1. خانه
 2. چه عواملی خطر ابتلا به فشار خون را افزایش می‌دهند؟
چه عواملی خطر ابتلا به فشار خون را افزایش می‌دهند؟

چه عواملی خطر ابتلا به فشار خون را افزایش می‌دهند؟

 • 17 مرداد 779
 • 0 لایک
 • 1325 بازدید
 • 0 دیدگاه

فشارخون بالا زمانی رخ می‌دهد که فشارخون شما به سطح ناسالم افزایش پیدا کند. اندازه‌گیری فشارخون، بررسی می‌کند که چه میزان خون از رگ‌های شما عبور می‌کند و میزان مقاومت خون در هنگام پمپاژ قلب چقدر است. ازآنجایی‌که شریان‌های باریک مقاومت را افزایش می‌دهند هرچه رگ‌های شما باریک‌تر باشند فشارخون شما بیشتر می‌شود. در بلندمدت، فشارخون بالا می‌تواند مشکلات متعددی را برای سلامتی ایجاد کند که یکی از این مشکلات، بیماری قلبی است.

فشارخون بالا بسیار شایع است و در طول چند سال ایجاد می‌شود. این بیماری معمولا هیچ علامتی ندارد اما در این شرایط نیز می‌تواند موجب آسیب به رگ‌های خونی و اندام‌ها به‌خصوص مغز، قلب، چشم‌ها و کلیه‌ها شود. به همین دلیل مهم است بدانید چه عواملی خطر ابتلا به فشار خون را افزایش می‌دهند و تا جایی که می‌توانید از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنید. در ادامه با این عوامل آشنا می‌شوید.

عوامل خطر ابتلا به فشارخون

تعدادی از عوامل و متغیرها می‌توانند احتمال ابتلای شما به فشارخون را افزایش دهند. درک این عوامل خطر می‌تواند به شما کمک کند که از میزان احتمال ابتلای خود به فشارخون آگاه باشید. برخی از این عوامل خطر با این موضوع در ارتباط است که شما چه کسی هستید و برخی دیگر از عوامل خطر نیز عواملی هستند که بیشتر با سبک زندگی شما در ارتباط‌اند و قابل اصلاح هستند. در ادامه با این عوامل خطر بیشتر آشنا می‌شوید. برای مشاوره پزشکی تلفنی رایگان کلیک کنید.

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/10/CTA-Mobile2.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/10/001.png”]

 

عوامل خطر غیرقابل تغییر

عوامل خطر ارثی و فیزیکی رایج ابتلا به فشارخون شامل موارد زیر می‌شوند:

 • سابقه خانوادگی: اگر والدین یا سایر خویشاوندان شما به فشارخون دچار باشند، احتمال ابتلای شما به این بیماری نیز افزایش می‌یابد.
 • سن: هرچه سن شما بیشتر باشد احتمال ابتلای شما به فشارخون بیشتر می‌شود. با افزایش سن، رگ‌های خونی ما به‌تدریج، بخشی از خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد که این مسئله می‌تواند موجب افزایش فشارخون شود. بااین‌حال، کودکان نیز ممکن است به فشارخون مبتلا شوند.
 • جنسیت: تا سن 64 سالگی، مردان بیشتر از زنان در معرض ابتلا به فشارخون قرار دارند اما در سن 65 سالگی و بالاتر، زنان بیشتر از مردان در معرض فشارخون بالا هستند.
 • نژاد: آفریقایی- آمریکایی‌ها بیشتر از افراد با هر پیشینه نژادی دیگری پ به فشارخون بالا مبتلا می‌شوند. همچنین، این بیماری در آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار شدیدتر است و برخی از داروها در درمان فشارخون بالا در سیاه‌پوستان کمتر موثر است.
 • بیماری مزمن کلیه (CKD): فشارخون بالا ممکن است درنتیجه بیماری کلیوی رخ دهد و ابتلا به فشارخون بالا ممکن است باعث آسیب بیشتر به کلیه شود. برای مشاوره تلفنی پزشکی به صورت رایگان با کلبه سلامتی تماس بگیرید.

عوامل خطر قابل‌تغییر

عوامل خطر قابل‌تغییر، عواملی هستند که می‌توانید برای پیشگیری از فشارخون بالا و مدیریت آن‌ها اقداماتی را انجام دهید. این عوامل شامل موارد زیر هستند:

 • نداشتن فعالیت بدنی: نداشتن فعالیت بدنی یکی از عوامل مرتبط با سبک زندگی است که خطر ابتلا به فشارخون را افزایش می‌دهد. فعالیت بدنی به‌طورکلی برای قلب و سیستم گردش خون عالی است و فشارخون نیز از این قاعده مستثنا نیست.
 • رژیم غذایی ناسالم به‌ویژه رژیم غذایی سرشار از نمک: تغذیه مناسب برای سلامتی بسیار حیاتی است. رژیم غذایی‌ای که حاوی میزان زیادی نمک و همچنین کالری، چربی اشباع‌شده و ترانس و قند است با خطر بیشتری برای فشارخون بالا همراه است. از سوی دیگر، انتخاب غذاهای سالم می‌تواند به کاهش فشارخون کمک کند.
 • اضافه‌وزن یا چاقی: وزن زیاد، فشار زیادی را به قلب و سیستم گردش خون اضافه می‌کند که این مسئله می‌تواند مشکلات جدی‌ای را برای سلامتی ایجاد کند. اضافه‌وزن یا چاقی می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت و فشارخون بالا را نیز افزایش دهد.

 

 • مصرف بیش‌ازحد الکل: مصرف زیاد و منظم الکل می‌تواند مشکلات متعددی برای سلامتی ایجاد کند و برای مثال، منجر به نارسایی قلبی، سکته مغزی و ضربان قلب نامنظم (آریتمی) شود. این مسئله می‌تواند فشارخون شما را به طرز چشمگیری افزایش دهد و همچنین شما را در معرض خطر سرطان، چاقی، اعتیاد به الکل، خودکشی و تصادفات قرار دهد.
 • آپنه خواب: آپنه انسدادی خواب می‌تواند خطر ابتلا به فشارخون را افزایش دهد و در افرادی شایع است که دچار فشارخون مقاوم به درمان هستند.
 • چربی خون بالا: بیش از نیمی از افراد مبتلا به فشارخون به چربی خون بالا نیز دچار هستند.
 • دیابت: بیشتر افراد مبتلا به دیابت، فشارخون بالا نیز دارند.
 • استعمال دخانیات: مصرف تنباکو می‌تواند موجب افزایش موقت فشارخون شود و در آسیب به شریان‌ها نقش داشته باشد. از سوی دیگر، قرار گرفتن در معرض دود سیگار نیز خطر بیماری قلبی را در افراد غیر سیگاری افزایش می‌دهد.
 • استرس: استرس بیش‌ازحد می‌تواند خطر ابتلا به فشارخون را افزایش دهد. از سوی دیگر، استرس می‌تواند در عادات رفتاری ناسالم مثل رژیم غذایی نامناسب، کم‌تحرکی و مصرف تنباکو یا نوشیدن بیش‌ازحد الکل نقش داشته باشد. وضعیت اجتماعی اقتصادی و استرس روانی اجتماعی نیز می‌تواند برآورده کردن نیازهای اولیه زندگی، دسترسی به دارو، ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی و توانایی داشتن سبک زندگی سالم را تحت تاثیر قرار دهد.

پیشگیری از ابتلا به فشارخون

اگر عوامل خطر ابتلا به فشارخون را دارید می‌توانید با رعایت برخی نکات، احتمال ابتلای خود به بیماری را کاهش دهید. در ادامه با این نکات آشنا می‌شوید.

غذاهای سالم را به رژیم غذایی خود اضافه کنید

مهم است که در رژیم غذایی خود گیاهان مفید را بگنجانید. سعی کنید روزانه بیش از هفت وعده میوه و سبزیجات مصرف کنید. سپس به مدت دو هفته، هر روز یک وعده میوه و سبزیجات بیشتر مصرف کنید. هدف از این رژیم غذایی این است که روزانه 10 وعده میوه و سبزیجات مصرف کنید.

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/10/Banner4-1.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/10/Banner4.png”]

طرز فکر خود را در مورد شام تنظیم کنید

به‌جای اینکه گوشت، غذای اصلی شما برای شام باشد، سبزیجات را به‌عنوان شام مصرف کنید. درواقع، یک سالاد بزرگ به همراه کمی گوشت را برای شام در نظر بگیرید.

مصرف قند را کم کنید

غذاهای شیرین شده با شکر، ازجمله ماست‌های طعم‌دار، غلات و نوشابه‌های گازدار را کمتر مصرف کنید. از سوی دیگر، غذاهای بسته‌بندی‌شده، قند پنهان دارند. بنابراین، قبل از خرید این غذاها، برچسب آن‌ها را بررسی کنید.

وزن خود را کاهش دهید

نسبت به کالری روزانه معمول خود، هر روز 500 کالری کمتر مصرف کنید. سپس فعالیت بدنی خود را افزایش دهید. سعی کنید پنج روز در هفته ورزش کنید.

فشارخون خود را به‌طور منظم کنترل کنید

بهترین راه برای پیشگیری از عوارض فشارخون، تشخیص زودهنگام آن است. برای اندازه‌گیری فشارخون می‌توانید به مطب پزشک مراجعه کنید یا یک دستگاه اندازه‌گیری فشارخون تهیه کنید و فشارخون خود را در خانه اندازه بگیرید.

اگر در رابطه با عوامل خطر ابتلا به فشارخون و نحوه پیشگیری از این بیماری نیاز به اطلاعات بیشتری دارید می‌توانید با پزشکان مجموعه کلبه سلامتی نیز صحبت کنید. شما می‌توانید هرگونه سوال یا نگرانی خود را با پزشکان این مجموعه در میان بگذارید و به‌این‌ترتیب در مورد وضعیت سلامتی خود اطلاعات بیشتری کسب کنید. برای مشاوره رایگان پزشکی تماس بگیرید.

درنهایت، فشارخون بیماری‌ای به‌شدت آسیب‌زننده است که در ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و سایر بیماری‌ها نقش دارد. عوامل خطر ابتلا به فشارخون شامل شرایط سلامتی، سبک زندگی و سابقه خانوادگی می‌شوند. برخی از این عوامل خطر را نمی‌توان کنترل کرد اما می‌توانید با تغییر عوامل خطر قابل اصلاح، اقداماتی را برای کاهش احتمال ابتلا به فشارخون انجام دهید. در این صورت، می‌توانید از عوارض نامطلوب بیماری فشارخون نیز پیشگیری کنید و درنتیجه کیفیت زندگی خود را بهبود ببخشید.

 • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید