1. خانه
 2. عفونت لوزه را چگونه درمان کنیم؟
عفونت لوزه را چگونه درمان کنیم؟

عفونت لوزه را چگونه درمان کنیم؟

 • 21 مهر 779
 • 0 لایک
 • 785 بازدید
 • 0 دیدگاه

لوزه‌ها دو غده لنفاوی هستند که در دو طرف پشت گلو قرار دارند. آن‌ها مانند یک مکانیسم دفاعی عمل می‌کنند و به پیشگیری از ابتلای بدن به عفونت کمک می‌کنند. وقتی عفونت، خود لوزه‌ها را درگیر می‌کند به آن عفونت لوزه یا تونسیلیت گفته می‌شود. عفونت لوزه می‌تواند در هر سنی ایجاد شود اما بیشتر در کودکی شایع است. در اغلب موارد، پزشکان این مسئله را از سنین پیش‌دبستانی تا نوجوانی تشخیص می‌دهند. علائم عفونت لوزه شامل ورم لوزه‌ها، گلودرد و تب می‌شود.

عوامل بیماری‌زایی که موجب عفونت لوزه‌ها می‌شوند قابل‌انتقال به دیگران هستند و ویروس‌ها و باکتری‌های رایجی می‌توانند آن را ایجاد کنند. یکی از این عوامل بیماری‌زا، باکتری‌های استرپتوکوک هستند که در صورت ابتلا به عفونت ناشی از باکتری‌ها درمان بسیار ضروری است. در غیر این صورت، این مسئله می‌تواند عوارضی جدی به دنبال داشته باشد. تشخیص عفونت لوزه آسان است و علائم آن معمولا پس از گذشت هفت تا 10 روز برطرف می‌شود. در ادامه با عفونت لوزه و درمان آن بیشتر آشنا می‌شوید.

چه عواملی در عفونت لوزه نقش دارند؟

لوزه‌ها خط مقدم دفاع از بدن در برابر عفونت‌ها هستند. آن‌ها با تولید گلبول‌های سفید خون از بدن در برابر عفونت‌ها محافظت می‌کنند. لوزه‌ها با باکتری‌ها و ویروس‌هایی که از طریق دهان و بینی وارد بدن می‌شوند مبارزه می‌کنند. بااین‌حال، خود لوزه‌ها در برابر عفونت‌ها آسیب‌پذیر هستند. برای مثال، ویروسی مانند ویروس سرماخوردگی می‌تواند موجب عفونت لوزه‌ها شود. باکتری‌های استرپتوکوک نیز می‌توانند موجب عفونت لوزه‌ها شوند.

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/10.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/7.png”]

 

علائم عفونت لوزه چیست؟

علائم احتمالی عفونت لوزه عبارت است از:

 • گلودرد شدید
 • مشکل در بلع یا درد در هنگام بلع
 • خش‌دار شدن صدا
 • بوی بد دهان
 • تب
 • لرز
 • گوش‌درد
 • معده درد
 • سردرد
 • سفتی گردن
 • حساسیت فک و گردن به دلیل تورم غدد لنفاوی
 • قرمز و متورم شدن لوزه‌ها
 • وجود لکه‌های زرد یا سفید بر روی لوزه‌ها

کودکان کوچکتر ممکن است در هنگام ابتلا به عفونت لوزه، علائمی مثل افزایش تحریک‌پذیری، کم‌اشتهایی یا بی اشتهایی و ریزش شدید بزاق بدون کنترل را نشان دهند. در صورت مشاهده این علائم می‌توانید با دریافت مشاوره پزشکی تلفنی مجموعه کلبه سلامتی، به‌سرعت با یک پزشک متخصص صحبت کنید.

عفونت لوزه چند نوع است؟

عفونت لوزه می‌تواند به شکل‌های متعددی بروز پیدا کند. عفونت لوزه به‌صورت قابل‌توجهی در کودکان شایع است. درواقع، هر کودکی احتمالا یک بار در زندگی به عفونت لوزه مبتلا می‌شود. اگر علائم این بیماری 10 روز یا کمتر طول بکشد، پزشک آن را عفونت حاد لوزه در نظر می‌گیرد. اگر عفونت لوزه چند بار در سال عود کند یا علائم آن بیشتر از 10 وز طول بکشند پزشک ممکن است عفونت لوزه را عودکننده یا مزمن در نظر بگیرد.

علائم عفونت حاد لوزه معمولا می‌توانند با روش‌های خانگی بهبود پیدا کنند اما در برخی موارد نیز ممکن است استفاده از سایر روش‌های درمان مانند تجویز آنتی‌بیوتیک ضروری باشد. علائم عفونت مزمن لوزه بیشتر از علائم عفونت لوزه حاد طول می‌کشند و در شرایط ابتلا به این نوع عفونت، ممکن است علائم زیر را به‌صورت طولانی‌مدت تجربه کنید:

 • گلودرد
 • بوی بد دهان
 • حساس شدن غدد لنفاوی در گردن

عفونت مزمن لوزه می‌تواند منجر به سنگ لوزه نیز بشود. سنگ لوزه به این معنی است که سلول‌های مرده، بزاق و مواد غذایی در شکاف‌های لوزه جمع می‌شوند و سپس تبدیل به سنگ لوزه می‌شوند. سنگ‌های لوزه می‌توانند خودبه‌خود از بین بروند اما در برخی موارد نیز لازم است پزشک برای برداشتن آن‌ها اقدام کند. درصورتی‌که به عفونت مزمن لوزه مبتلا باشید پزشک در مشاوره تلفنی پزشکی ممکن است برای درمان، جراحی برداشتن لوزه را توصیه کند. درمانی که برای عفونت مکرر لوزه پیشنهاد می‌شود نیز معمولا جراحی است. عفونت عودکننده لوزه معمولا به شکل زیر تعریف می‌شود:

 • ابتلا به گلودرد یا عفونت لوزه حداقل پنج تا هفت بار در یک سال
 • ابتلا به گلودرد یا عفونت لوزه حداقل 5 بار در هر یک از دو سال قبل
 • ابتلا به گلودرد یا عفونت لوزه حداقل سه بار در هر یک از سه سال گذشته

پژوهش‌ها نشان می‌دهند عفونت مزمن یا عودکننده لوزه‌ها معمولا به دلیل وجود بیوفیلم در شکاف‌های لوزه‌ها اتفاق می‌افتد. بیوفیلم‌ها مجموعه‌ای از میکروارگانیسم‌ها هستند که می‌توانند موجب مقاومت آنتی‌بیوتیکی شوند و عفونت‌های مکرر لوزه را ایجاد کنند. ژنتیک نیز می‌تواند در عفونت‌های مکرر لوزه نقش داشته باشد.

چه زمانی لازم است به پزشک مراجعه کنید؟

درصورتی‌که علائم زیر را تجربه می‌کنید لازم است به پزشک مراجعه کنید یا مشاوره پزشکی رایگان دریافت کنید:

 • تب بالاتر از 103 درجه فارنهایت (5/39 درجه سانتی‌گراد)
 • ضعف عضلانی
 • سفتی گردن
 • گلودردی که پس از گذشت دو روز برطرف نمی‌شود

عفونت لوزه در موارد نادر می‌تواند منجر به تورم گلوی شدیدی شود که مشکلات تنفسی را ایجاد کند. اگر این اتفاق بیفتد لازم است فورا کمک پزشکی دریافت کنید. اگرچه برخی از عفونت‌های لوزه بدون درمان برطرف می‌شوند ممکن است در برخی موارد به سایر روش‌های درمان نیاز داشته باشید.

 

عفونت لوزه چگونه تشخیص داده می‌شود؟

برای تشخیص عفونت لوزه، پزشک گلوی شما را معاینه می‌کند. او همچنین ممکن است با استفاده از یک سواب، کشت گلو را انجام دهد. هدف از انجام کشت گلو، تشخیص علت عفونت لوزه است. از سوی دیگر، پزشک در مشاوره تلفنی پزشکی رایگان ممکن است از شما بخواهد که آزمایش شمارش کامل خون را انجام دهید. این آزمایش می‌تواند عامل ویروسی یا باکتریایی عفونت را نشان دهد و درنتیجه به پزشک کمک کند که درمان مناسب را برای شما طرح‌ریزی کند.

عفونت لوزه چگونه درمان می‌شود؟

عفونت خفیف لوزه نیاز به درمان ندارد، به‌خصوص اگر عامل آن ویروسی مانند ویروس سرماخوردگی باشد. برای درمان عفونت‌های شدید لوزه ممکن است از روش‌هایی مثل تجویز آنتی‌بیوتیک یا برداشتن لوزه استفاده شود. علاوه بر این، اگر فردی به دلیل عفونت لوزه دچار کم‌آبی بدن شده باشد ممکن است نیاز به دریافت سرم داشته باشد. برای بهبودی گلودرد نیز ممکن است پزشک داروهای ضددرد تجویز کند. در ادامه با روش‌های درمان عفونت لوزه بیشتر آشنا می‌شوید.

برداشتن لوزه

برای برداشتن لوزه از جراحی استفاده می‌شود. پزشک تنها در صورتی از این روش استفاده می‌کند که شما دچار عفونت مزمن لوزه یا عود مکرر این مسئله باشید. همچنین، اگر عفونت لوزه موجب عوارض شده باشد یا علائم آن بهبود پیدا نکند ممکن است از روش برداشتن لوزه استفاده شود.

اگر در سال اخیر بیش از پنج تا هفت بار به عفونت لوزه یا گلودرد استرپتوکوکی مبتلا شده‌اید ممکن است روش جراحی برای برداشتن لوزه به‌منظور جلوگیری از عود مکرر کمک‌کننده باشد. این جراحی می‌تواند به بهبود مشکلات تنفسی و مشکل در بلع ناشی از عفونت لوزه نیز کمک کند.

از سوی دیگر، لازم است بدانید اگرچه جراحی می‌تواند خطر ابتلا به گلودرد استرپتوکوکی را کاهش دهد اما پس از جراحی همچنان احتمال ابتلای شما به گلودرد استرپتوکوکی و عفونت لوزه وجود دارد. همچنین ممکن است پس از جراحی لوزه‌هایتان دوباره رشد کنند. بااین‌حال، این مسئله در موارد نادری اتفاق می‌افتد. پس از عمل جراحی برداشتن لوزه می‌توانید به خانه برگردید اما بهبودی کامل ممکن است به یک تا دو هفته زمان نیاز داشته باشد.

آنتی‌بیوتیک‌های عفونت لوزه

اگر عامل بیماری‌زای عفونت لوزه، باکتری باشد پزشک در مشاوره پزشکی تلفنی برای درمان عفونت، ممکن است آنتی‌بیوتیک تجویز کند. آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند به بهبودی سریع‌تر علائم کمک کنند اما آن‌ها می‌توانند با خطر مقاومت آنتی‌بیوتیکی نیز همراه باشند و از سوی دیگر، عوارض جانبی ناراحت‌کننده‌ای مثل معده درد را ایجاد کنند. تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها به‌خصوص برای افرادی ضروری است که در معرض خطر عوارض ناشی از عفونت لوزه قرار دارند.

اگر پزشک در مشاوره تلفنی پزشکی بخواهد برای شما آنتی‌بیوتیک تجویز کند احتمالا داروی پنی‌سیلین برای عفونت لوزه ناشی از استرپتوکوک گروه A را تجویز می‌کند. بااین‌حال، اگر به پنی‌سیلین حساسیت داشته باشید، آنتی‌بیوتیک‌های دیگری نیز برای شما در دسترس خواهند بود. به یاد داشته باشید که مصرف کامل آنتی‌بیوتیک‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد. حتی در صورت رفع علائم، اگر آنتی‌بیوتیک‌های خود را طبق دستور پزشک تجویز نکنید، عفونت لوزه ممکن است بدتر شود.

 

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/10/CTA-Mobile.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/10/004-1.png”]

 

روش‌های خانگی درمان عفونت لوزه چیست؟

برای بهبود گلودرد ناشی از عفونت لوزه می‌توانید راهکارهای متعددی را در خانه انجام دهید. در ادامه با این راهکارها آشنا می‌شوید.

 • مایعات زیادی بنوشید.
 • زیاد استراحت کنید.
 • روزی چند بار گلوی خود را با آب‌نمک گرم غرغره کنید.
 • از پاستیل‌های گلو استفاده کنید.
 • بستنی یا مواد غذایی منجمد بخورید.
 • برای مرطوب کردن هوای خانه از دستگاه بخور استفاده کنید.
 • از دود دوری‌کنید.
 • برای کاهش درد و التهاب، داروهایی مانند استامینوفن یا ایبوپروفن مصرف کنید.

برای کودکان خردسال از اسپری‌های گلو به‌جای پاستیل استفاده کنید و همیشه قبل از دادن دارو به فرزندتان با استفاده از مشاوره رایگان پزشکی با پزشک مشورت کنید.

آیا عفونت لوزه مسری است؟

عفونت لوزه مسری نیست اما عواملی که می‌توانند آن را ایجاد کنند ممکن است 24 تا 48 ساعت قبل از بروز علائم به سایر افراد منتقل شوند. این عوامل همچنین می‌توانند تا زمانی که بیماری شما خوب نشده است قابل‌انتقال باشد. پس از گذشت حدود 24 ساعت از مصرف آنتی‌بیوتیک، باکتری یا ویروس نمی‌تواند به دیگران منتقل شود.

اگر فردی که عامل بیماری‌زا در بدن او وجود دارد در نزدیکی شما سرفه یا عطسه کند ممکن است به عفونت لوزه مبتلا شوید. همچنین، اگر جسمی که حاوی عوامل بیماری‌زاست مانند دستگیره در را لمس کنید و سپس دست خود را بینی یا دهان خود بزنید ممکن است به عفونت لوزه مبتلا شوید.

تماس با افراد متعدد می‌تواند احتمال ابتلا به باکتری‌های یا ویروس‌های عامل عفونت لوزه را افزایش دهد. به همین دلیل است که کودکان در سنین مدرسه اغلب به این بیماری مبتلا می‌شوند. بنابراین، اگر خودتان یا فرزندتان علائم عفونت لوزه را دارید در خانه بمانید تا از انتشار بیماری جلوگیری کنید. پس از ابتلا به بیماری، معمولا دو تا چهار روز طول می‌کشد تا علائم بروز پیدا کنند.

عوارض عفونت لوزه چیست؟

اگر آنتی‌بیوتیک‌های خود را به‌صورت کامل مصرف نکنید یا آنتی‌بیوتیک‌ها نتوانند باکتری‌ها را از بین ببرند، ممکن است عوارض عفونت لوزه را تجربه کنید. در ادامه با این عوارض آشنا می‌شوید.

 • آپنه انسدادی خواب: افرادی که دچار عفونت مزمن لوزه می‌شوند ممکن است به آپنه انسدادی خواب دچار شوند. این مسئله زمانی اتفاق می‌افتد که مجاری تنفسی متورم ‌شوند و اجازه خواب راحت به فرد ندهند. آپنه انسدادی درصورتی‌که درمان نشود می‌تواند مشکلات دیگری را نیز ایجاد کند.
 • سلولیت لوزه: عفونت لوزه می‌تواند بدتر شود و به سایر قسمت‌های بدن سرایت پیدا کند. به این مسئله، سلولیت لوزه گفته می‌شود.
 • آبسه اطراف لوزه: عفونت لوزه می‌تواند منجر به ایجاد چرک در پشت لوزه‌ها شود که به این مسئله آبسه اطراف لوزه گفته می‌شود. این آبسه ممکن است به جراحی و تخلیه نیاز داشته باشد.

مصرف داروهای تجویزشده توسط پزشک مشاوره تلفنی پزشکی می‌تواند خطر وقوع این عوارض را کاهش دهد.

چگونه می‌توان از ابتلا به عفونت لوزه پیشگیری کرد؟

برای کاهش خطر ابتلا به عفونت لوزه، انجام اقدامات زیر می‌تواند کمک‌کننده باشد:

 

[banner_in_content url=”tel://02179283000″ image_m=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/12.png” image=”http://192.168.110.184/wp-content/uploads/2021/11/5.png”]

 

 • از افرادی که علائم فعال عفونت لوزه دارند دوری کنید. از سوی دیگر، اگر به عفونت لوزه مبتلا شده‌اید سعی کنید تا زمانی که دیگر امکان انتقال عوامل بیماری‌زا وجود نداشته باشد از دیگران فاصله بگیرید.
 • اطمینان حاصل کنید که شما و فرزندتان عادات بهداشتی را رعایت می‌کنید. دست‌های خود را به‌صورت مکرر بشویید. این امر به‌خصوص زمانی مهم است که با فردی تماس داشته‌اید که گلودرد دارد یا سرفه یا عطسه می‌کند.

درنهایت، عفونت لوزه‌ها می‌تواند موجب تنگی نفس بشود و درنتیجه، اختلال خواب را ایجاد کند. درصورتی‌که در شرایط ابتلا به عفونت لوزه درمان نشوید ممکن است عوامل بیماری‌زا به ناحیه پشت لوزه‌ها یا بافت اطراف لوزه‌ها سرایت کند. علائم عفونت لوزه ناشی از عوامل باکتریایی معمولا پس از گذشت چند روز از شروع مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها بهبود پیدا می‌کنند. همچنین، تا زمانی که 24 ساعت از مصرف اولین آنتی‌بیوتیک نگذشته باشد، عفونت لوزه قابل‌انتقال به دیگران است. شما می‌توانید برای مشورت در مورد علت علائم و درمان آن‌ها با دریافت مشاوره تلفنی پزشکی رایگان از مجموعه کلبه سلامتی با پزشک متخصص صحبت کنید و به‌راحتی و به‌سرعت از شرایط سلامتی خود آگاه شوید.

 • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید