1. خانه
 2. مشاوره کلیه و مجرای ادراری
مشاوره کلیه و مجرای ادراری

مشاوره کلیه و مجرای ادراری

 • 9 تیر 779
 • 0 لایک
 • 1488 بازدید
 • 0 دیدگاه

متخصص اورولوژی چه کار میکند؟

اورولوژی رشته پزشکی است که با بیماری‌ها و اختلالات دستگاه ادراری زن و مرد در ارتباط است. اورولوژیست‌ها پزشکانی هستند که در درمان بیماری‌ها و شرایطی که بر سیستم ادراری تأثیر می‌گذارد، از جمله مثانه، کلیه، حالب، مجرای ادراری و غدد فوق کلیوی تخصص دارند. در مردان، آنها تمام بیماری‌های مربوط به آلت تناسلی، پروستات، اپیدیدیم، وزیکول‌های منی و بیضه‌ها را درمان می‌کنند. دکتر اورولوژیست همچنین در صورت نیاز برای از بین بردن سرطان یا انسداد مجاری ادراری جراحی‌های لازم را انجام می‌دهد.

چه زمانی باید به دکتر اورولوژیست مراجعه کرد؟

برای همه مشکلات خفیف ادراری مانند عفونت مجاری ادراری (UTI) تا بیماری‌های شدید مانند سرطان می‌توانید با اورولوژیست مشورت کنید زیرا وی مشاوره کلیه و مجرای ادراری مورد نیاز را به بیمار ارائه می‌دهد. در اغلب موارد، اگر علائم شما به مدت طولانی ادامه پیدا کرد یا بهبود نیافت، پزشک اصلی شما را به اورولوژیست یا مشاوره کلیه و مجرای ادراری ارجاع می‌دهد.

 

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ title=”مشاوره پزشکی رایگان” image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/01/banner-img.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/01/banner-img.png” btname=”ثبت درخواست” color_titel=”#FF0000″ color_bt_text=”#fff” color_bg_text=”#00FF00″ align_m=”right” align=”center”]

 

 

علائم مشکلات اورولوژیکی

در زیر لیستی از علائم اشاره شده است که نشان می‌دهد شما در دستگاه ادراری مشکل دارید و باید به دکتر اورولوژیست یا متخصص کلیه مراجعه کنید.

 • وجود خون در ادرار، وضعیتی که هماچوری نیز نامیده می‌شود
 • نیاز مکرر به ادرار فوری
 • احساس سوزش یا درد در هنگام ادرار کردن
 • مشکل در ادرار کردن
 • اگر در قسمت پایین کمر، لگن یا پهلوها احساس درد می‌کنید
 • نشت ادرار
 • جریان ضعیف ادرار، دریبل

اگر مرد هستید و علائم زیر را دارید، باید به مشاوره کلیه و مجرای ادراری، متخصص اورولوژی یا پزشک کلیه مراجعه کنید.

 • کاهش میل جنسی
 • وجود توده در یکی از بیضه‌ها
 • مشکل در نعوظ و حفظ نعوظ

از مشاوره کلیه و مجرای ادراری خود چه انتظاری باید داشت؟

معمولاً مشاوره کلیه و مجرای ادراری در مورد وضعیت شما از پزشک ارجاع کننده یادداشت می‌گیرد. حتی با وجود انجام معاینه فیزی توسط پزشک قبلی، مشاوره کلیه و مجرای ادراری سابقه پزشکی بیمار را بررسی کرده و معاینه فیزیکی را دوباره انجام می‌دهد. برخی از آزمایشاتی که ممکن است متخصص اورولوژی شما انجام دهد عبارتند از:

 • اولین کاری که باید انجام داد، پیدا کردن مشکل و علت اصلی است. این کار با آزمایش‌های تصویربرداری مانند اسکن MRI، سونوگرافی یا سی تی اسکن انجام می‌شود.
 • سیستوسکوپی، یک روش تصویربرداری پزشکی است که پزشک را قادر می‌سازد داخل دستگاه ادراری را با سیستوسکوپ بررسی کند. سیستوسکوپی همچنین می‌تواند برای جمع آوری نمونه‌های بافتی برای آزمایش استفاده شود.
 • آزمایش اولیه ادرار برای بررسی وجود باکتری یا سایر علائم بیماری.
 • بیوپسی
 • آزمایش اورودینامیکی برای تعیین سرعت خروج ادرار از بدن، مقدار ادراری که بعد از تخلیه مثانه در مثانه باقی می‌ماند و فشار در مثانه.

پس از تشخیص، بسته به شرایط می‌توان از روش‌های مختلف درمانی استفاده کرد. این می‌تواند مدیریت پزشکی و جراحی نیز باشد. متخصص ارولوژی یا مشاوره کلیه و مجرای ادراری شما داروهای زیر را برای درمان تجویز می‌کند.

 • آنتی بیوتیک‌ها برای درمان عفونت
 • درمان هورمونی سرطان پروستات
 • داروهایی که بر روی ماهیچه صاف مثانه برای بی اختیاری ادرار اثر می‌کنند
 • داروهای شیمی درمانی برای سرطان
 • مهار کننده‌های PDE5 مانند سیالیس یا تادالافیل برای اختلال نعوظ

اگر برای درمان نیاز به انجام جراحی خاصی باشد، ممکن است جراحی‌ها شامل جراحی باز، لاپاراسکوپی و لیزر درمانی باشد. روش‌های جراحی برای برداشتن تومورها، سنگ کلیه، قسمت‌هایی از کلیه، تنگی در مجرای ادرار و پیوند کلیه انجام می‌شود. مشاوره کلیه و مجرای ادراری همچنین مسئول انجام وازکتومی (یک عمل جراحی برای جلوگیری از باروری دائمی در مردان) هستند. بیماری‌های شایع که توسط متخصص اورولوژی و مشاوره کلیه و مجرای ادراری درمان می‌شوند عبارت‌اند از:

بسیاری از بیماری‌ها و اختلالات اورولوژی وجود دارد که متخصصان اورولوژی آنها را درمان می‌کنند. این بیماری‌ها می‌توانند بدون توجه به سن، هر فردی را درگیر کنند. به طور کلی، بیماری‌های اورولوژیک بر روی دستگاه ادراری و اندام‌های تولید مثل در مردان و دستگاه ادراری در زنان تأثیر می‌گذارد. در مردان، اورولوژیست‌ها موارد زیر را درمان می‌کنند:

 • سرطان‌های پروستات، کلیه‌ها، مثانه، آلت تناسلی، بیضه‌ها و غدد فوق کلیوی
 • بزرگ شدن غده پروستات یا پروستاتیت
 • اختلال در نعوظ
 • ناباروری
 • سندرم مثانه دردناک یا سیستیت بینابینی
 • بیماری‌های کلیوی و سنگ کلیه
 • عفونت‌های دستگاه ادراری (UTIs)
 • واریکوسل یا بزرگ شدن وریدهای کیسه بیضه
 • بیماری پیرونی: در این بیماری، یک لایه فیبری از بافت اسکار در زیر پوست آلت تناسلی ایجاد می‌شود که منجر به خم شدن اندام می‌شود.

برخی از شرایط خاص زنان که متخصصان اورولوژی درمان می‌کنند عبارتند از:

 • افتادگی مثانه، حالتی که در آن مثانه به داخل واژن برآمده می‌شود. زمانی اتفاق می‌افتد که بافت حمایتی بین مثانه و دیواره واژن ضعیف و کشیده شده باشد.
 • سرطان‌های مثانه، کلیه‌ها و غدد فوق کلیوی
 • بی اختیاری ادرار: اگرچه این بیماری بر هر دو جنس تأثیر می‌گذارد، اما در بین زنان شایع تر است.
 • این یکی دیگر از شرایطی است که زنان بیشتر مستعد ابتلا به آن هستند. عفونت‌های ادراری عفونت‌هایی هستند که می‌توانند هر قسمت از سیستم ادراری مانند مثانه، کلیه‌ها یا مجرای ادراری را تحت تاثیر قرار دهند.
 • سایر بیماری‌های رایج شامل سیستیت بینابینی، سنگ کلیه و مثانه بیش فعال است.

در مورد کودکان، اورولوژیست‌ها خیس شدن رختخواب، بیضه‌های تشگیل نشده، انسداد و سایر مسائل مربوط به مجاری ادراری را درمان می‌کنند.

چگونه مشاوره کلیه و مجرای ادراری مناسب را پیدا کنیم؟

در بیشتر موارد، پزشک مراقبت‌های اولیه شما را به یک اورولوژیست یا مشاوره کلیه و مجرای ادراری خوب ارجاع می‌دهد. یک متخصص اورولوژی و مشاوره کلیه و مجرای ادراری خوب بیماری موردنظر را درمان می‌کند و همچنین شما را راهنمایی می‌کند که برای اطمینان از سلامت دستگاه ادراری چه باید کرد. بنابراین، شما باید کسی را پیدا کنید که برای شما بهترین است. در اینجا برخی از عواملی است که باید در نظر بگیرید، آورده شده است.

1) با مراجع به متخصص شروع کنید

بسته به شرایط شما، پزشک مراقبت اولیه، همانطور که گفته شد، شما را به اورولوژیست یا مشاوره کلیه و مجرای ادراری ارجاع می‌دهد. آنها باید بتوانند شما را از بهترین متخصصان اورولوژی در ناحیه شما یا فردی که قبلاً می‌شناسند و با او کار کرده‌اند، مطلع کنند. علاوه بر این، صحبت با خانواده و دوستان در مورد آن نیز می‌تواند در یافتن بهترین مشاوره کلیه و مجرای ادراری مفید باشد. داشتن توصیه‌های زیاد می‌تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که کدام متخصص و مشاور مناسب شماست.

2) از سابقه و کارنامه کاری آنها مطلع شوید

پس از تهیه لیستی از متخصصان اورولوژی، باید در مورد آنها تحقیق کنید. از تجربه و مهارت‌های آنها مطلع شوید. یک فاکتور حیاتی که قبل از انتخاب هر متخصص اورولوژی باید مورد توجه قرار گیرد، مجوز هیئت مدیره آنها است.

این به شما ایده‌ای در مورد آموزش‌هایی که آنها گذرانده‌اند و اینکه آیا آنها تخصص لازم برای ارائه خدمات اورولوژی و مشاوره کلیه و مجرای ادراری را دارند، می‌دهد. همچنین ضروری است که تأیید شود که متخصص اورولوژی هرگز در هیچ گونه ادعای سوء رفتار یا اقدامات انضباطی مشارکت نداشته است. همچنین می‌توانید در مورد دانشکده پزشکی و بیمارستان آموزشی آنها تحقیقات عمیق تری انجام دهید.

3) تجربه متخصص و مشاور را در نظر بگیرید

هنگام انتخاب مشاوره کلیه و مجاری ادراری، توجه به تجربه آنها ضروری است. یک متخصص و مشاوره ارولوژی مجرب اطمینان می‌دهد که روش انجام شده برای درمان بیماری نتیجه مطلوب را به همراه دارد.

می‌توانید از آنها در مورد تعداد بیمارانی که با شرایط شما درمان کرده‌اند، سوالاتی بپرسید. اگر آنها در مورد روش خاصی که برای درمان انجام می‌دهند به شما بگویند، ممکن است از میزان ایمنی و عوارض ناشی از آن نیز سوالاتی ذهن شما را مشغول کند. اورولوژیست شما باید بتواند در صورت مواجهه با عوارض و خطرات مربوط به بیماران قبلی خود، جزئیات را برای شما توضیح دهد. متخصصان اورولوژی و مشاوره کلیه و مجاری ادراری مجرب می‌توانند با شناسایی سریع و مدیریت آنها از عوارض جراحی جلوگیری کنند.

4) در نظر گرفتن جنسیت متخصص اورولوژیست می‌تواند مفید باشد

متخصص اورولوژی باید شرایط شما را به طور کامل درک کند. بنابراین، باید اطلاعات شخصی خود را آشکارا با آنها در میان بگذارید. از آنجا که متخصصان اورولوژی می‌توانند در شرایط خاص مردان و زنان تخصص داشته باشند، می‌توانید بر اساس آن انتخاب کنید. بهتر است از متخصص اورولوژی در مورد آموزش و تجربه مربوط به وضعیت و جنسیت خود سوال کنید.

5) از کیفیت مراقبت‌های ارائه شده در بیمارستان مطلع شوید

بیمارستانی که مراقبت‌های با کیفیتی به بیماران خود ارائه می‌دهد، احتمال عوارض کمتری دارد. بنابراین، بررسی کیفیت بیمارستانی که متخصص اورولوژی یا مشاوره کلیه و مجاری ادراری در آن بیماران را درمان می‌کند، بسیار مهم است.

پس از درمان، ممکن است مجبور شوید برای پیگیری و بررسی‌های بعد از درمان به محل مراجعه کنید. بنابراین، بهتر است بیمارستانی را انتخاب کنید که در نزدیکی شما قرار دارد. این فاصله نباید شما را از مراجعه به اورولوژیست در مواقع ضروری دلسرد کند.

6) سبک ارتباطی آنها را ارزیابی کنید

مشاوره کلیه و مجاری ادراری و یا متخصص اورولوژی را انتخاب کنید که می‌توانید با او راحت در مورد شرایط خود صحبت کنید. متخصص اورولوژی شما باید بتواند شما را در مورد هر آنچه که باید در مورد این بیماری، روش‌های قبل از درمان و پس از درمان و پیشگیری از آن بدانید را به شما اطلاع دهد.

وقتی با مشاوره کلیه و مجاری ادراری ملاقات می‌کنید، از آنها سوال بپرسید و ببینید آیا از سوالات شما استقبال می‌کنند یا خیر. همچنین به این موضوع توجه توجه داشته باشید که آیا آنها پاسخ‌هایی را ارائه می‌دهند که می‌توانید به راحتی آنها را درک کنید یا خیر. یک اورولوژیست پیدا کنید که واقعاً علاقه مند به درک شما و وضعیت شما باشد، که ترجیحات درمان شما را در نظر بگیرد و به تصمیمات شما احترام بگذارد.

 

 

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ title=”مشاوره پزشکی تلفنی” image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/01/banner-img.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/01/banner-img.png” btname=”ثبت درخواست” color_titel=”#FF0000″ color_bt_text=”#fff” color_bg_text=”#00FF00″ align_m=”right” align=”center”]

 

 

7) نظرسنجی‌های مربوط به رضایت بیماران را انجام دهید

امروزه یافتن نظرات درباره پزشکان بسیار آسان است. بسیاری از وب سایت‌ها می‌توانند به شما در بررسی نظرسنجی مشاوره کلیه و مجاری ادراری  یا حتی متخصصان اورولوژی موجود در لیست و همچنین رتبه بندی آنها کمک کنند. با استفاده از این ارزیابی شما بینش بهتری در مورد نحوه عمل پزشک متخصص اورولوژی خواهید داشت.

شما می‌توانید بسیاری از نظرسنجی‌های مربوط به رضایت بیماران را بیابید، جایی که افراد در مورد تجربه خود در رزرو نوبت، زمان انتظار، محیط دفتر و خوش برخوردی پرسنل صحبت می‌کنند. با خواندن آنچه دیگران نوشته‌اند، شما این ایده را دریافت خواهید کرد که بیماران چقدر به پزشک اعتماد دارند، زمانی را که با بیماران خود می‌گذرانند به چه صورت است و چگونه به سوالات پاسخ می‌دهند.

8) پوشش بیمه‌ای

ایده خوبی است که در مورد طرح بیمه‌ای که آنها قبول می‌کنند با پزشک خود مشورت کنید. پوشش بیمه‌ای شما یک امر عملی است. برای دریافت بهترین مزایای بیمه و پرداخت کمترین هزینه از جیب خود برای مراقبت‌های لازم، ممکن است نیاز باشد یک متخصص اورولوژی را انتخاب کنید که در پوشش بیمه شما قرار دارند. هنگام انتخاب اورولوژیست برای خود، فراموش نکنید که باید مدارک، تجربه، نتایج و کیفیت بیمارستان را در نظر بگیرید.

به احتمال زیاد متخصص اورولوژی یا مشاوره کلیه و مجاری ادراری شما انواع بیمه را قبول نمی‌کند. بنابراین، قبل از اینکه به جستجوی خود ادامه دهید، باید برنامه‌ها و بیمه‌هایی را که پوشش می‌دهند را بررسی کنید. اگر لیست بلندی از پزشکان دارید، این می‌تواند راهی عالی برای محدود کردن آن باشد. علاوه بر این، اگر از نوع پوشش خود مطمئن نیستید، بهتر است جزئیات را از شرکت بیمه خود دریافت کنید.

 • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید