1. خانه
 2. عوارض نوشیدنی‌های قندی
عوارض نوشیدنی‌های قندی

عوارض نوشیدنی‌های قندی

 • 28 مهر 779
 • 0 لایک
 • 649 بازدید
 • 0 دیدگاه

هیچ چیز نمی‌تواند مانند یک لیوان آبمیوه، نوشابه یا چای شیرین طعم مطبوعی داشته باشد و درعین‌حال، تشنگی را برطرف کند. اگرچه این نوشیدنی‌ها در همان لحظه نوشیدن طعم بسیار خوبی دارند اما درعین‌حال، با خطرات بسیار زیادی برای سلامتی نیز همراه هستند. محققان سال‌هاست که بر روی اثرات نوشیدنی‌های قندی بر سلامت تحقیق می‌کنند و در این مورد به عوارض شناخته‌شده مستندی دست پیدا کرده‌اند. اگرچه نوشیدن نوشابه یا آبمیوه به‌صورت گاه‌به‌گاه نمی‌تواند به سلامت عمومی شما آسیب برساند اما مصرف بیش‌ازحد نوشیدنی‌های قندی می‌تواند با پیامدهای مختلفی برای سلامتی شما همراه باشد. در ادامه با مهم‌ترین عوارض نوشیدنی‌های قندی آشنا می‌شوید.

چاقی

نوشیدنی‌های پرکالری بیشتر از غذاهای جامد در افزایش وزن نقش دارند، زیرا بدن کالری‌های نوشیدنی را با کاهش دریافت کالری از دیگر غذاها به‌صورت کامل جبران نمی‌کند. مطالعات نشان می‌دهند بزرگسالانی که روزانه یک یا بیشتر از یک نوشیدنی قندی می‌نوشند 27 درصد بیشتر از افرادی که این نوشیدنی‌ها را مصرف نمی‌کنند در معرض خطر چاقی قرار دارند. از سوی دیگر، چاقی می‌تواند موجب بیماری‌ها و مشکلات سلامتی متعددی شود و درنهایت کیفیت زندگی شما را کاهش دهد.

 

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/12.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/5.png”]

 

دیابت

افرادی که به‌صورت منظم یک یا دو لیوان یا بیشتر از این در طول روز نوشیدنی قندی مصرف می‌کنند 26 درصد بیشتر از افرادی که به‌ندرت، این نوشیدنی‌ها را مصرف می‌کنند در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع دو قرار دارند. خطر ابتلا به دیابت نوع دو در اثر مصرف نوشیدنی‌های قندی در بزرگسالان جوان بیشتر نیز هست. اگر نگران ابتلا به دیابت هستید می‌توانید در این زمینه، مشاوره تلفنی پزشکی دریافت کنید و به‌این‌ترتیب، به‌سرعت و به‌راحتی با پزشک متخصص در مورد وضعیت سلامتی خود صحبت کنید.

بیماری کبدی

وقتی نوشیدنی‌ای مملو از قند را مصرف می‌کنیم، کبد خود را به‌شدت تحت‌فشار قرار می‌دهیم. بر طبق مطالعات افزایش مصرف قند به شکل شیره ذرت ارتباط مستقیمی با افزایش نرخ بیماری و نارسایی کبد دارد. هر نوع قندی درنهایت می‌تواند چنین آسیبی را به کبد شما برساند. در مطالعات دیگری نشان داده شده است که هر نوع قندی می‌تواند منجر به بیماری کبد چرب غیرالکلی شود و وقتی مقدار زیادی قند را از طریق نوشیدنی‌های ورزشی، آبمیوه یا نوشابه دریافت می‌کنید، کبد شما ممکن است فورا آسیب ببیند.

 

 

بنابراین، اگر می‌خواهید غیر از آب، نوشیدنی دیگری بنوشید، نوشیدنی‌ای بدون قند را انتخاب کنید. برای مثال، می‌توانید قهوه تلخ یا چای سیاه بنوشید تا از عوارض نوشیدنی‌های قندی برای سلامتی خود جلوگیری کنید. ازنظر محققان، سالم‌ترین نوشیدنی‌های جایگزین برای نوشیدنی‌های قندی شامل موارد زیر می‌شوند:

 • قهوه
 • آب
 • اسموتی‌ها
 • چای زردچوبه (شیر طلایی)
 • قهوه پروتئینی
 • چای سبز
 • شیر
 • آب گازدار
 • آب گیلاس ترش
 • لاته چغندر
 • چای زنجبیلی
 • آب سبزیجات
 • نوشیدنی‌های پروتئینی

بیماری قلبی

هرچقدر دانش ما در مورد کارهایی که قند با بدن ما می‌کند بیشتر می‌شود، به نحوه ارتباط میان نوشیدنی‌های قندی و بیماری‌های قلبی، بیشتر پی می‌بریم. بر اساس مطالعات، افزایش مصرف نوشیدنی‌های قندی رابطه مستقیمی با مشکلات قلبی دارد و این مسئله به‌ویژه در کودکان مشهود است. نوشیدن بیش‌ازحد نوشیدنی‌های قندی می‌تواند هم در بزرگسالان و هم در کودکان موجب تجمع چربی و درنتیجه افزایش مشکلات قلبی شود.

مطالعات نشان می‌دهند چربی احشایی می‌تواند موجب مقاومت به انسولین و دیابت نوع دو شود که این مسئله با انواع نابهنجاری‌های قلبی عروقی همراه است. بنابراین، اگر می‌خواهید قلبی قوی و سالم داشته باشید، مهم است که از نوشیدن بیش‌ازاندازه نوشیدنی‌های قندی اجتناب کنید.

 

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/12.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/5.png”]

 

مقاومت به لپتین

لپتین‌ها شامل چندین ماده شیمیایی می‌شوند که سوخت‌وساز، سیستم ایمنی و موارد دیگری را در بدن عادی می‌کنند. وقتی افراد دچار چاقی می‌شوند، در تولید و پردازش لپتین‌ها با مشکل مواجه می‌شوند و این مسئله می‌تواند طیف گسترده‌ای از مشکلات را برای این افراد به همراه داشته باشد. یکی از علل اصلی مقاومت به لپتین، مصرف بیش‌ازاندازه نوشیدنی‌های قندی است.

مطالعات نشان می‌دهند درحالی‌که مصرف بیش‌ازاندازه نوشیدنی‌های قندی می‌تواند موجب مقاومت به لپتین شود، رژیم غذایی بدون قند می‌تواند این وضعیت را معکوس کند. بنابراین، اگر نمی‌توانید مصرف نوشیدنی‌های قندی را کنار بگذارید لازم است بدانید که با ادامه این کار می‌توانید در معرض خطر ابتلا به مشکلات کشنده‌ای مثل اختلالات متابولیک، اختلالات تیروئید و سایر عوارض قرار بگیرید. بنابراین، اگر نوشیدنی‌های قندی زیادی می‌نوشید مهم است که ازنظر ابتلا به بیماری‌ها نیز موردبررسی قرار گیرید که می‌توانید در این زمینه از مجموعه کلبه سلامتی مشاوره پزشکی رایگان دریافت کنید.

اعتیاد به قند

اگر نمی‌توانید قهوه را بدون قند اضافه بنوشید یا نمی‌توانید مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا را کنار بگذارید ممکن است به عارضه ذهنی خطرناکی ناشی از نوشیدنی‌های قندی دچار باشید. مصرف نوشیدنی‌های مملو از قند می‌تواند موجب ترشح دوپامین‌ها شود و اثری تحریک‌کننده و اعتیادآور را ایجاد کند که رفع آن می‌تواند بسیار مشکل باشد. بر طبق مطالعات، نوشیدنی‌های قندی می‌توانند اعتیادآور باشند و موجب اعتیاد به قند شوند. همین مسئله می‌تواند موجب شود که افراد در معرض خطر چاقی و سایر عوارض منفی قرار گیرند.

اعتیاد به قند آن‌قدر قوی است که تحقیقات نشان می‌دهند برای ترک آن، مشاوره و تجویز انواع دارو ضروری است. بنابراین، اگر می‌خواهید دچار اعتیاد به قند نشوید، مهم است که برای رفع تشنگی، نوشیدنی سالمی را انتخاب کنید. همچنین، اگر حس می‌کنید این کار برای شما دشوار است می‌توانید از مشاوره پزشکی تلفنی رایگان مجموعه کلبه سلامتی استفاده کنید و به‌این‌ترتیب، با کمک پزشک متخصص، رژیم غذایی سالمی را انتخاب کنید.

 

 

خطر ابتلا به سرطان پانکراس

بدن ما به‌صورت مداوم، سختی‌های مختلفی را متحمل می‌شود. بنابراین، چرا ما با مصرف نوشیدنی‌های قندی، بدنمان را تحت‌فشار بیشتری قرار می‌دهیم؟ وقتی پانکراس یا لوزالمعده سعی می‌کند تمام قندی که به سمتش می‌ریزیم را پردازش کند، بار بسیار سنگینی را متحمل می‌شود. به همین دلیل، مصرف بیش‌ازاندازه نوشیدنی‌های قندی می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پانکراس را افزایش دهد.

پوسیدگی دندان

محققان در یک مطالعه، تاثیر نوشابه، عسل، شیر گاو، شیر انسان و ساکارز را بر پوسیدگی دندان بررسی کردند. نتیجه این مطالعه نشان داد نوشابه و ساکارز باعث طیف وسیعی از آسیب‌های پوسیدگی در دندان‌ها می‌شود.ازآنجایی‌که در بسیاری از نوشیدنی‌های قندی، ساکارز وجود دارد ما با مصرف این نوشیدنی‌ها، دندان‌هایمان را دائما در معرض خطر پوسیدگی قرار می‌دهیم.

مطالعات دیگر نیز ارتباط واضحی را میان مصرف قند و تخریب دندان‌ها نشان داده‌اند. بنابراین، اگر نمی‌خواهید که دائما برای ترمیم خرابی‌های دندانتان به دندانپزشک مراجعه کنید و از سوی دیگر، اگر می‌خواهید سلامت دهان و دندانتان را تضمین کنید، مهم است که از مصرف نوشیدنی‌های قندی اجتناب کنید. همچنین، اگر در این مورد به اطلاعات بیشتری نیاز دارید می‌توانید از مشاوره تلفنی پزشکی رایگان مجموعه کلبه سلامتی استفاده کنید و با پزشک متخصص در مورد وضعیت سلامتی خود مشورت کنید.

 

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/10.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/7.png”]

 

نقرس

اگرچه ما اغلب فکر می‌کنیم که مصرف بیش‌ازاندازه نمک موجب نقرس می‌شود، نباید تصور کنیم که نوشیدنی‌های قندی با این عارضه خطرناک ارتباطی ندارند. مطالعات ثابت کرده‌اند که میان افزایش مصرف فروکتوز و ابتلا به نقرس، ارتباط وجود دارد. بنابراین، اگر بیش‌ازاندازه آبمیوه یا اسموتی می‌نوشید ممکن است بیش از آنچه بدنتان نیاز دارد فروکتوز دریافت کنید و درنتیجه احتمال دارد به نقرس مبتلا شوید.

از سوی دیگر، مطالعات نشان می‌دهند زنان بیشتر در معرض این عارضه ناشی از مصرف نوشیدنی‌های قندی قرار می‌گیرند.بنابراین، اگر می‌خواهید از ابتلا به نقرس پیشگیری کنید، مهم است که هر چیزی را در حد اعتدال مصرف کنید. در غیر این صورت، ممکن است پیامدهای بسیار ناگواری را تجربه کنید و درنتیجه، سلامت خود را به‌شدت در معرض خطر قرار دهید. بنابراین، اگر برای کنار گذاشتن مصرف نوشیدنی‌های قندی با مشکل مواجه هستید می‌توانید از مشاوره پزشکی تلفنی کلبه سلامتی استفاده کنید.

درنهایت، اگرچه ممکن است مصرف نوشیدنی‌های قندی در حال حاضر در حال کاهش باشد اما این نوشیدنی‌ها همچنان یکی از منابع کالری و افزودنی‌های قندی در رژیم غذایی افراد محسوب می‌شوند. نوشیدنی‌های قندی حاوی قند بسیار بالایی هستند و به همین دلیل، مصرف مداوم آن‌ها می‌تواند شما را در معرض ابتلا به بیماری‌ها و مشکلات سلامتی گوناگون قرار دهد. بنابراین، مهم است که مصرف نوشیدنی‌های قندی را کاهش دهید. اگر می‌خواهید در این زمینه اطلاعات بیشتری کسب کنید و از سوی دیگر، در مورد وضعیت سلامتی خود بیشتر بدانید می‌توانید از مشاوره تلفنی پزشکی رایگان مجموعه کلبه سلامتی استفاده کنید و به‌این‌ترتیب، نه‌تنها در وقت خود صرفه‌جویی کنید، بلکه هزینه‌های خود را نیز کاهش دهید.

 • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید