. بااین‌حال، رژیم غذایی موضوعی کاملا فردی است. بعضی از افراد ممکن است با مصرف کربوهیدرات‌ها در کاهش وزن موفق‌تر باشند. این امر به‌خصوص زمانی صادق است که کربوهیدرات‌ها در یک رژیم غذایی سرشار از فیبر و مواد غذایی‌ای شامل غلات کامل، حبوبات، سبزیجات و میوه در نظر گرفته شوند.

صحبت با یک متخصص تغذیه به شما کمک می‌کند که متناسب با شرایط و نیازهایتان، رژیم غذایی مناسب را انتخاب کنید و به‌این‌ترتیب در کاهش چربی دور شکم و بهبود وضعیت سلامتی خود موفق شوید. شما می‌توانید به این منظور از مشاوره پزشکی تلفنی کلبه سلامتی استفاده کنید و به‌این‌ترتیب، به‌سرعت و به‌راحتی با یک پزشک متخصص در مورد شرایط خود صحبت کنید.

درنهایت، مقادیر بالای چربی دور شکم به‌ویژه چربی احشایی می‌تواند با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌هایی ازجمله کبد چرب، دیابت نوع دو و مشکلات قلبی مرتبط باشد. اگر چربی دور شکم شما زیاد است لازم است بدانید خوشبختانه راه‌های زیادی برای کاهش این چربی‌ها وجود دارد که می‌توانید با انجام آن‌ها سلامتی خود را بهبود ببخشید. اگر به توصیه‌های شخصی در مورد کاهش چربی‌های دور شکم نیاز دارید می‌توانید از خدمات مشاوره پزشکی رایگان کلبه سلامتی استفاده کنید.

 • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید