1. خانه
 2. عفونت روده ؛ علل و علائم آن
عفونت روده ؛ علل و علائم آن

عفونت روده ؛ علل و علائم آن

 • 19 اردیبهشت 780
 • 0 لایک
 • 382 بازدید
 • 0 دیدگاه

عفونت روده و علائم آن

یکی از مهمترین علل ایجاد عفونت در روده، میکروب‌های موجود در غذاهایی است که در طول روز مصرف می‌شود و به روده منتقل می‌شوند. عفونت ممکن است در روده کوچک و یا در روده بزرگ ایجاد شود و در صورت مشاهده علائم عفونت بایستی هرچه زودتر با پزشک متخصص دستگاه گوارش تماس حاصل نمائید و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

عفونت روده چیست؟

میکروب‌هایی که در انواع خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها وجود دارد از خود سمی تولید می‌کنند که در صورت استفاده موجب بروز عفونت در دستگاه گوارشی به خصوص روده کوچک و روده بزرگ می‌شوند. غذاهای مانده و یا کپک زده و آب آلوده می‌تواند از جمله خوراکی‌هایی باشد که موجب ایجاد عفونت در روده می‌شود. علائم عفونت روده معمولا در ساعات اولیه ابتلا بروز می‌نماید، برای اطلاع از علائم عفونت روده بزرگ و روده کوچک با ما در کلبه سلامتی همراه باشید.

مهمترین عوامل ایجاد عفونت در روده عبارتند از باکتری‌ها، انگل‎‌ها، قارچ‌ها و کپک‌های موجود در مواد غذایی و میوه‌ها. انگل و باکتری معمولا به دلیل عدم رعایت اصول بهداشتی وارد بدن می‌شوند و از مهمترین علل ایجاد عفونت در روده محسوب می‌شوند. هر یک  از این عوامل عفونت زا ممکن است از نظر شدن عفونتی که در روده ایجاد می‌کنند با یکدیگر متفاوت باشند، به همین دلیل تشخیص علت عفونت با استفاده از آزمایش می‌تواند در روند درمان بسیار موثر باشد.

عفونت در روده کوچک

باکتری‌ها و انگل‌ها و ویروس‌ها از جمله عواملی هستند که سبب بوجود آمدن عفونت در روده کوچک می‌شوند. مهمترین علامت وجود عفونت در روده کوچک اسهال آبکی و زیاد است. این نوع عفونت معمولا پس از چند روز به طول طبیعی بهبود می‌یابد و نیاز به داروی خاصی ندارد. اما بایستی این نکته را مورد توجه قرار دهید که به دلیل اسهال‌های مداوم و آبکی، بدن مقدار زیادی آب از دست می‌دهد و فرد را ضعیف می‌کند. به همین دلیل توصیه می‌شود افرادی که اسهال دارند مایعات فراوان مصرف کنند تا بتوانند کمبود آب بدن خود را جبران نمایند.

استفاده از داروی خاصی که به صورت پودری است نیز می‌تواند به جبران آب از دست رفته کمک کند. این پودر در یک لیتر آب حل می‌شود و بایستی در طول روز و پس از هر بار اسهال شدید استفاده شود. این دارو کمک می‌کند تا آب از دست رفته در بدن تا مقدار قابل توجهی جبران شود. در زمان ابتلا به عفونت روده تقویت سیستم ایمنی بدن می‌تواند در تسریع روند درمان نقش بسیار موثری داشته باشد.

استفاده از دوغ و غذاهای آبکی مانند سوپ نیز می‌تواند به بهبود شرایط بیمار و تامین آب بدن کمک کند. توصیه می‌شود تا زمان بهبودی کامل از مصرف شیر و میوه‌هایی همچون انگور، کیوی و سایر میوه‌های مسهل استفاده نکنید.

عفونت در روده بزرگ

عفونت روده بزرگ معمولا با تب همراه است و همانند عفونت روده کوچک باعث بروز اسهال شدید و آبکی نمی‌شود اما ممکن است موجب فرد دچار اسهال خونی شود و یا در مدفوع خود خون مشاهده نماید. برای درمان عفونت روده بزرگ استفاده از دارو و آنتی بیوتیک الزامی است و برای تشخیص عامل ایجاد عفونت انجام آزمایش مورد نیاز خواهد بود. در این نوع عفونت مصرف مایعات کمک چندانی به درمان نخواهد کرد و بایستی عامل عفونت در بدن از بین برود تا درمان به صورت کامل انجام شود. در صورت مشاهده علائم عفونت روده بزرگ بایستی حتما با پزشک مشورت کنید و درمان‌های لازم را انجام دهید.

مهمترین علل ایجاد عفونت روده

یکی از عوامل ایجاد عفونت در روده مصرف آب ناسالم و آلوده است. آب آلوده سرشار از انواع باکتری و انگل است که در صورت ورود به بدن مشکلات گوارشی متعددی برای فرد ایجاد می‌کند، بنابراین در زمان مصرف آب در خارج از منزل حتما به این نکته توجه داشته باشید که پیش از مصرف آن را بجوشانید و یا از آب سالم و بهداشتی استفاده نمائید. استفاده از آب رودخانه، آب چشمه و آب چاه نیز ممکن است موجب ورود باکتری یا ویروس به بدن شود و سبب بروز عفونت در دستگاه گوارش گردد.

از دیگر علل بروز عفونت روده عدم شستشوی صحیح دست‌ها پس از اجابت مزاج است. دست زدن به سطوح آلوده و عدم شستشوی دست‌ها پیش از غذا خوردن نیز از جمله عواملی است که موجب انتقال ویروس و آلودگی به روده می‌گردد.

مصرف مواد غذایی غیر پاستوریزه و ناسالم نیز از دیگر عوامل ابتلا به عفونت روده (Bowel infections) است. مصرف مواد لبنی غیر پاستوریزه و شیر نجوشیده، مصرف مواد لبنی فاسد شده و کپک زده، مصرف گوشت فاسد، گوشت خام و یا نیمه خام، مواد غذایی فله‌ای و غیر بهداشتی می‌تواند مهمترین علت بروز عفونت در روده شود و موجب ملتهب شدن دستگاه گوارش می‌شود و مشکلات بسیاری برای فرد بوجود می‌آورد.

شایع‌ترین علائم عفونت روده

عفونت روده ممکن است علاوه بر ایجاد مشکلات گوارشی بر روی سایر قسمت‌های بدن نیز تاثیر داشته باشد و موجب بروز علائمی شود و گاهی ممکن است تشخیص وجود عفونت را سخت کند. اما شایع‌ترین علائمی که در فرد مبتلا به عفونت روده مشاهده می‌شود عبارتند از بی اشتهایی، تهوع و اسهال. اما در برخی از افراد ممکن است عفونت روده منجر به بروز سرفه، آبریزش بینی و یا تب در فرد شود و یا در برخی از موارد موجب بروز عفونت‌های سینوسی شود.

از دیگر علائمی که در فرد مبتلا به عفونت روده مشاهده می‌شود عبارتند از:

 • درد در ناحیه شکم به صورت دل پیچه مزمن که در یک لحظه شروع می‌شود و 3 الی 4 دقیقه ادامه دارد
 • ایجاد مشکل در اجابت مزاج، در برخی از افراد به صورت یبوست شدید می‌باشد و در برخی دیگر به صورت اسهال مداوم
 • ابتلا به سندروم روده تحریک پذیر و بیشتر شدن تعداد دفعات انقباضات روده‌ای
 • کاهش آب بدن به دلیل اسهال و ضعف عمومی بدن
 • اختلال خواب و خواب ناآرام به دلیل مبارزه بدن با عفونت
 • دندان قروچه در زمان خواب
 • افزایش حملات میگرنی و سردردهای بدون علت و مداوم
 • بروز جوش‌ها و التهاب پوستی در نقاط مختلف بدن

عفونت روده در کودکان چه علائمی دارد؟

عفونت روده در کودکان نیز همانند عفونت در بزرگسالان می‌باشد و معمولا همراه با اسهال و حالت تهوع است. در صورت مشاهده اسهال شدید و آبکی بایستی سریعا کودک را نزد پزشک متخصص برده و درمان را آغاز کنید. کودکان با از دست دادن آب بدن بسیار ضعیف خواهند شد و به دلیل کاهش اشتها ممکن است نتوانند مواد غذایی و آب مورد نیاز بدن را تامین نمایند. پزشک متخصص در صورت نیاز برای کودک آزمایشات لازم را تجویز نموده و درمان را آغاز می‌نماید.

سخن آخر،

علائمی همچون اسهال و استفراغ و حالت تهوع از جمله علائمی هستند که نباید از کنار آنها به سادگی گذشت، وجود عفونت در روده یا دستگاه گوارش سبب کاهش اشتها می‌شود و همین موضوع سبب می‌شود تا بدن رفته رفته ضعیف‌تر گردد و عفونت در بدن گسترش یابد. به همین دلیل مراجعه زود هنگام نزد پزشک و تماس با پزشکان متخصص کلبه سلامتی برای درمان عفونت و التهابات دستگاه گوارش از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد.

 • اشتراک گذاری: