1. خانه
 2. سیاهی رفتن چشم | سیاهی رفتن چشم از نشانه های کرونا تا ….
سیاهی رفتن چشم | سیاهی رفتن چشم از نشانه های کرونا تا ….

سیاهی رفتن چشم | سیاهی رفتن چشم از نشانه های کرونا تا ….

 • 14 اردیبهشت 780
 • 0 لایک
 • 408 بازدید
 • 0 دیدگاه

سیاهی رفتن چشم یکی از اتفاقاتی است که اکثر ما در شرایط مختلف مثل برخواستن از حالت خوابیده یا نشسته تجربه کرده ایم. این اتفاق ممکن است به اندازه 5 تا 20 ثانیه به طول بیانجامد و به سرعت به حالت اولیه بازگردد. اما گاهی طولانی تر شده و باید زمان بیشتری برای رفع این حالت منتظر بمانیم. به ویژه برای آن دست از افرادی که برای هربار بلند شدن و یا در سایر مواقع با این مشکل مواجه می شوند، بسیار اذیت کننده خواهد بود.

در این مطلب درباره دلایل سیاهی رفتن چشم و مشکلاتی که باعث رخ دادن آن می شود، همچنین روش های درمان این مسئله توضیح می دهیم. پس اگر شما نیز از این مشکل رنج می برید، با ما همراه باشید و تا انتهای مطلب این صفحه را مطالعه کنید.

دلیل سیاهی رفتن چشم

موارد زیادی وجود دارد که باعث سیاه شدن دید می شود، آشنایی با این دلایل می تواند به شما کمک کند که از این اتفاق جلوگیری کنید.

قند خون پایین

دلایلی مثل گرسنگی، حساسیت به دارو،  دیابت، روزه گرفتن و… موجب افت قند خون می شود و این موضوع یکی از مهم ترین و اصلی ترین دلایلی است که موجب این اتفاق می شود.

واکنش بدن به دارو

بعضی از انواع دارو عوارضی مثل سیاهی رفتن چشم، سرگیجه، تهوع و… دارند. خوردن این داروها نیز در این موضوع تاثیرگذار است. همچنین تداخل دارویی با داروی دیگر یا الکل نیز در این اتفاق بی تاثیر نیست.

استرس و سیاهی رفتن چشم

اگرچه استرس و اضطراب یک مشکل روحی است و به روان انسان ارتباط دارد، اما متاسفانه این موضوع بر روی جسم نیز تاثیر دارد و بسیاری از مشکلات فیزیکی نیز از استرس و اضطراب نشات می گیرد.

کم آبی

زمانی که به اندازه کافی آب نمی نوشید، حجم خون کاهش یافته و در نتیجه گردش خون در بدن به راحتی انجام نمی شود. به همین دلیل اکسیژن به اندازه کافی به مغز نمی رسد و در نهایت باعث سرگیجه یا سیاه شدن دید خواهد شد.

پایین بودن فشار خون

تغذیه نامناسب، تشنگی، استفاده از برخی داروها و بسیاری از عوامل دیگر باعث افت فشار خون می شود که این موضوع نیز منجر به سیاهی رفتن چشم ها خواهد شد.

سیاهی رفتن چشم و کم خونی

کم خونی از دیگر دلایل سیاهی دید می باشد؛ چرا که کم خونی به معنی کاهش گلبول های قرمز بوده و این موضوع نیز باعث سرگیجه و در نهایت سیاه شدن دید هنگام ایستادن طولانی و یا زمان بلند شدن می شود.

درمان سرگیجه و سیاهی رفتن چشم

انتخاب روش درمان سرگیجه و سیاهی رفتن چشم باید با توجه به دلیل آن انجام شود. بنابراین ابتدا سعی کنید تا دلیل رخ دادن این اتفاق در بدن را پیدا کرده و سپس برای درمان آن اقدام نمایید. در صورتی که بارها در طول روز دچار سرگیجه می شوید و یا چشمانتان سیاهی می رود، بهترین کار مراجعه به پزشک می باشد تا از تشخیص پزشک خود مطلع شوید.

کلبه سلامتی با حضور بهترین و مجرب ترین پزشکان، آماده خدمت رسانی به افرادی است که می خواهند به صورت آنلاین و تلفنی مشاوره پزشکی دریافت کنند.

اما به طور کلی راهکارهایی که در ادامه بیان می کنیم می تواند در کنترل، کاهش و حتی درمان سیاهی دید موثر باشد:

 • آب کافی بنوشید.
 • پس از ورزش، به اندازه کافی حرکات نرمشی جهت سرد کردن بدن انجام دهید.
 • از انجام حرکات ناگهانی مثل سریع بلند شدن از حالت نشسته یا خوابیده اجتناب کنید.
 • از عوارض داروهای خود آگاه باشید.
 • بدون تجویز پزشک دارو مصرف نکنید.
 • از تنظیم بودن قند و فشار خون و میزان چربی خون خود مطمئن شوید.

سیاهی رفتن چشم هنگام بلند شدن

با تغییر حالت فرد از نشسته یا خوابیده به ایستاده، رگ های پا تنگ شده و خون به مغز می رسد. در صورتی که بدن این کار را به خوبی انجام ندهد. با این تغییر حالت، فشار خون افت پیدا کرده و در نتیجه منجر به سرگیجه یا سیاه رفتن چشم ها می شود.

بالا رفتن سن مهم ترین دلیل این اتفاق بوده اما دلایلی مثل خواب ناکافی، تغذیه نامناسب، خستگی و… نیز در آن تاثیرگذار است.

درمان سیاهی رفتن چشم هنگام بلند شدن

بهترین راه برای درمان این مسئله مشورت با پزشک است تا ابتدا دلیل این موضوع بررسی و تشخیص داده شود. اما با راهکارهای زیر نیز می توانید از این اتفاق جلوگیری کرده و یا آن را کاهش دهید.

 • به آرامی برخیزید و از حرکت ناگهانی بپرهیزید. به عنوان مثال از حالت خوابیده ناگهان به حالت ایستاده تغییر حالت ندهید، کمی بنشینید و در مرحله بعد برای بلند شدن اقدام کنید.
 • در طول روز آب کافی بنوشید.
 • مواد غذایی سالم را جهت تنظیم قند و فشار خون در برنامه غذایی خود قرار دهید.
 • از عدم التهاب گوش میانی مطمئن شوید.
 • از مصرف دارو بدون تجویز پزشک اجتناب نمایید.

سیاهی رفتن چشم در نوجوانان

همان طور که توضیح دادیم با افزایش سن، این مسئله بیشتر در افراد نمایان می شود، اما این بدان معنی نیست که در سنین پایین تر این اتفاق نخواهد خواهد.

مواردی مثل بد خوابی، تغذیه نامناسب، خستگی، التهاب گوش میانی، افت فشار خون و… نیز باعث سیاه شدن دید در نوجوانان و جوانان می شود. بهترین کار برای رفع نگرانی، مراجعه به پزشک و  مطرح کردن علائم و نشانه هاست تا بهترین روش درمان را دریافت نمایید. برای دریافت مشاوره تلفنی و آنلاین در حوزه سلامتی و پزشکی با ما تماس بگیرید.

سیاهی رفتن چشم و بیهوش شدن

در صورتی که افت فشار هنگام بلند شدن زیاد بوده و یا برای برگشت به حالت عادی زمان زیادی نیاز داشته باشد، ممکن است این سرگیجه به بیهوشی منجر شده و نیاز به مراجعه اورژانسی به پزشک باشد.

به همین دلیل اگر از آن دست افرادی هستید که بارها با مشکل سیاه شدن دید مواجه شده اید، بهتر است با مراجعه به پزشک، سریعا برای درمان آن اقدام کنید.

سیاهی رفتن چشم و سردرد

سردرد نیز یکی دیگر از مشکلات همراه سیاه شدن دید است. معمولا افرادی که با این درد مواجه می شوند دچار التهاب گوش میانی هستند اما تشخیص این مشکل، از هیچ فردی به جز یک پزشک ماهر و با تجربه ساخته نیست. بنابراین اگر به صورت مرتب دچار سیاهی چشم و به همراه آن سردرد می شوید، مشورت با پزشک را فراموش نکنید.

سیاهی رفتن چشم در روزه داری

توضیح دادیم که کم آبی و گرسنگی دو دلیل عمده سیاه شدن دید می شود. بنابراین دور از انتظار نیست که در ماه رمضان و یا هر زمان دیگری که فرد روزه دار باشد، این مسئله را تجربه کند. بنابراین اگر می خواهید روزه بگیرید، در وعده های سحر و افطار آب کافی بنوشید و تغذیه ای سالم جهت تنظیم فشار خون و قند خون در طول روز داشته باشید. نداشتن تحرک زیاد نیز در بهبود وضعیت فشار و قند خون شما موثر می باشد.

آیا سیاهی رفتن چشم از علائم کروناست

سرگیجه یکی از علائم کرونا بوده و علت آن ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می باشد. همچنین افراد مبتلا به کرونا به دلیل عدم اشتها به غذا، داروهای مصرفی و… دچار افت فشار خون و افت قند خون می شوند. در نتیجه همه این مشکلات منجر به سیاهی رفتن چشم خواهد شد. بنابراین اگرچه سیاه شدن دید جز علائم اصلی کرونا نیست، اما به صورت غیر مستقیم می تواند به کرونا ارتباط داشته باشد.

در صورتی که سوال یا ابهامی در رابطه با سیاهی دید دارید، می توانید در قسمت دیدگاه ها مطرح کرده و در کمترین زمان پاسخ خود را از پزشکان با تجربه کلبه سلامت دریافت کنید.

 • اشتراک گذاری: